Trh mrch: Mimo kolonky

Publikováno: 14.02.2016 23:23 | Jan Prchal

Petra jsem vždycky obdivoval pro jeho praktičnost. Už na vysoké měl dobře vedené poznámky a přesně věděl, na který večírek musí, aby pořád zůstal v centru dění. Teď měl praktické a úsporné auto, chodil prakticky a jednoduše oblečený, místo iPhonu měl Android, který nejvíce splňoval poměr cena x výkon, a místo módních časopisů četl spotřebitelské testy. Proto mě překvapilo, že si vybral Sabinu. Asi tu nejnepraktičtější holku, co jsem znal. Po bližším seznámení, jsem se musel ptát, co na ní vidí? A vlastně, co i ona na něm...

„Co na ni říkáš?“ zeptal se mě Petr nadšeně.

Tak jo. Mohl jsem mu říct pravdu. Jako vážně? Houpací koně už došly? Mohl jsem mu zalhat style,: Vážně se k sobě skvěle hodíte. Nebo zvolit milosrdný ústupek: Jsem rád, že jsi teď šťastný. Upřímně, nevěřím, že ho bude tahle pravá blondýna bavit víc jak týden. V rámci zachování přátelství a romantického oparu jsem řekl jen: „Je fakt sexy.“ Protože to bylo jediné pozitivum, co bych řekl a přitom nelhal. Kdybych byl na školačky...

Je to tady. Nový rok, nové naděje, nové šance. Možnost najít si nového partnera. Vlastně došlo mi, kolik lidí Nový rok používá jako výmluvu pro rozchod. Sorry, už dlouho to nešlapalo. Měli bychom nový rok oba začít s čistým štítem. Potíž je, že pak mají jen asi šest týdnů a pár dní na to, najít si někoho s kým by oslavili Valentýna.

10518929_672885702796724_117910740421067122_o 2

Zdroj: Tom Ford

V pondělí ráno mi volala Vendula. Znám se s ní asi rok. Dělá PR jedné velké módní značce. Vůbec netuším, kolik jí může být. Kdybych chtěl bejt jedovatej, tak řeknu pětatřicet. Jednou dojde na snídani v džínách a vojenské bundě, a pak ji potkám na koktejlu obalenou v krajce. Nicméně teď mě zvala na sobotní akci, kterou pořádala. A bylo to snad poprvé, co zněla nejistě. Jako když se holka ptá kluka, jestli sní půjde na maturák. Věřte, že to je hodně potupný. Vlastně dvakrát. Zaprvé, že se holka ptá kluka. A zadruhé, že ten kluk má právo veta. Protože jsem se od jisté doby uměl zapřít a naučil jsem se tyhle věci neodmítat, kývnul jsem. V ten stejný moment ze studentky stala pančelka. „Doufám, že máš alespoň smoking,“ poznamenala suše.

„Řekl jsem, že nebudu platit za dub, když jsem chtěl japonskou třešeň,“ řekl manekýn v slim obleku Brioni a skupinka kolem něho se začala smát. Ne protože by to bylo nějak extra vtipné, ale protože se to patřilo.

Stáli jsme v kruhu burzovních makléřů, finančních analytiků, specialistů na marketing a pojišťovacích agentů, a já začal přemýšlet, jak mě Vendula vlastně vnímá? Zatímco já jsem usiloval o to, být v 30 pod 30, oni usilovali o obálku. Zatímco oni pronajímali byty, a sami si brali hypotéku na jiný, já doufal, že zvládnu nájem na příští měsíc. Bere to Vendula tak, že se na ni chci přiživit? Nebo třeba si zkouší jakých chyb, by se jako matka měla vyvarovat? Nebo si chce dokázat, že pořád má na to, objevit se ve společnosti s klukem o deset let mladším? A u čtvrté skleničky vína mě na padlo: co když jde i o sex? Třeba čeká, že ji překvapím. Ona je generace Beverly Hills 90210 a všech těch přitroublých seriálů, co běžely na České televizi. Já vyrostl na Super drbně a O.C., kde spali všichni se všema a petting byl na denním pořádku. Nebo co když se rozhodla, že musí předat sexuální poselství a všechny další generace kluků varovat, že kousání a cucání ušního lalůčku už není v kurzu?

Někdy kolem půlnoci jsme nasedli to taxíku. Nabídl jsem, že ji zavezu domů a pak budu pokračovat k sobě. Ona se ale zatvářila, jako by na mě byla pyšná a řidiči poručila, aby nás zavezl do jejího bytu. Ok, s tímhle jsem nepočítal.

Aha, tak sem proudí peníze z reklamy. To bylo první, co mě napadlo, když jsme vešly do jejího bytu na nábřeží. Její byt se s mou garsonkou nedal srovnat. Bylo to jako vstoupit do módního butiku, kde ale už všechno bylo zaplacené. A mohli jste sahat. Vše ale probíhalo podle jakéhosi plánu. Z lednice vyndala láhev vína a požádala mě jestli ji otevřu. Chcete to popisovat dál?

Druhý den ráno vše vypadalo jasněji. Možná až moc. Koupelna zahlcená krémy pro zralou pleť. Na záchodě časopisy pro sebevědomou ženu. Upřímně – žádné pětadvacítce nemusíte připomínat, že je sebevědomá. Ne, tohle nebylo vystřízlivění. Tohle byla kocovina a následky, které s sebou nesla.

„Cos udělal?“ ptal se mě Petr u snídaně.

Co nejdéle jsem topil rty v cappuccinu, než jsem řekl: „Prostě jsem odešel.“

„Si představ, že teď tam ty tvoje spermie přelívá,“ nadhodil Petr.

„Z čeho? Do čeho?“ ptal jsem se nechápavě a chvíli. „Ale fuj!“

A pak mi došlo, že možná přesně takhle současní mladí muži vnímají současné starší ženy. Možná pro ně nejsou vyspělé a sexy, ale karikatury odcházejícího mládí. A ano, svým způsobem trapné. Rádi se s nimi vyspí, ale pak s kamarády u piva o nich rádi vypráví historky. Co když je pětatřicet už stáří?

Musel jsem přemýšlet proč si hledáme partnery mimo svoje kolonky? Proč si masožravec hledá vegetariánku. Proč si holka posedlá pilates najde pecivála? Proč si kluk, který dostane stáž na ministerstvu najde holku z bistra? Proč se mladší zamiluje do starší? Myslím, že některé z těch párů chtějí světu dokázat, že nálepky jsou skutečně jen předsudky. A pokud se dost snažíte, umíte sehrát i protichůdné dvojice. Jiní se do takových vztahů vrhají, aby demonstrovali, že to skutečně nejde. Holt nemůžete mít všechno. Obětují se. A ten zbytek? To jsou romantici. Láskou, sexem a nadějí posedlí masochisté, kteří počítají s tím, že to nevyjde, světu chtějí dokázat, že to jde a sami osobně doufají, že to třeba vyjde. A když ne teď, tak třeba příště...

Poznámka autora: Ilustrační fotografie je vybrána v komplexním souladu s dějovým a myšlenkovým obsahem textu. Nemusí nutně odrážet konkrétní výjevy uvedené v textu. Jména osob a míst jsou cíleně změněna.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!