Trenčkot nebo parka..?

Publikováno: 27.02.2014 17:07 | Aktualizace: 20.10.2014 06:00 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Z nepochopitelného důvodu je lidé zaměňují. Přitom jsou naprosto rozdílné. Trench coat (počeštěně trenčkot) a parka. Oficiální definice parky zní "delší, volná, pevná bunda s kapucí povětšinou lemovaná kožešinou". Tady je první markantní rozdíl. Kapuce. Klasický Burberry trench (jen zde se hodí slovo klasický - s těmito kabáty přišla značka Burberry, vše ostatní jsou kopie) nemá kapuci. Pravý trench coat je ze světlé, povětšinou béžové pevné a nepromokavé látky. Drží tvar a má dvouřadé zapínání. Podšívka bývá v kárované kostce. Naproti tomu parka, pocházející z ledových končin je zapínaná jednoduše, bývá khaki nebo jinak zelená a má už zmíněnou kožešinu. Spíše tedy něco ve stylu bundy. Zaměňovat je, je jednoduše nepřijatelné. Taky přece rozeznáte tepláky od fraku.

Parka 49 500 Kč, trench coat 41 100 Kč, oboje Burberry.

burberry

Zdroj: BurberryTrench coat je geniální záležitost a naprosto zaslouženě má místo v módní síni ikon. Parka zas tak slavná není. Nehodí se k tolika věcem, pravděpodobně ji nevyužijete tolik. Hodí se pouze pro casual outfit. Nepokoušejte se ji zkombinovat čímkoliv co připomíná oblek. Umíte si ale představit lepšího společníka na večerní procházku v tomto počasí? Venku je večer stále zima a generace před Greenpeace a Peta věděli moc dobře, proč dávat kožešiny na oblečení.

Burberry Prorsum 85 070 Kč, Burberry London 41 092 Kč, Diesel 9 900 Kč, Band Of Outsiders 36 832 Kč.

trenche

Zdroj: Archiv značekParka se pravděpodobně nikdy nestane nadčasovou záležitostí. Bude v kurzu dva roky a pak zas dvacet let ne. Nikdy ale není na škodu užít si trochu marnivosti. Neinvestujte do ní jmění, přesto si nějakou pořiďte. Oblékněte si ji k denimovým kalhotám, šedému triku a vyberte nějaký extrémní doplněk jako třeba pásek s velkou sponou nebo zlaté Rolex.

Patagonia 11 500 Kč, Marni 35 458 Kč, Asos 3 900 Kč, Asos 1 300 Kč.

parky

Zdroj: Archiv značek
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!