Trh mrch: Den bez závislostí

Publikováno: 03.07.2014 21:32 | Jan Prchal

Všichni moji přátelé se na léto těší. Listují katalogy, vybírají hotely, porovnávají vzdálenosti od pláží, dostupnost barů a shopping center. Prostě plánují dovolené. Já dlouho neměl co plánovat. Nebylo s kým. A najednou jsem celý svůj život sbalil do skořepinového kufru a vyrazil mimo trasu života. Jenže když vyprchlo to nadšení z nového a vzrušujícího, došlo mi, že moje nezávislé léto lásky se změnilo na léto, kdy jsem byl odkázán na druhé.

oowmjDB

Zdroj: i.imgur.com

Neustále přirovnáváme život k divadlu, filmu, hře. Všechny dobré ale i špatné věci pak dáváme za vinu Bohu, osudu, náhodě. Co se ale na tyhle alegorie vysrat a napsat vlastní scénář, vlastní pravidla hry? Rozhodnout kam naše postava půjde, jak bude jednat, co bude říkat. Nechci znít jako jeden z těch, co chtěli jet na letní tábor a pak se jim tam nelíbilo a museli si pro ně přijet rodiče a odvézt je domů dřív. Pravdou ale bylo, že se mi stýskalo. Po mém starém životě.

Tři týdny v Milánu a já si připadal jako bych tam prožil zbrklý rok. Byl to nekončící maraton profesních setkání a večírků, přátelských posezeních, příležitostných pozdních večeří a zážitků všeho druhu. Kdo by chtěl jezdit do Disneylandu? Stačila parta deseti Italů a několik lahví vína. Ze začátku jsem se vracel ve dvě hodiny ráno do hotelu. Ale později jsem zůstával spát doma u toho, kdo party pořádal. V úterý jsem zůstal u Claudie, ve středu u Gabrielly, v pátek u Ornelly. V sobotu u Luciana. Najednou nic z toho nemělo váhu. A přitom všechno mohlo znamenat cokoliv. Byl jsem jako objevitel nového světa. Nevěděl jsem kam pluju, ani co najdu. A tak jsem proudu neodporoval.

Jen... jsem si myslel, že šlo o romantický pobyt ve dvou a ne o odvykačku pro jednoho. Říká se, že zahálka je matkou hříchu. Jenže co když naše poklesky mohou způsobit mít mnohem víc než nuda? Co když v nich hledáme únik? Už Elle Woods říkala, že šťastné manželky manžely nevraždí. Pravda. Šťastný člověk si nechodí pro polibky za roh. Šťastný člověk nezařadí do denního nákupu základních potravin láhev vodky. Šťastný člověk nepotřebuje mozek přemáhat návykovými látkami. Tím největším opiátem je pro něj jeho vlastní život.

Život Italů mě v mnohém fascinoval. A když jsem si myslel, že už nic dalšího nemůže přijít vytáhla mě Valerie do kostela. Když ale místo jízdy tramvají dala přednost procházce, byl čas zbystřit.

Jsme tu už skoro čtyři týdny,“ nadhodila a já to potvrdil zamrčením. „Firma chce abych jela do Antalaye.“

Aha. Jasně.“

To je všechno co řekneš? Jasně?“

Co mám říct. Oba jsme věděli, že tady nebudeš na pořád. Sen skončil.“

Nic končit nemusí. Jeď se mnou. Chci abys jel!“

A co? Zase mě představíš svým kamarádům, budeme chodit na večírky než vyrazíme jinam?“

Ticho.

A co ti vadí? Že jsem nechtěla, abys seděla sám na pokoji? Jo, dohodila jsem tě mým kamarádům. Víš, že jsem s tebou byla jak to šlo.“

Ne, vadí mi, že jsem upustil ze svých zásad. Že jsem nechal všechny svoje přátele ve Městě. A že žiju s tebou tvůj život. Ne můj. Být tohle film, tak se půlka sálu zvedne a už se dívat nebude. Včetně mě.“

Nevím proč se říká, že týden módy v Milánu probíhá jen dvakrát ročně. Oblečení návštěvníků kostela byla sama o sobě prezentací posledních módních trendů. Byli tu všichni. Luciano s hluboce rozepnutou košilí takže všichni viděli jeho tetování Bůh je ve mně, které se táhlo od jeho levé bradavky k pravé. I Aurora, která měla na hrudníku obří kříž a když šla tak se jí střídavě odrážel od levého a pravého prsa. Nebo Pietro, který si při tom pohledu mnul rozkrok. Při pohledu na její tělo sevřené černou krajkou řadě mužů byla existence Boha úplně volná. Jediné co je zajímalo byla existence spodního prádla pod těmi šaty. Ne, neměla jej. A pak kněz mluvil a pokušení a jak mu odolávat. Celkem příhodné. Běda těm, od nichž pokušení vzchází! Já podlehl pokušení zkusit nový způsob života. A Valerie mi uvěřila, že to skutečně chci.

Tehdy mě napadlo, že možná i láska je formou trendu. Všechno co s novým partnerem přichází nám připadá nové, neokoukané a vzrušující. Je to zábava poznávat a chtít se s tím seznámit. Jenže efektní věci rychle ztratí lesk a zůstane jen rutina. A tak jdeme dál. Totálně jiným směrem. Abychom našli nové možnosti a nové cesty. A někdy jen proto, abychom jen zabili nudu.

Sloupek Trh mrch bude znovu pravidelně vycházet od 31.srpna 2014.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!