Trh mrch 95: Komandatka a kompletichář

Publikováno: 21.04.2013 20:47 | Alex Lenoir

Bylo to v úterý kdy jsem zaplatil nekřesťanskou částku za servisní prohlídku auta. Jeden by neřekl kolik může stát trocha oleje a věta z úst otráveného mechanika „Jooo, je to ok“. Při pohledu na zruinovaný zůstatek na bankovním účtu to bylo poprvé co jsem počítal dny do výplaty. Najednou jsem měl chuť napsat mail profesorce z finančního plánovaní, že to A co mi dala za precizně naučenou teorii bylo zcela k ničemu. Ekonomická teorie totiž něco jako akutní nutnost letního saka úplně ignoruje.

Tohle je jeden z těch momentů, kdy na vás dopadne, že jste sami. To že nemáte nikoho na koho se můžete obrátit, když vám je zle, kdo vám dodá energii, když nestíháte a kdo vás nakope, když ztrácíte dech. Přesně od toho jsou partneři. Ať už ti životní nebo ti, s kterými se vrhnete do vašeho životního podniku. Jejich význam je stejný. Máte se o něco dělit, sdílet a brát/dávat napůl. U podniků má vždy někdo většinový podíl. Ten pak má v akcích 55% a v názvu firmy je jeho jméno vedené jako první. Ale který z partnerů má většinový hlas ve vztahu? Ten kdo víc vydělává? Ten v jehož bytě žijete? Ten komu patří auto? Kdo vaří nedělní oběd nebo vyskládává myčku a plní ledničku? Jsme snad natolik povrchní, že žijeme v komanditních vztazích?

Aleš a Monika slavili třetí výročí vztahu. Dokonalý večer. Proběhl pugét z modřence, tenisový náramek i lehká šmajchlovačka před odchodem na večeři. I večeře byla skvělá. Tedy až do momentu než Aleš požádal o účet. Číšník znejistěl, podíval se na Aleše a pak pronikavě i na Moniku. Bylo to jak nějaká divná hra v zírání, o které Aleš nevěděl, že se vůbec hraje a neznal ani její pravidla.

Víš, dnes je to na mě,“ řekla Monika klidně.

Tys' platila?“ otázal se vyčítavě Aleš.

Číšník ztěžka konstatoval něco jako Aha a krabím krokem vycouval od stolu. Vytušil co bude následovat.

Už jsi utratil dost peněz za ty kytky a ten náramek. Navíc je to naše společné výročí. A já ti nic nedala. Takhle je to fér,“ vysvětlila Monika.

Nemělas' právo platit!“

Jaký právo? Chtěla jsem tě pro změnu pozvat já. Vždycky platíš ty.“

Dělá ti to dobře tady rozhazovat peníze, aby všichni viděli, že na to máš?! Nebo jsi jim podsunula obálku, když jsem se nedíval?“

Platila jsem kartou během toho co jsi byl na záchodě.“

Takže jsi to chtěla utajit! Úmyslně jsi mi to zamlčela.“

Posloucháš se? Chováš se jako pokrytec!“

Aleš to bral jako osobní prohru. Porážku jeho ega, destrukci mužnosti a útok podpatku na jeho mužství. Jednou o tomhle už slyšel. Holka nevlastního bratra jednoho kluka z Litvy, s kterým Aleš v prváku bydlel na koleji (naprosto důvěryhodný zdroj), to přesně takhle udělala. Nejprve navrhla, aby si rozdělili útratu napůl a tři týdny na to se rozešli. To, že ten kluk spal s její kámoškou, aby jí dokázal jak volná mu je, v tom prý žádnou roli nesehrálo. Aleš si byl jistý, že se sním Monika chce rozejít. A tohle je první fáze, kdy se Monika rozhodla konsolidovat svoje postavení ve vztahu, poté rozdělí majetky a následně ho nechá odejít ze vztahu s tím s čím do něj přišel. K dnešnímu dni by to čítalo Smart TV a sbírku figurek Futurama.

Já bych použil i jiné slovo než jen pokrytec. Co to do tebe vjelo?“ ptal jsem Aleše nevěřícně.

Celá restaurace se nás dívala. A všichni to věděli. Hele, to je ten jak ze něj platí jeho holka!“ líčil mi Aleš tu jejich přestřelku v restauraci.

Nemyslíš, že to věděli, protože jste spustili tu hádku. Pochybuju, že by to na tebe práskl ten číšník.“

A to je další věc – co si myslel ten číšník?“

Tomu bylo úplně jedno kdo mu zaplatil.“

Možná žiju v komanditní společnosti. Tam taky vkládá jen komandant a komplementář se veze,“ pak se Aleš poctivě napil vína a pokračoval. „A to je přesně ona. Je to šílená komandantka! Kdyby nemuselo být po jejím, tak jsme to mohli krásně oslavit. Asi bych se měl tak vyspat s nějakou jinou, abych ji ukázal, že účty platit může, ale mě si nekoupí!“

No, promiň, co to sakra meleš?“ Nevím jestli to bylo silným vínem nebo Alešovým nabušeným egem, ale jeho nápady ztrácely úroveň jak Hindenburg. Tři roky za Moniku všechno platil Aleš. Včetně té loňské megadovolené, na kterou jsem mu musel půjčit peníze (kdyby Monika věděla, že si na těch čtrnáct dní v ráji musel půjčit, rozhodně by nikam nejela). Tohle rozhodně není výtka směrem k ní. Monika je fajn holka a díky ní alespoň Aleš svou dosavadní největší lásku – svoje ego odsunul na druhou příčku. Do té doby sebejistě ego vedlo. Dřív jsme takovým zlatokopkám smáli a on si teď jednu z nich poměrně násilnou formou vychovával. „Možná je komandantka. A je to dobře. Potřebuješ to v hlavě srovnat. Stává se z tebe paranoidní kompletichář. Místo toho abys byl rád, že je to rozumná holka, vymýšlíš jak se jí pomstít. Nenapadlo, že ji třeba taky sere, když pořád za ní platíš ty.“

Aleš se vždycky se držel zásady, kterou razí i pan Etiketa Ladislav Špaček, že žena smí za muže platit pouze v případě pracovních setkání. Vztah sice není zaměstnání, ale práce na plný úvazek to je. Etiketa byl zavedena za cílem, aby účastníci společenský akcí věděli co mohou očekávat a co se od nich očekává. Ale nežijeme přece v 16.století. Ženy mají volební právo a zcela vymizelo rozdělení mužská a ženská práce. Není proto tahle regule trochu zkostnatělá? Navíc ve většině rodin je to právě žena, která drží kasu. Připusťme si, že je vztah něco jako soukromá společnost o dvou lidech. Nemá vedení firmy právo nastavit si svou vlastní interní etiketu a vymyslet si svoje rituály? Teprve pak se z nich mohou sát rovnocenní partneři kdy nikdo nemá ani o procento navíc.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!