Trh mrch 98: Nejdřív dítě, potom láska

Publikováno: 12.05.2013 21:00 | Alex Lenoir

V úterý jsem se měl s Honzou potkat na jeden z těch obědů, který začne už v jedenáct a trvá tak dlouho dokud se nepropere všechno co za to alespoň trochu stojí. Pravda je, že s exponenciálním nárůstem vypitého vína dochází v průběhu i k těžké degradaci konverzačních témat, ale zase o to větší je legrace. Jediné co zakazovala nepsaná pravidla těchto sezení byla přítomnost žen. Nehledejte v tom nic misogynního! Ale vzhledem k tomu, že se většina konverzace se kromě hodinek, aut a hudby točí právě kolem holek, nebylo by taktní aby naše výtky dostávaly ještě za tepla a se skleničkou ryzlinku. Jediná žena, která je u stolu přípustná je servírka. Jenže Honza i tohle jediné pravidlo porušil. I když... jak se to vezme. Do bistra totiž dorazil s kočárkem. A v tom měl dítě. Živé! Slintalo to, hihňalo se, občas z pusy vypouštělo bubliny a na hlavě mělo růžovou mašli.

Kdes to vzal?“ zeptal jsem se a lehce (lehce!) do ní píchl vidličkou. Zkoušel jsem jestli už je hotová.

Nepichej do ní. Hanka, moje sestra Všechnostíhám, neměla hlídání a musela si jít nechat přidělat tři prameny vlasů co jí tady malá Betynka včera vyrvala.“ Honza vypil sklenici vody na ex a zhroutil se na židli. „Nemáš ani představu jaká je makačka složit ten podělanej golfáč do auta a pak ho v dešti rozkládat. V autě jí musíš dát do té sedačky, ale ji asi někde něco tlačí takže celou dobu v autě řve a... doprdele kolik je hodin,“ zděsil se a honem šmátral v tašce. Zatímco Honza obsluze vysvětloval jak mají mrkvovo-špenátovou přesnídávku ohřát v mikrovlnce Betynka na mě upřeně hleděla. Už se mi dlouho nestalo, že bych nějakou takhle fascinoval.

Pěkná mašle. Tak co říkáš, můžu tě pozvat na oběd,“ zeptal jsem se jí. Místo odpovědi vypustila z pusy další bubliny a zase se hihňala. A tak se z uvolněného obědu stal nervák před poledním klidem.

O některých věcí neuvažujeme, že by se nám mohly líbit. Nevíme, že je chceme, netušíme, že někde hluboko po nich toužíme. Díky tomu se nám žije podstatně snadněji. Nečekáme až přijdou, neptám se kolik času ještě zbývá, co musíme udělat proto aby se staly nebo co děláme špatně, že se nedějí. Žijeme poklidně bez nich. Jenže pak nám někdo dá ochutnat a najednou se s nimi nemůžeme rozloučit. Najdeme se v nich. Často také proto, že bychom do nich chtěli promítnout to nejlepší z nás samých. A současně je ochránit proti všem našim chybám.

Je to jako mít psa, který neví, že to či ono nesmí,“ řekl Honza na adresu Betynky, které si právě snažila nacpat celou ručičku do pusy. „Pořád na ni musíš dávat pozor.“

Uvědom si, že za dvacet let z ní bude taková sexy holka jako je tvoje sestra,“ připomněl jsem mu.

Jen doufám, že bude chytřejší než její maminka a nenechá se vojet prvním klukem na kterýho narazí,“ připomněl zase Honza fakta.

Byl to moment kdy jsem odešel na záchod a nechal ho se svěřenkou na chvíli osamotě. Když jsem se vrátil už s ním, vlastně s spíš s malou Betynkou, cukrovala krásná brunetka Sára. Právě tehdy Honza pochopil jak silnou zbraň má v kočárku. Čemu žádná žena neodolá? Když pomineme zlatou kartu a podobné věci tak vedou děti. A ta malá byla hodně použitelná.

Konečně se mi k něčemu hodí! Můžu na ni sbalit každou holku. Zátěž se proměnila v magnet!“ opěvoval Honza Betynku.

Hele, tvýmu magnetu něco teče z pusy,“ upozornil jsem na Betynku, které přesnídávka tekla koutkem.

O dva dny později musela Honzova sestra na manikúru. Tentokrát Honza rád nabídl pomocnou ruku. Měl totiž schůzku. Absolutně tak ignoroval přání své sestry, aby malou nikam netahal, protože minule smrděla kouřem. Během oběda si Honza na chvíli odskočil. Bohužel v stejnou chvíli do restaurace přišla na oběd i jeho sestra Hanka. Okamžitě zafungoval mateřský instinkt. Když uviděla jak cizí holka pije víno nad kočárkem její dcery okamžitě se k ní rozběhla. Když Sára, Honzova brunetka, všimla jak jeho sestra lačně kouká do kočárku okamžitě se s ní pustila do řeči.

Je to zlatíčko, co? A to si představte, že ji můj kamarád vychovává sám. Ta coura co ji porodila mu ji hodila na krk a odjela do Thajska lovit milionáře!“ vyprávěla Sára srdceryvný příběh.

Skutečně,“ podivovala se Hanka. „Prosím vás, vyndejte z tašky plínku, budu ji muset přebalit.“

Jasně,“ zasmála se Sára ale pak se zarazila.

To je moje zlatíčko. Já jsem ta coura. A sestra toho malýho hajzla,“ řekla Hanka se zlověstným výrazem.

Takže vy... ste se z toho Thajska vrátila..?“ zeptala se kostrbatě Sára.

A sakra,“ poznamenal Honza, který se právě vrátil ze záchodu. Podle výrazů všech svých tří žen poznal, že Hanka mu patrně už (stále bublifukující) Betynku nesvěří a Sára už na další rande nekývne.

Později ten den Honza poprvé přemýšlel o dítěti. Jestli by ho někdy ve vzdálené budoucnosti bude mít. Jestli raději kluka nebo holku. Jaké by mělo mít zájmy. Že rozhodně by mělo chodit na nějaký sport. Ale nic agresivního. Ale současně, aby tam uvolnilo dost energie. Rozhodně hrát minimálně na jeden nástroj. Třeba klavír. Mohla by to tak být dobrá průprava aby z toho dítěte vyrostl kardiochirurg. Ti mají hrozně jemné prsty. A hodně vydělávají.

Je dobře když víme co chceme. Problém je jak těch věcí dosáhnout. Pokud jsou vaším snem kožené polobotky musíte se trochu uskromnit, pokud je to Porsche 911 budete v práci muset pořádně zabrat. Ale pořád jsou to reálné věci, kterým vede trochu kostrbatá leč jasná cesta. Co ale dělat když z touhy po hmotných věcích vyrosteme a chceme něco víc? Něco co se neochodí, nevyjde z módy ani nezrezne. Něco co se vyvíjí a především nikdy neztrácí na hodnotě. Kde v takovýchto případech mám zabrat? Co dělat ještě lépe? Na některé otázky sami odpověď nenajdeme. Život nám je dá sám, až přijde ten správný čas.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!