Trh mrch 116: Srdcová královna

15.12.2013 21:22 | Alex Lenoir

Ghándí řekl, že změnou, kterou hledáme ve světě, se musíme stát my sami. Aniž by Honza znal Ghándího a aniž se chtěl něco nebo někoho měnit nevědomky změnil sebe. Ještě před třemi lety jeho svět byl on a jeho práce. Nepoznal, když s ním holka v baru flirtovala a když mu asistetka naznačovala, že v pátek večer má volno nechápal, že tím nahazuje prut s nadějí, že se chytí a vezme ji na rande. Změnilo s nástupem jedné stážistky. Když mu poprvé donesla tiskové zprávy, uviděl něco co v žádné z těch perfektně nastylovaných manekýn, kterých byla plná kancelář. Právě tehdy se něco změnilo. Jak u něj, tak u ní.

O tři roky později on akceptoval neformální pátky a ona dokončila školu a stala se plnohodnotnou součástí kanceláře. Honza o ní mluvil jako o své přítelkyni, ona přestala tvrdit, že samostatná žena se vklidu obejde bez muže. A oba se denně vraceli do společného hnízda.

Tušíte co muselo přijít. Vždycky když věci jdou nejlíp tak se něco posere. A většinou ta věc, na které jste se nejvíc nadřeli. Ale tentokrát zvláštní hořkosladkým způsobem. Určitě to znáte. Je to takový ten pocit, kdy v puse cítíte hořkost z věci, z které byste se měli radovat a tak se smějete ale ve skutečnosti... to je slza?

Ve středu přišel Honza domů a našel Hedviku jak sedí mlčky v obýváku.

Celý dopoledne tady sedím. Vůbec nic jsem nevyřídila. Ani jsem nebyla nakoupit, takže nemáme co jíst. Neberu telefony. Jen tady tak sedím,“ začala vážně. „Chtějí abych jela do Švédska. Na pobočku naší agentury.“

To je skvělý,“ neskrýval nadšení Honza.

Je?“ vyvalila oči.

Není?!“

Chtějí mě tam na stálo. Musím se tam přestěhovat,“ vysvětlila.

Ruku na srdce – věříte vztahům na dálku? Jasně, Američani běžně cestují za prací stovky kilometrů, ale my Evropané na to asi nejsme stavění. Potřebujeme vedle druhého usínat a pak se probouzet. A vodit se za ruce přes město. A navzájem si ochutnávat jídlo a dezerty. To všechno je vztah. Ano, přes Skype může docílit orgasmu ale ne partnerské intimity.

Musí to být všechno a nebo nic?“ zeptal se vážně Honza a připadal si jako by tuhle scénu ve stylu Bertolta Brechta sledovat odkudsi shůry. Viděl sebe, díval se na sebe. Na svůj tupý, nechápající výraz. Jemu nejbližšího člověka od něj oddělovalo plexisklo rozhodnutí.

Musí. Nechci žít na půl cesty,“ zakroutila hlavou Hedvika. „A popravdě... Ty jsi jediná věc co mě tady drží.“

O dva dny později jsme s Honzou seděli v Cloud 9. Viděl jsem jak pozoruje město. Lesklo se a vypadalo tak pokojně. Na první pohled žádné drama.

Když řeknu nejezdi, vezmu jí příležitost a... pravděpodobně největší příležitost v jejím životě, která povede k další největší a další. A já vím, že je všechny zúročí,“ sumarizoval Honza.

A když ji řekneš, aby jela.“

Zmizí část mě.“

Říká se, že pokud chceme změnit svět musíme začít u sebe. Jenže co když čekáme na něco... na někoho, kdo nás podpoří a řekne: ano, tohle co děláš je sice velká změna, která možná se nepovede a ty si nabiješ hubu, ale stojí za to ji zkusit. A tak jako tak tady budu.

Pravdou je, že neznáma kluka či muže, který by pro královnu svého srdce neudělal to nejlepší co by mohl. I kdyby jí měl srdce zlomit. Pro její vlastní dobro.

Nechápu, že si vybrala Švédsko a ne...“ začal jsem, ale pak mi došlo, že je to jako bych se rýpal v otevřené ráně.

Jen to řekni,“ vyzval mě Honza. „Nechápeš, že si nevybrala mě. Jenže... já jí řekl, že v našem vztahu nevidím budoucnost.“

Proč?“

Protože... ji moc miluju. A... Švédsko je něco na čem dlouho dřela. A měla by za tím jít.“

Musím se vám přiznat, že i já sám teď stojím před jistým rozhodnutím. A stále nevím jestli je to cesta, kterou následuji proto, že v ní vidím budoucnost a nebo se jen bojím, že už nic dalšího nepřijde a já zůstanu stát navždy na jednom místě.

860406_629015843821458_283612150_o 2
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!