Trh mrch: Muž nové doby

Publikováno: 08.11.2015 21:24 | Jan Prchal

V neděli ráno jsem se zastavil u Davida, abychom vyrazili na náš pravidelný běh. Zatímco si obouval tenisky odkudsi se vyplížil strakatý kocour, vyskočil na linku a posadil se přímo vedle kýblu s proteinovým sypáním.

Kámo, co to je?“ zeptal jsem se a prstem ukázal na to.

Kocour,“ vysvětlil s klidem.

Jasně. Mám voči. To ti dala babička na hlídání?“

Ne, to je můj kocour. Mr. Fox.“

Mr. Fox. Vážně? Kluk, který měl všechny medaile ze Spartan Race a stehna v obvodu 90 cm, si domů pořídil něco, co mělo ocas, na krku obojek s gravírovaným přívěskem Mr. Fox a mňoukalo, když chtělo kuřecí kapsičku. Tehdy mi došlo, že čím tvrdší jsme na povrchu, tím měkčí jsme možná uvnitř.

Dnes vám představím nový typ muže. Vznikl později než gentleman, ještě později než metrosexuál a dokonce později než lumbersexuál. Je inteligentní, má dobré způsoby, udržuje si fyzičku, a vytříbený vkus, co se oblékání týče. Přesto je svobodný a málokdy zadaný déle, jak tři týdny. Je to živočišný druh, který vznikl odhadem během posledních dvou let. A kdo ho stvořil? Ženy. Seznamte se s muži, kteří mají kočky.

Newtons-Law_fy1

Zdroj: fuckingyoung.es

Znáte ten polský sci-fi film Sexmise? Tam se muži z roku 1984 ocitnou v 21. století a zjistí, že na světe jsou jen ženy. Současnému stavu se to trochu podobá. Jen dnešní skutečné ženy jsou daleko fikanější a muže nevyhladily. Jen našly způsob, jak všechno zvládnout bez nich. No vážně! Jen si to vezměte – dřív ženy nemohly nic. Nemohly volit, nemohly si vzít půjčku, nesměly vlastnit půdu. Sdružovaly se v podivných klubech, kde četly knihy, háčkovaly nebo se obracely k Bohu. Aha, tak tady se vzal přeodbraz setkání anonymních alkoholiků. Dřív nepadlo v úvahu, aby žena sama jela na dovolenou. Dnes si vezme dvoutýdenní volno, a zatímco se její třiadvacetiletý stážista v kanceláři topí pod záplavou vzkazů, ona srká koktejly, nakupuje boty u Diora. Nikdo neřekne, že je divná. Naopak – je světácká, samostatná a muži o ní nemluví jako o staré panně ale povýšili ji na femme fatale.

V neděli večer jsem pozval na večeři Viktorii. Občas se vidíme, když je potřeba. Ona mi řekne, co dělá ten kluk, s kterým právě chodí, já jí řeknu, jak se jmenovala ta holka, s kterou jsem se právě rozešel a pak jdeme ke mně, nebo k ní. Přiznám se, že tentokrát jsem měl postranní úmysly.

Nebudu jíst, ale ty si klidně něco dej,“ vyzvala mě a číšník ji okamžitě začal podezřívat z anorexie.

Počkej, ale já fakt myslel, že půjdeme na večeři. Že vážně budeme jíst.“

Bylo to jak vstoupit ve smokingu na minové pole a kecat se Sadámem o předkrmech. Vážně jsem potřeboval vědět, jestli si máme říct něco víc jak „už budeš?“ a „líbilo se ti to dnes?“, nebo jediné, co nás spojuje, je sex. Odpověď se dostavila poměrně rychle. Po talíři krevet a druhé láhvi barola jsme opustili sexy konverzaci a dostali se do fáze „řeknu ti, co jsem dělala s mým bývalým.“

A představ si, že ten kluk měl doma kočku. Kočku! Prostě kočku!“ opakovala jak zaseknutá deska. Chápu – kočku. „Divnej. Byl prostě divnej.“ Achjo. Měli jsme jít na steak do Mánesky. Evidentně trend kočičích mužů dorazil i do galaxie odkud Viktorie pocházela.

Dřív se takoví lidé zavírali do ústavů nebo objížděli město od města v maringotce cirkusu nebo obludária. Za 6 Kč (děti a vojsko polovic) jste se tak mohli podívat na ženu s vousy, nejtlustšího muže, siamská dvojčata, trpaslíky. V dnešním světe by k nim přibyli i muži s kočkama.

Zatímco evoluce ženského pokolení se vyvíjí směrem kupředu, muži se vrací do 19. století. Nejdřív se všechny ty pánské kluby, holičství, kurzy jak leštit boty a jak si uvázat kravat, crossfit crews a spartan race zdály jako dobrý nápad, ale co když je to jen obrana proti samotě? Co když se tak nějak vracíme na úroveň základní školy, kdy holky byl krávy a klučičí parta jediná krevní skupina?

Čekám na moment, kdy si maso začneme nakládat do soli a místo osvětlení ovládané hlasem budeme žhavit petrolejku. Co když psací stroj není znakem hipstera ale couváním v evoluci? Nesmějte se! Je to závažná věc. Nejde o to, že bychom měkli. Ale najednou poprvé v historii všechno nezáleží na mužích. Kdy se ve vztazích ženy ze spoluhráčů změnily na protihráče? Najednou jsou to muži, kteří si předávají echo o hezké a nezadané, která by se mohla líbit tvýmu kámošovi. P.S. Vyměním brunetku za hezkou blondýnku. Víte o nějaké?

Čím víc jsem o tom přemýšlel docházelo, že možná to není o nás mužích. Možná to není ztráta ochranářského syndromu v nás, ale nárůst sebevědomí v nich. Myslím, že stejně jako ženám chyběla nezávislost, tak mužům teď chybí závislost. No vážně. Co když my muži potřebujeme k sobě, někoho, kdo je na nás závislý? Proto si pořizujme kočky, psy a iPhony. Tím jak ženy začaly mít všechno, tak nám zůstalo... nic. Co když se tímhle vším jen blížíme zvířecí říší, kdy v některých případech je samička větší než samec a po coitu ho sežere? Ne proto, aby ukázala, že může, ale aby se muž zbytečně netrápil.

Poznámka autora: Ilustrační fotografie je vybrána v komplexním souladu s dějovým a myšlenkovým obsahem textu. Nemusí nutně odrážet konkrétní výjevy uvedené v textu. Jména osob a míst jsou cíleně změněna.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!