Toto shromáždění nebylo povoleno: Marek Wollner

13.11.2014 22:25 | Jiří Hofbauer

Tento rok na něj vzpomínám víc než kdy jindy. Jako tehdejší student jsem se účastnil shromáždění 17. listopadu na Albertově a zažil jeho rozdrcení policejními mlátičkami na Národní třídě. Bylo to pro mě tedy vždy osobní a osudové datum. Hned, jak jsme se vzpamatovali z šoku, začali jsme s kolegy na kolejích organizovat stávku. Ale až dosud jsem to výročí bral jaksi automaticky. Teprve teď, když vidím, jak mnoho lidí proti němu obrací svůj vztek, frustraci, zklamání, cítím nutnost vyjádřit mu loajalitu.

Jsem šťastný, že jsme tehdy jednoznačně chtěli být součástí Západu, protože jsme věděli, že z Východu přichází mráz. Děsí mě, že v poslední době na to mnoho lidí zapomíná. Nekamenujme to datum. Nemohlo nikomu přinést dobrý život. Přineslo "pouze" svobodu, tedy šanci. V osobním, ale i společenském smyslu. Nemohlo obnovit to, bez čeho se žádná dobrá společnost neobejde – morálku.

Dnes už víme, že trh ji nezajistí. Návrat starých časů už vůbec ne. Dokonce ani fungující justice ne – notabene ta naše. Jistěže žádná demokracie není dokonalá, natož ta naše. Je to ale pořád nejlepší ze všech známých způsobů vlády. A oproti těm zavedeným máme pořád ještě co dohánět. 17. listopad 89 nám otevřel šanci. Ta šance chválabohu stále trvá. Je ale křehčí, než se zdálo před deseti lety. Vše je v našich rukách.

Marek Wollner, investigativní novinář a spisovatel

25_wollner

Zdroj: Archiv Marka Wollnera

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!