Trh mrch 105: Válka břehů

29.09.2013 21:00 | Alex Lenoir

Vašek má novou známost. Je to krásná vtipná veganka, s gazelíma nohama a dokonalým úsměvem, který se slévá ve dvě bezchybné bílé řady zubů. Studuje, pracuje, nekouří, vozí babičku do nemocnice a jednou týdně jezdí k rodičům na oběd. Umí uvařit tu nejlepší svíčkovou a krásně jí voní vlasy. Je perfektní. Na první pohled nemá chybu. Vlastně ani na druhý, ani na třetí. Je to oddaná přítelkyně. Tedy alespoň vždy tomu partnerovi, s kterým zrovna v tu danou chvíli je. Na levém břehu Řeky je její přítelem realitní makléř. Na pravé straně Řeky se v temných koutech podzemních garážích a hotelových pokojích s vysokou postelí schovává s Vaškem. A Řeka, která půlí Město na dva světy, funguje jako... tlumič.

Když je vám patnáct je pro vás nejdůležitější chodit s holkou, která není třeba nejmilejší, nejchytřejší, nebo nemáte toho nejvíce společného, ale splňuje všeobecný názor školní třídy a všech vašich namachrovaných spolužáků, že je sexy. Když je vám dvacet pochopíte, že podpatky jsou sice fajn, ale s takovou holkou nemůžete jít ani do parku, protože tam je písek, psi, děti a bože, to je hovno? A v pětadvaceti jste nad tohle všechno povznesení a skuteční v partnerce vidíte tu nejkrásnější, nejchytřejší, nejvtipnější a mnoho dalších nej i když (a právě) jste třeba jediní. Sice jste zmoudřeli, protože vám už nevadí povrchní věci, jako že má brýle nebo pominete případný faldík, ale zase nevidíte jiné věci. Protože je vidět nechcete. Nebo nemůžete?

A zatímco Vaškův poměr šlapal jako švýcarské časomíry, které mu dala k svátku, Jindrův vztah se nijak nevyvíjel. Vlastně nevím. Ale byly ty už tři týdny co Jindra o Sabině neřekl ani slovo. Na to se kámoše nemusíte ptát abyste poznali, že něco není ok. To vycítíte. Jakmile došla řeč na holky tak odešel na záchod, pročítal maily, leštil příbory nebo dlouho pil a funěl u toho do sklenice.

„Co takhle si udělat pánskou jízdu. Takovou tu...“ navrhnul Jindra když konečně sklenici odložil.

„Tu naši... Xbox, Carlsberg a rozhodně dáme jídlo,“ byl jsem okamžitě pro.

Ještě ten den jsme se sešli u Jindry na bytě. Všechno bylo perfektní do té doby než se Vašek musel okatě pochlubit tím, že zítra dopoledne se zase narychlo setká s Ní. Sakra! Právě kvůli tomu abychom se netísnili v některém z barů otlapkávajících se dvojic jsme v téhle pevnosti.

„Minule jsme to dělali v podzemních garážích v jejím Cayenne!“ pochlubil se Vašek a já se musel smát. Mluvil o tom jako by to byl nějaký sport, kde vede o sto bodů.

„Co se směješ? Miluje kurvy a káry a s ní to má ve výhodném balíčku,“ plivl Jindra. S Tomášem jsme si okamžitě vyměnili zmatené pohledy. „To máš vážně tak malý ego, že si ho musíš zvyšovat šukáním cizích holek?“ vystartoval Jindra po Vaškovi.

„Nechápeš to. Ona ho už nemiluje. Ten jejich vztah je dávno zabitej,“ vysvětlil Tom na svou obranu.

Ty ten jejich vztah zabíjíš. Uvědom si, že s každou minutou co jste si vy dva blíž, mezi nimi se ta propaste oddaluje. Pokud k němu nic necítí tak proč ho neopustí a nejde bydlet k tobě?“

„Zatím to nechceme nijak hrotit.“

„Nechcete to hrotit? Páni, ty jsi ale dobrák. Víš jak tě ten chlap musí nenávidět?“

„Myslím, že to teď hrotíte vy, hoši,“ vstoupil jsem opatrně do diskuze, protože Vaškovi na pravé ruce naběhla žíla a když si naposledy pravačku použil tak borec měl na obočí tři stehy.

„Myslím, že jsi toho už moc vypil,“ upozornil Vašek Jindru.

„A já si myslím, že se chováš jako čurák,“ rozhodil ruce Jindra.

„No. Nejvyšší čas jít,“ odložil Vašek láhev s pivem.

„Ten druhej kluk tě nenávidí. A on to ví, že ho podvádí. A vždycky když není s ním a smolí se po tobě, tak se sám užírá tím, že neví co dělá špatně. A on to neví, protože ona s ním nemluví... Má pocit, že ho nenávidí. On tím trpí. Trpí tím každej posranej den!“

Tady nešlo Vaška. A už vůbec ne o ni. Bylo to v nás. V tom, že nám bylo hloupé se kamaráda zeptat co se děje.

Jindra a Sabina se dnes rozešli. Prakticky mu to oznámila. Nebyla diskuze, zápis a usnesení. Nastěhovala se k profesorovi, co byl vedoucím její diplomky na téma Korupce a etický kodex ve společnosti. Paradox. Její rozhodnutí bylo tak definitivní, že dokonce na ti ten akademik čekal před domem v autě.

V neděli ráno byl Vašek běhat po nábřeží. Zastavil se na červené a vydýchával se. Zadíval se na druhý břeh. Tam někde v té klasicistní budově bydlí. S Ním. V ten moment k ostrůvku přirazilo Porsche Cayenne. A v něm Ona. S Ním. Nevypadalo to, že by ho chtěla opouštět. A už vůbec ne, že ho nemiluje.

Kdy svým strachům uvěříme? Evidentně až v momentu, kdy získají skutečný tvar. Kdy nejsou jen postrachem z druhém břehu řeky, ale skutečnou hrozbou, ke které stojíme čelem. Najednou máme důkaz, že skutečně existuje.

™_105

Zdroj: Vogue Italia

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!