Trh mrch: Masakr na svatého Valentýna

Publikováno: 16.02.2014 21:08 | Alex Lenoir

Martin a Klára jsou oba ostřílení běžci, a po společném bydlení dali zelenou i společnému rannímu běhu. Oba totiž dostali poměrně geniální nápad, že by spolu mohli trávit víc času. A tím by i jejich vztah nabyl na intenzitě. Teoreticky by to mohlo fungovat, protože říct „jdeme si zaběhat“ zní hrozně snadno. Jenže on je v lese, aby ze sebe dostal přebytečnou energii a k tomu mu v uších mu duní hodinový remix Smack My Bitch Up. Ona jogguje za přirozených zvuků lesa a během toho přemýšlí o věcem, které „ty nemůžeš pochopit,“ zhluboka vydechovala opřená o zábradlí poté, co Martin nasadil tempo jako při běhu smrti. Po dnešní empirické zkušenosti, se ale rozhodli, že se vrátí ke klasickému modelu. On si po ranním sexu půjde zaběhat, zatímco ona nachystá snídani. A pak on bude sledovat Top Gear, nebo podle ní „jiný misogynní pořad“, a ona půjde navázat karmický vztah s přírodou. Tohle není otázka evoluce vztahu, ale jeho samotného existence.

K poctě onoho pseudosvátku všech zamilovaných jsem se rozhodl, že budu patetický, trochu se dojmu a budu hrát tuhle všeobecně přiživovanou hru. Jak vypadal můj první Valentýn? Někdy v páté třídě jsem vystřihl srdce z rudého kartonu, napsal na něj Chceš se mnou chodit? A., dal ho do obálky a podstrčil ho Denise pod čítanku. Během hodiny přání našla, přečetl a řekla „Tak jo...“. Pokud je to takhle snadný tak spolu chodíme dodnes. Nikdy jsem se totiž oficiálně nerozešli.

shot

Zdroj: Pinterest

V pátek jsme s Oliverem ve frontě na oběd v Bakeshop nechtěně vyslechli rozhovor dvou slečen.

A co bys řekla, kdyby se tě večer zeptal?“

Já ti ani nevim. Ale myslím... že... bych řekla.... že jo. No uznej, je blbý mu říct, že ne. Zrovna dnes. Navíc večer jdeme na tu párty. A rozejít se můžeme vždycky.“ Praktická úvaha.

Ale chceš si ho někdy vzít, ne?“

Jasně, chci mít velkou svatbu. Ale docela bych se obešla bez toho statusu manželství. A bez dětí.“

Co by ti pak zbylo?“

Můj skvělej sex a můj život.“ Jo, tak ten kdo si ji vezme, tak to fakt vyhraje.

V tom té nevěstě na útěku cinkl telefon „Ty krávo, hele. Klára se právě zasnoubila. Tak to je masakr, jako.“ Tak to fakt je.

U stolu jsem si všiml, že Oliver je nebývale nervózní. Nakonec z něj vypadlo, že má dnes večer rande. Nedokázal si totiž představit, že by byl tenhle večer sám. Jistě, to je absolutně nemyslitelné. Nechápal jsem v čem je problém. Problém byl současně i příčina. Nad kuřecím špízem jsme tak vedli debatu na téma, co znamená jít na první rande na Valentýna. Proč jít, proč nejít, k čemu všemu by to mohlo vést a co všechno by to mohlo znamenat.

Třeba si bude myslet, že jsem nadrženej. A že si od toho moc slibuju. A budu vypadat zoufale, že nemám holku, a tak jdu na první rande zrovna dnes a zrovna s ní.“ argumentoval Oliver.

Pokud přistoupím na tu tvoji hru, že je lepší být s někým než s nikým, napadlo tě, že třeba ani ona nechce být sama?“ připomněl jsem mu pravidla jeho hry.

Den svatého Valentýna už dávno není bezelstnou oslavou lásky. Bohužel není ani egostickou a bezohlednou prezentací vašeho vztahu ve stylu „máme vztah a milujeme se tak moc, že ani během nástupu do metra neumíme rozvázat jazyky.“ Najednou ze z tohoto pseudosvátku stává soutěž. A nevyhrávají zamilovaní, ale ti co nejsou sami. Ať už cíleně, omylem nebo jen proto, že nikoho lepšího nenašli.

Přemýšlím proč je Valentýn mezi mladými lidmi tak oblíbený. Spíš proč jsme jím tak posedlí. Z vlastní zkušenosti mě napadá možné vysvětlení. Nezrychluje se nejen technologický pokrok a připojení k internetu ale i vztahy. V pondělí se seznámíte, ve středu kupujete byt, v pátek prstýnky a v neděli ona sama v slzách kouká na Osudovou přitažlivost a vy aka alfa samec v baru a děláte oči na Asiatku na druhém konci baru. Jsou vztahy, které se nedožijí většího výročí, Prvního máje nebo Vánoc. Proto je Valentýn jako záchranná kotva, ke které se rádi upneme v domnění, že náš vztah alespoň nějaký ten mezník zažil. Ano, někomu se to může jevit jako lež. Ale všichni ji akceptujeme, protože sami doufáme, že náš vztah vydrží déle než pugét rudých růží.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!