Trh mrch 118: Ohňostroj nadějí

Publikováno: 29.12.2013 18:21 | Alex Lenoir

Dan se na vánočním večírku firmy neplánovaně vyspal se Sabinou. Vyspal je honosné slovo. Při těch slovech se vám vybaví široká postel s vysokou matrací, povlečení z egyptské bavlny, kvanta svíček a hlavně ne terasa budovy kde byly sotva čtyři stupně nad nulou. Realita je jiná. Ostatně jako vždycky. On příšerně nadrženej, ona příšerně opilá. Když celý den nejíte tak i jeden panák vodky s vámi pohne. Zase je pravda, že ze všech párů, které tu v tu dobu dělali měli nejlepší výhled na Město. Jenže ráno si ani jeden nic z těchto naturalistických detailů nepamatoval. Ani to jak Danovi byla zima, že si prokousl ret nebo jak Sabina soustavně hlavou narážela do zábradlí. Nebo možná si nechtěli pamatovat. Protože oběma se líbila tahle romantická vize, která je spojovala spojuje. To něco proč co by měli zůstat spolu.

Neustále od života čekáme něco extra. Vy co tvrdíte, že ne, tak lžete. Především sami sobě. Nikomu nestačí stát na místě. Já osobně potřebuju jít dál. Mám i masochistického kamaráda, kterého baví padat aby se zase mohl škrábat na vrchol. Toho já se zdovolením ušetřím. Úplně mi stačí pozvolný postup směrem vzhůru a naděje, že mě ještě něco čeká.

Zažil jsem s ní ten nejlepší orgasmus co jsem kdy měl,“ nadhodil Dan na rizotem.

Prosím, neříkej to slovo,“ pobídl jsem ho při pohledu na naducanou holčičku od vedlejšího, která nás zaujatě poslouchala. Zajímali jsme jí víc než její pizza s ananasem. „Třeba říkej... ohňostroj!“

Dobře, takže prostě nejlepší ohňostroj v mém životě. Jak já ohnil. A myslím, že i ona si to užila podle toho jak řvala na celej Karlín.“

Takže večírek se povedl,“ zasmál jsem se.

Popravdě, myslím, že to má budoucnost. Konec roku budeme trávit v Stuhlecku.“

A to poznáš podle jednoho ohňostroje, že vám to vyjde?“

Nepoznám,“ řekl Dan a z tváře mu částečně zmizelo nadšení. „Ale chci to zkusit. Třeba nám to vyjde.“

Všímáte si, že málo kdo oslavuje váš vztah? Když si někoho přivedete tak o něm všichni pochybují. Ale jakmile se rozejdete, tak všichni na vás hází pohledy ve stylu zase je sám, zase mu to nevyšlo a radí vám ať si někoho najdete. A vlastně co to znamená když to vyjde? Dřív stačilo se projít za ruce po školním dvorku a než zazvonilo si před třídou vyměnit pusu. Dnes když to vyjde znamená to hypotéku, leasing a spořící účet.

Myslím, že Dan si hypotéku brát nebude.“ mírnil mě Matěj.

Ale víš co, on se otře o nějakou holku, a hned si plánuje budoucnost.“ Sotva jsem to dořekl, tak Matěj ztichl. „Co je?“

S někým chodím.“

Páni! Gratuluju. Týden jsme se neviděli a takovýhle novinky! Jak dlouho jste spolu?“

Tři měsíce.“

Normálně nesnáším když někdo opakuje odpověď nebo otázku, ale teď mi to nedalo. „Tři měsíce? Ty s někým chodíš čtvrt roku a neřekls to? Proč?“

Přesně pro tohle,“ pokýval hlavou. „Doteď to byl vztah jen můj a její. Ale teď už to víš ty. Je to oficiální. Už to nejde vzít zpátky. Už si to nemůžeme rozmyslet. Nevím kam to povede. Jo, teď jsme šťastní a hrozně se milujeme ale... Mám strach, že budu jeden z těch, kterým to nevyšlo. Zase.“

A ty si to chceš rozmyslet?“

Ne.“

Každý ohňostroj skončí a zůstane pach po vyčpělých patronách. Alkohol zteplá a ranní kocovina nám připomene chyby minulé noci, který jsme se dopustili. Status na Facebooku můžete přepsat a vztah smazat. Co ale nezměníme jsou stopy, které zanechává naše jednání. Jak v druhých, tak především v nás samotných. Můžeme je zapřít, ale ne zničit, otočit se k nim zády, ale ani tak na ně nezapomenem. A v tom nejtemnějším momentu vyplují na denní světlo, aby nám ukázaly kam jít dál.

Je neděle ráno. A já s dvojitým espressem sedím v Bakeshopu a snažím se vám napsat ještě pár posledních slov. Připravím prsty do psací pozice a servírka vedle mě položí mrkvový dort. Můj oblíbený. Nic jsem si neobjednal.

Platila ho tam ta slečna,“vysvětlila a ukázala za skupinku italských turistů. Otočím se. Seděla tam. Vrátila se. Fyzicky. Ale já na Ni nikdy nezapomněl. Doufal jsem, že konec roku mi dá odpovědi. Omyl. Vyvolal jen řadu otázek a hlavně ohňostroj nadějí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!