Trh mrch: Já, moje expřítelkyně a její bratr

Publikováno: 15.06.2014 23:13 | Jan Prchal

Je to téměř pět let co se Matěj přistěhoval do Města za Adrianou. A právě její rodina byli jedni z prvních lidí, s kterými se Matěj seznámil. Účastnil se nedělních obědů její mámy, pomáhal jejímu tátovi snižovat strop v jídelně, s jejím bratrem chodil do fitka a na panáka. Ale teď po pěti letech jejich vztah skončil a Matějovi došlo, že bez Adriany a její rodiny zůstal v přelidněném Městě úplně sám. Byl na nule. Kromě rychlovarné konvice a párků v lednici neměl nic. Tehdy pochopil jakou moc mají vztahy. Všichni se zamýšlejí na tím, kolik toho mohou dát. Ale už málo koho napadne, co všechno mohou vzít.

Říká se, že vztahy jsou o dvou lidech. Jenže je to skutečně pravda? Pokud bychom se vrátili v čase a analyzovali církví uznaný první vztah, tak tam přece byli čtyři. Adam, Eva, Bůh a Ďábel. Kdyby nebylo Ďábla, nemusel by zasahovat Bůh a Adam a Eva by žili šťastně až do smrti.

Když vztah skončí partneři si často slibují, že zůstanou přátelé. Jenže kolik z nich tohle klišé dodrží? Buďme přátelé... Přátelé spolu chodí na příjemné dlouhé obědy, jsou tady pro vás, když máte lístek do divadla navíc a vždycky vám zvednou telefon. Z mnoha partnerů se po rozchodu stanou ti, co jdou na oběd jen proto, že není zbytí, na volný lístek do divadla si vždycky najdou výmluvu a místo nočního hovoru se dočkáte pozdní SMSky, kde vám sdělí, jak moc jsou vytížení. Nabízí se otázka, proč rozchod partnerů automaticky následuje odstřihnutí i jedné části jejich života?

141_Ja, moje expritelkyne a jeji bratr_15.6.2014_1

Zdroj: files.coloribus.com

Takže na celým tom rozchodu je nejhorší, že už se nebudeš sprchovat s jejím bráchou?“ ptal se lehce vyděšeně Vašek.

Když to řekneš takhle, tak to vyzní jako z filmu Hoši na tahu. Ne, vzalo mi to veškerý život. Byl jsme na něco zvyklý... kristepane pět let,“ obhájil se Matěj. „Nejde jen o city. Ten rozchod mi narušil...všechno. Všechno na čem mi záleželo. Všechno co jsem měl. Všechno... na čem jsem byl závislý.“

Takže ti ten rozchod vzal pohodlnost,“ neodpustil jsem si rýpnutí.

Právě tehdy si Matěj uvědomil, že přišel nejen o holku, ale i o jistý druh komfortu a především zázemí. Ztratil pět let jistot. Prakticky nezažil nic jako hledání nového bytu. Do Města šel na jisto. A hned první týden ho Adriana seznámila se svou rodinou. Bylo to vlastně něco jako pětiletý výměnný pobyt u náhradní, milující rodiny.

Je zvláštní tě takhle vidět,“ netajil se Jakub, bratr Adriany.

Jako hajzla, co se vykašlal na tvou mladší sestru,“ pokusil se zasmát Matěj.

Hele, já s ní žiju celej život. Vím, jaká umí bejt,“ pokýval hlavou Jakub. „Ale na tebe jsem si tak nějak zvyk. A nechci o tebe dojít. Víš jak se to říká mezi kámošema – žádná škulina nás nerozdělí.“

Později ten den Matěj uvažoval, jestli neinvestoval málo energie do záchrany jeho vztahu s Adrianou. Pak si ale uvědomil, že ten za kým po rozchodu šel, ten s kým se vztah pokoušel slepit, nebyla Adriana, ale její bratr Jakub. Je možné, že do přátelství jsme ochotni investovat víc než do partnerských vztahů? Že pro nás přátelství znamená víc než vztah? Vkládáme do něj větší důvěru, větší naděje, a tak věříme, že déle vydrží? Na přátele často narazíme na těch nejpodivnějších místech za nejnahodilejších situací. A často jsou to právě ti, do kterých bychom to neřekli. Tak proč bychom svou spřízněnou duši nemohli najít v sourozencích svých expartnerů.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!