Trh mrch 90: Zatraceno v překladu

Publikováno: 17.03.2013 20:04 | Alex Lenoir

Ve středu jsme šel na Danovu oslavu narozenin do Solidní nejistoty. Název podniku přesně vystihoval moje rozpoložení. Dan ale pozvání doplnil o ujištění, že „tam bude řada nezadaných a hezkých holek“, takže šance seznámit se bude veliká. Já tam nešel kvůli seznámení, šel jsem tam kvůli němu. A pravdou bylo, že největším strašákem nebyla případná ranní kocovina, ale to že tam budu stát v rohu sám. Naštěstí se mě jaksi spontánně ujala Barbara a půl druhé hodiny jsme si víc než příjemně povídali. Na malý moment jsem si představil jak asi vypadá v plavkách a jak by nám to spolu slušelo na italské pláži. Pak přišel její přítel, na ubrousku jí donesl krevetový špíz a já ho moc rád poznal. „Díky, že jsi mi přítelkyni zabavil.“ Blbče. Odvedl si ji a já zůstal stát mezi dvěma potenciálními páry. Ti dva nalevo si právě vyměňovali číslo aby si během týdne dali rychlovku. Pár napravo bude souložit pravděpodobně ještě dnes večer v taxíku. Jasně, když můžeme mít nezávazný sex, můžeme mít i nezávazný pokec.

Asi bych se měl poučit a naučit, že ne všechno něco musí znamenat a následně někam vést. Jsou věci, která se prostě jen stanou. Přijdou, vy si je máte užít, prožít a zapomenout na ně. Pokud za to stojí nechat si hezkou, spíše nesentimentální vzpomínku. A především (a to zejména v mém případě) ze z nich poučit, že se neděly nějakým záhadným kosmickým smyslem, nejsou následek pádu komety ani sražení planet. Jen staly.

V pátek večer Martin u večeře překvapil Danielu sametovou krabičkou. Byl to férový match. Ona strávila 6 hodin v kuchyni aby vyrobila domácí těstoviny, rajčatovou omáčku a tiramisu. On utratil 6 tisíc za tenisový náramek. Bytem se linula vůně rajčat, hlas Rosemary Clooneyové a Danielino „ten jsem moc chtěla“!

Že se jí skutečně líbil dokázala Daniela Martinovi celkem třikrát. Ale sotva v její hlavě dozněla euforie z náramku a orgasmů spustila v její hlavě přehlídka otázek. Co ten náramek znamená? Co se mi tím snaží říct? Co se tím snaží zamaskovat?

Další den se čtyři holky sešly u dvou kousků kalorických dortů a jedné sametové krabičky.

Určitě to dělá jiné,“ pronesla nekompromisně Danielina kamarádka.

A možné ne jen jedné!“ dodala další.

Dal ti náramek místo obojku. Má tě jako psa. Jako psa na pěkným, moc pěkným, lesknoucím se... obojku,“ uzavřela to třetí odbornice na dárky z lásky.

Daniela sama na chvíli pochybovala jestli jí říkají to co si skutečně myslí nebo se jí ten náramek snaží cíleně zhnusit. Dvě z oněch přítelkyň byly nezadané a té třetí dal přítel k ročnímu výročí balíček melounových kondomů.

Po třech sklenicích vína a čokoládového fondánu pak Daniela doma prošacovala Martinovu skříň, komodu a aktovku co nosil do práce. Hledala důkaz, že ji podvádí. Tím signálem mohlo být cokoliv. Pověstná rtěnka na límci košile, cizí parfém, případně účtenka za krajkové prádlo Agent Provocateur, které se kupuje milenkám. A nic. Daniela byla nešťastná. Čekala, že něco najde a tím se jím nějakým zvláštním způsobem uleví, protože zjistí co ten náramek znamená. A tak zatímco Martin v noci klidně spal, Daniela si procházela svůj seznam. Prohledala skutečně všechno? Nic nevynechala? A pak si uvědomila, že vynechala jeho největší zbraň. Jeho mobil. Ano, tam se skrýval celý jeho druhý život. Čísla a fotky na coury s kterýma spí. Určitě!

Bezpečnostní kód? S tím nepočítala. Tohle ale její podezření ještě posílilo.

Co to děláš mazle?“ zeptal se Martin když o půl třetí ráno našel Danielu jak se schovává za pohovkou s jeho mobilem. Daniela se hrdě vzpřímila a Martinovi přiznala, že hledá důkaz o jeho nevěře. O nevěře, kterou „jsi se marně snažil maskovat tímhle náramkem.“

Poté co Martin přiznal pin aby Daniela ostudně odemkla telefon a zjistila, že v galerii jsou jen jejich společné fotky, v mailech jen zprávy finančního trhu a nabídky anabolického prášku za výhodnou cenu a jediná číslo na jinou ženu patří jeho matce.

Pravda byla, že Martin měl zákaznickou kartu do jednoho klenotnictví. Zavolali mu aby se přišel vyzvednout novou. A v den převzetí karty je 40 % sleva na jakýkoliv šperk, kterou „prostě by byla škoda nevyužít. Ale nechtěl jsem aby to znělo tak nějak... prakticky.“

Daniela připustila, že původní verze, kdy náramek dostala během romantické večeře byla mnohem lepší. A tak u ní zůstaly. Už navždy to byl šperk z čisté lásky, darovaný za zvuků Come On-A My House.

Žijeme ve světě postranních úmyslů, nenaplněných očekávání a pokroucených představ. Když pak narazíme na něco přímého neumíme se s tím vyrovnat. Proč se nám tak těžko věří, že starý kamarád se skutečně chce jen vidět? Proč je nepochopitelné, že nás někdo může mít rád jen proto jací jsem a ne kvůli tomu co jsme nebo co máme? Proč hodnoty hledáme za falešnými dary místo skutečných citů? Možná jsme dospěli do fáze kdy bychom se měli naučit číst nejen etikety s údaji složení obsahu láhve rajčatového protlaku, ale především se naučit číst v druhých. Třeba bychom si ten život tak víc vychutnali.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!