Toto shromáždění nebylo povoleno: Lukáš Valeš

13.11.2014 22:22 | Jakub Matulík

17. listopad je magické datum. Přesně 44 dnů zbývá do konce roku. A numerologové by si jistě přišli na své. Nicméně pro českou společnost je navěky spojen s dvěma daty, která se stala skutečně přelomovými. 17. listopad 1939 a pro naši generaci především 17. listopad roku 1989. A právě ten druhý se stal rovněž magickým datem, které radikálně změnilo osudy každého obyvatele této země jako málokteré v českých dějinách.

Dobře si na tu dobu jako začínající huberťák pamatuji. 17. listopadu jsem šel spát dost pozdě, a tak jsme si s mým otcem ještě stačili vyslechnout první zprávy Rádia Svobodná Evropa o demonstraci a následném masakru, který se odehrál v Praze na Národní třídě. Nicméně, protože jsme tuto „štvavou stanici“ poslouchali pravidelně, nevěnovali jsme tomu zas takovou pozornost. S rádiem na uchu už jsme prožili Palachův týden v lednu, demonstrace 28. října atd. Vždy došlo k rozehnání demonstrace, často velmi brutálně a nic se nestalo. Ale tentokrát to bylo jinak.

A tak jsem začali chodit na demonstrace. Napřed potajmu a jen se zpovzdálí dívat a jak ledy pukaly, tak i blíž a blíž. V televizi jsme sledovali stotisícové manifestace na Václavském náměstí a na Letné a především prožívali atmosféru všeobecné svobody, skutečně žité demokracie, která byla navíc spojená s obrovskou mírou solidarity mezi lidmi, vzájemnou úctou a respektem a především s nádhernou nadějí, že už brzy bude líp. Vychutnávali jsme si ty pocity, jako bychom věděli, že už je nikdy nezažijeme. Atmosféra Sametové revoluce bylo něco jedinečného, co patří ke každému silnému okamžiku a na co lze už jen nostalgicky (ale třeba i jinak) vzpomínat.

Věděli jsme přesně, co nechceme, a někteří z nás i to, co bude dál. Ale každý trochu jinak – paleta nápadů, jak dál, byla velmi pestrá. Od obnovy klasických poměrů první republiky až po vzpomínku na reformní rok 1968 a pokus o skloubení výhod socialismu a kapitalismu. Nicméně i představy těch několika přívrženců „kapitalismu bez přívlastků“ byly zcela krotké oproti realitě, která u nás měla nastat. Obecná představa se spíš blížila sociálnímu kapitalismu, který se budoval v sousedním Německu.

Následující vývoj jakoby se sametem „Sametové revoluce“ neměl vůbec nic společného. Místo slušnosti arogance, místo svobody spojené se zodpovědností, bezbřehá dravost, která nezná mezí. Úmyslná destrukce právního státu, který by zabránil největším lumpárnám a rozkrádání. Vždyť revoluce nepotřebuje pravidla. Ideály listopadu 89 jako by nikdy nebyly. Přehlušila je realita, která byla ale jakoby z jiného světa.

Jak tedy vzpomínat na 17. listopad? Se slzou v oku nad nostalgií po té báječné atmosféře či nad ztracenými iluzemi? Litovat toho, jak jsme byli nadšení a tím také naivní? Jak jsme věřili, že stačí odstranit komunistický režim a vše se vrátí tam, kam má? Že zlaté české ručičky, které v dějinách demokracie vždy provázela, se zase postarají o naši prosperitu? Když je chytré české hlavičky několikanásobně trumfly ve schopnosti postarat se o sebe? Anebo radši vůbec nevzpomínat?

Moje vzpomínka je přesto jednoznačná. Sametová revoluce přinesla svobodu a radost v míře, jakou jsem nikdy nezažil. Lidé se objímali s jinými lidmi, které nikdy neviděli, a přesto všichni cítili tu nádhernou pospolitost, protože na naší straně byla tehdy „pravda a láska“, naděje a bezbřehá euforie. A už jen pro tyto krásné pocity, smíšené s padajícím sněhem, stálo za to na listopadových náměstích stát. A možná si i kousek sametu vzít s sebou na později, na horší časy, které přijdou a přišly.

Lukáš Valeš, politolog

25_vales

Zdroj: Archiv Lukáše Valeše

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!