Trh mrch: Čím budu, až vyrostu

Publikováno: 31.08.2014 22:29 | Jan Prchal

Michal je jeden z těch, kteří se hledají a pořád se nemůžou najít. Jasně, taky nejsem expert na cestu životem, ale alespoň si umím najít body, kolem kterých se chci obtáčet. Jsem tak trochu horolezec. Nejen směrem nahoru, ale včetně pádů. Kdežto Michal čeká, až do něj ty body narazí. Prodával v antikvariátu, balil smažený kuřecí křídla ve fast foodu, dělal baristu. Jakmile však zaznamenal větší úspěch nebo by měl získat zodpovědnost, raději couvnul. A teď se rozhodl, že bude delegát v cestovce. A jedno úterý ráno mi zavolal a zeptal se, jestli bych za ním nechtěl přijet.

Byl to asi ten nejnevhodnější okamžik na cestu. Na stole mi ležel rozdělaný projekt a tři další nabídky práce. Ale jak říkám – vždycky bude něco. A tak pořád můžete na něco čekat. A já měl hlavu plnou otázek. Místo toho, abych na ně čekal, jsem je vyrazil hledat.

sahara-ray-swim-spring-summer-2014-lookbook-04

Zdroj: Sahara Ray

Dva týdny na Ibize? Skoro zadarmo? Ale běžte? Kdo by řekl, že ne? A tak jsme s Patrikem sedli na letadlo a za dvě hodiny v zadku letadla a po zvrácené verzi knedlo-zelo jsme vystoupili na rozpáleném letišti. Michal na nás už čekal v kabrioletu Volkswagen Golf asi z roku 96. Bylo zaprášené, zrezivělé, přes čelní sklo bylo sotva vidět, ale na klikaté silnici s klidem předjížděl autobusy plné vyděšených turistů.

Takhle my si tady žijeme!“ zakřičel a pustil oběma rukama volant.

Byly to dva neskutečné týdny. Vážně! Michal vždycky jen občas odběhnul na schůzku s klienty cestovky, ale jinak jsme celé dny byly spolu. Půjčili jsme si Vespy a brázdili ostrov jako tři králové. Skutečně jsme (nebo já určitě) dospěli do toho stavu, kdy nám nic nechybělo. Ráno jsme snídali hranolky, dopoledne prožili na pláži, k obědu si dali pár Coron a pikantní karbenátek na špejli, odpoledne obešli obchody a večer vyrazili do barů. Vraceli jsme se... páááni.... ve čtyři? V šest?

Jenže... v jistý moment vám dojde, že je to iluze. Takhle se přece nedá žít věčně. Denně si ucpávat aorty smaženým škrobem, játra zatěžovat pivem a nakupovat slevněný kusy v Zara, Topman a Pull & Bear. Je to něco, na co máte vzpomínat, až vám bude devadesát, nebude schopní si dojít na záchod a už se vám nepostaví. Pak si můžete říct: jo, tak jako my nikdo neřádil. Sotva to začalo, už to skončilo.

Seděli jsme na pláži, každý s vlastní lahví vína mezi nohama. Byla ta absolutně mystická chvíle.

Přemýšleli jste, čím chcete být až vyrostete?“ zeptal se nečekaně Michal a zkoumavě se na mě zadíval.

Já...“ začal jsem, ale pak jsem oněměl. Nevím proč mě jako první napadl song od Beyoncé. What is your aspiration in life? My aspiration in life.... would be to be happy. Odpověď na úrovni okresní miss. Nevěděl jsem co říct. Tak jsem to zahrál do outu a zavtipkoval: „Chtěl bych světový mír.“

Hoši, jste jedni z mých nejstarších přátel a tak...“ řekl Patrik, zašmátral rukou v kapse batohu a vytáhl sametovou krabičku. I v té noční temnotě bylo vidět, jak se uvnitř leskne kovový kroužek s čirým, broušeným kamenem. Patrik a Sandra spolu chodili asi čtyři roky. Romeo a Julie vedli nich vypadali jako zelenáči. „Jel jsem sem i proto, abych zjistil jestli ji miluju. a... jsme dva tisíce kilimotrů o de sebe, já viděl stovky zadků a pořád to cítím stejně stejně,“ dojal sám sebe Patrik. „Čekám... pořád čekám, kdy mě to nadšení opustí. Ale ono nepřichází. Miluju ji ve Městě i tady.“

Takže svatba v září?!“ zajásal jsem.

Pokud řekne ano,“ usmál se nervózně Patrik.

Řekne! Půjdeme ti za svědky a uděláme tu nejlepší rozlučku se svobodou!“ slíbil jsem.

Já se asi nezúčastním. Přemýšlel jsem, že tu zůstanu,“ nadhodil Michal.

A co? Budeš prodával palačinky na pláži?“ prsknul jsem po něm.

Proč mi bereš můj sen?“ ohradil se.

Máš červenej diplom a tvůj sen je prodávat pšeničný placky na pláži?!“

A tebe naplňuje donekonečna psát PR články a mastích na nohy?“

Vůbec si nepamatuju jak, ale najednou jsem po Michalovi skočil a srazil ho do písku. Měl jsem hroznou potřebu to ze sebe dostat. Tu... zlost. Nasranost na mou nerozhodnost... nejistotu. A Michal se na chvíli stal vším, čemu jsem se celý rok vyhýbal.

Druhý den jsme se s Michale potkali u snídaně.

Lhal jsem ti. V tom, že nevím, čím chci být až vyrostu. Neumím si na to odpovědět. A tak se raději neptám,“ vysvětlil jsem a podal mu hrnek s kávou.

Honzo, je normální, že máš strach z budoucnosti!“ chytl mě za rameno Michal.

Ale je normální žít ve strachu?“ Tehdy jsme si poprvé poprvé po dlouhé době se nebáli přiznat, že ani jeden z nás nezná odpověď. Ale alespoň jsme měli stejnou otázku.

Musíme se zabalit, odpoledne nám letí letadlo,“ utnul Patrik dojemnou chvilku.

Pojedu taky. Je nejvyšší čas vrátit se do Města. Tady mě už nic nedrží.“ šokoval nás Michal.

Dlouho jsem se bál otázky čím budu, až vyrostu. Ale možná jsem se víc děsil odpovědi, kterou jsem si neuměl dát. Kdy to vlastně bude? Kdy vyrostu? A od čeho a k čemu vlastně směřuju? Sakra, kdy se tam dostanu? Zítra? Za týden? Za rok? Možná potřebujeme dostat přes hubu, abychom jsme si uvědomili podstatu našeho života. Možná ta rána pěstí byla prospěšná. Byla to ta pověstná facka života, která mi to srovnala v hlavě. Každý z nás má možnost volby. Změnit to, co je, na to, co by chtěl. Ze svobodného mladíka se stane zasnoubený muž. Z nerozhodného freelancera, se zrodí tvrdý pracant. A prodejný kreativec se vrátí jako člověk, který konečně začne budovat vlastní sen.

Poznámka autora: Ilustrační fotografie je vybrána v souladu s dějovým a myšlenkovým obsahem textu. Nemusí nutně odrážet konkrétní výjevy uvedené v textu
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!