Toto shromáždění nebylo povoleno: Miroslav Motejlek

13.11.2014 22:37 | Jiří Hofbauer

17. listopad 89 si velmi živě pamatuji. Pár dní předtím jsem spadl z baru v Obecním domě a zlomil/nalomil/naštípnul si klíční kost. V Nemocnici pod Petřínem mi to zpevnili a doktor mi nakonec nasadil jakéhosi hada. Takto vybaven jsem s kamarády vyrazil na studentskou akci na Albertov. Nejprve nás bylo jenom pár set, ale najednou bylo všude spousta lidí. Vyrazili jsme na Vyšehrad. Tam atmosféra houstla. Napadlo mě, že se opravdu může něco stát. Následoval pochod na Národní třídu. Když jsme procházeli kolem Národního divadla mával na nás Boris Rösner. Tato jeho účast nás posílila. Na Národní třídě v oblasti Perštýna jsme byli zastaveni. Část lidí postupně odešla. S kamarády se nám nechtělo a zůstali jsme. Policejní složky začaly dav tlačit z obou stran, objevili se psi. Trochu jsem dostal strach – byli jsme opravdu hodně namačkáni, do toho psi a já s hadem na zádech.

Policisté v podchodu na rohu Národní a Mikulandské vytvořili úzký prostor, kterým umožnili útěk. Unikající přitom mlátili obušky. Zůstali jsem s kamarády v davu do poslední chvíle, bylo nás už jen pár a bylo vidět jak na zemi tlučou lidi. Jeden z kamarádů nich mě chránil a v zásadě nastavil záda oproti obušku, abych nedostal já. Vyšlo to, já zasažen nebyl, on ránu dostal. Na kožené bunde se mu ale udělala bublina, takže rána byla snesitelná. V Ostrovní jsem se potkali a vyrazili do naší oblíbené hospody U dvou srdcí na Malé Straně. Pochopitelně za křiku protistátních hesel a vyvolávání slávy Tomáši Masarykovi. Na Karlovu mostě nás zastavili dva policisté a snažili se nás utišit. Po chvíli pochopili, že se nehodláme uklidnit. Bylo to tak.

Myslím, že kdyby více tlačili, hodili bychom je do Vltavy. Přece jenom, bylo nás pět. Ve zpěvu jsme pokračovali na Malou Stranu. Po příchodu do hospody jsme přitvrdili. Skončilo to tak, že nás vyhodili. Za pár dní nás vítali jako hrdiny. Prostě hospodské kur_ičky.

Miroslav Motejlek, publicista

25_motejlek

Zdroj: Archiv Miroslava Motejlka

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!