Trh mrch 81: Expert na vztahy

Publikováno: 06.01.2013 16:22 | Alex Lenoir

V pátek jsem s kamarádem Danem potkal na panák a tak. Tento rituál zahrnuje jídlo, tři až čtyři drinky a především nevázanou rozmluvu. Ze začátku je ten rozhovor vždy velmi distinguovaný, ale ke konci obsah i styl mizí do prázdna. Už jsem si zvykl na to, že mě Dan vždy něčím překvapí, spíš šokuje. Jako když chtěl kupovat byt, bral si půjčku na auto nebo když se nechal odbarvit vlasy, které mu ale v důsledku chemické reakce zrezly a tak se raději nechal oholit. Tentokrát jsem ale jako kamarád neobstál. Chtěl odbornou radu od experta na vztahy.

Zjistil, že se s přítelkyní jaksi odcizují a chtěl abych mu vyložil jaké vyhlídky jejich vztah má. Najednou jsem byl odborník na vztahy a on tam seděl, před sebou talíř s krabím klepetem a v očích nekonečnou naději a zvědavost na odpověď, kterou mu dám. A i když otázka zněla zcela jinak, já dokázala myslet jen na to, kdy se ze mě stal expert na vztahy. který nedokážu poradit ani sám sobě a když se ve vztahu objeví první mrak tak z něj raději zdrhám, tak teď mám radit druhým? Jestli takoví odborníci jako já sedí i v manželských poradnách není divu, že se 60% českých svazků rozpadne.

Na tom, že kdo neumí, učí, asi něco bude. Protože jsem mu nebyl schopný dát jakoukoliv odpověď, objednali jsme si raději další drink. A pak ještě tři další. Svým způsobem jsem ale Danovi poradil. Po pěti ginech se rozhodl, že teď hned sedne do auta, pojede za ní a všechno vyřeší. Oboje jsem mu rozmluvil. Prudká rozhodnutí, stejně jako jízda autem, v kombinaci s alkoholem nedělají dobrotu.

Zatímco Dan se dostal do stavu přívětivé opilosti, já cestou domů musel přemýšlet, kdo je vlastně expertem na vztahy. Je to někdo kdo měl vztahů jak jepice vajíček, nebo ten kdo ve třiceti spočítá svoje zářezy na prstech jedné ruky? Holka, která v šestnácti je prakticky maskotem týmu pozemního hokeje nebo muž, který ještě v šedesáti vozí milenky na víkend do Paříže? A je lepší jít si pro radu za kamarádem, který vás zná deset let nebo si na gauči v místnosti plné pačuli nechat radit od experta, který sice má CSc., ale sám je dvakrát rozvedený.

Nejsou i vztahy a věci s tím spojené také jakousi formou vědy? Jistě, k neurologii to má daleko, ale musí se k tomu přistupovat se stejným citem. V Danielle Steelové odpovědi nenajdete. Ani praxi. A vlastně ani teorii. Takové ginem a sentimentem nacucané příběhy se totiž ve skutečnosti nedějí. A myslím, že neexistuje ani nic jako expert přes vztahy. Přes sex možná. S každým novým člověkem v našem životě přichází další kapitola, kterou musíme přečíst, vyhledat si slova, kterým nerozumíme a chvíli potrvá, než zjistíme o čem ta kapitola vlastně je.

Abych ale nekončil pesimisticky, našel jsem jeden pár, který ve svém vztahu zkombinoval naprosto všechno – Barbie a Ken (Carsonovi). Barbie od svého vzniku v roce 1959 žila sama pouze dva roky. V roce 1961 se seznámila s všeumělem Kenem Carsonem. Jejich vztah vydržel až do roku 2004, kdy se Barbie spustila se sluncem ošlehaným australským surfařem Blainem. Románek však trval pouze krátce a Barbie se opět vrátila ke Kenovi. Nyní žijí šťastně v jejím domě v Mattelville. Právě si pořídili 43. psa. Barbie se nadále věnuje své touze stát se čímkoliv od baleríny, přes dětskou doktorku po mořskou pannu. Údajně zvažuje i kandidaturu na místo americké ministryně zahraničí. Ken nadále odmítá, že vztah s Barbie udržuje pouze kvůli vlastní (i tak stále upadající) kariéře, a popřel poměr mezi ním a blízkou přítelkyní Barbie Teresou. Že by na tom life in plastic, it's fantastic přece jen něco bylo?
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!