Toto shromáždění nebylo povoleno: Milan Knížák

13.11.2014 22:23 | Jiří Hofbauer

V bouřlivých dnech listopadu 1989 jsem měl chřipku (tu mám vždycky, když se něco zajímavého či významného děje) a tak jsem jen slyšel jak davy táhnou kolem našeho domu. Ale i kdybych chřipku neměl, tak bych tam nešel, nejsem přítel davu. DAV SE MÝLÍ VŽDYCKY je myšlenka, které věřím už dlouho a která se mi stále potvrzuje. Zvláště dnes, kdy se spousta lidí nechává opít koblihou slovenského disidenta Babiše. Nikdy jsem se necítil víc ponížen, než když se tento člověk a jeho hnutí dostali do vlády.

Cinkání klíči na Letné i na náměstích mě nechávalo lhostejným. Bylo mi jasné, že jakmile budeme chtít po většině z cinkajících spoluobčanů, aby převzali zodpovědnost za svůj život, nebude se jim to líbit. Sametová revoluce byla jako droga, která vzbuzuje velké naděje, ale neřeší nic.

Pod heslem „Nejsme jako oni“ se skryla spousta slabostí, svinstev a hlavně se vytvořily útulné nory pro přežití těch, kteří by bývali měli pykat za zločiny, které napáchali na nás i sami na sobě. Dnes, tisíc let po revoluci, jsou už dávno z nor venku a manipulují naši zemi.

Většina Čechů trpí ztrátou paměti. Hrdost je jim cizí. Stále se vyměňují politici. Co takhle vyměnit národ?

Milan Knížák, profesor a dřívější ředitel Národní galerie

25_knizak

Zdroj: Archiv Milana Knížáka

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!