Trh mrch: Muži v beznaději

Publikováno: 23.02.2014 20:19 | Alex Lenoir

Od prvního dne, kdy Helena začala pracovat v stejné firmě jako Robert, spolu pravidelně flirtovali u kopírky. Pravda, neočekávané bylo jen to první setkání. Nutno přiznat, že pak už jim jeden nebo druhý napomáhali. Ale právě to na těchle schůzkách provoněné tiskařskou černí bylo kouzelné. A právě proto oba dospěli k závěru, že by to mohlo někam (neznámo kam) vést. A tak se rozhodli zkusit štěstí a zašli na rande. Jenže se ukázalo, že ona umí být okouzlující jen s konvicí kávy a on hýří vtipem, jen když vyměňuje toner s barvou. Týden se na chodbě míjeli jen s letmým Ahoj. Ale pak se opět vrátili k jejich konverzační rutině. Líbila se jim možnost, že to jejich koketování nad kopírovacím strojem nemusí znamenat nic, ale současně může vést k neočekávaným věcem. A rozhodli se, že ten pocit si zachovají.

Bourgeois_Bohème_1

Zdroj: Photostory Bourgeois Bohème by Sergi Pons was originally published in 192nd issue GQ Spain.

Na pocitu očekávání je založený celý reklamní průmysl. Slibuje že jogurty budu ještě krémovější, parfémy ještě silnější, auta ještě rychlejší, boty ještě pohodlnější. Jenže vztahy nemají stejnou konzistenci jako smetanový jogurt. Asi v každém vztahu nastane doba, kdo ho už nejde udělat dokonalejší, sladší, intenzivnější. Stejně jako v práci taky nemůžete věčně kariérně růst. A víme, že vztah svým způsobem je non-pay full time.

Hynek a Michaela spolu chodili od střední. Když šli na vysokou napadlo je, že než bydlet se náhodnými spolubydlícími, bylo by lepší, vzít si byt spolu. A když dostudovali tak se vzali. Všechno v jejich vztahu probíhalo neskutečně přirozeně. Nenásilně. Vlastně jediný zádrhel v jejich sedmiletém vztahu nastal až před rokem, kdy se začali pokoušet o dítě. Ukázalo se, že i když si oni dva spolu rozumí ve všem od literatury, přes gastronomii po výklad filosofie nového věku v cela zásadním ohledu se nerozuměly jeho spermie a její vajíčka. „Je to jako by se moje vajíčka podívala na jeho spermie a řekla Ne. Jako když v baru pošlete doprdele otrapu co váš posílá pití,“ vyprávěla všude Klára tuhle vtipnou historku a smíchem zakrývala fakt, jak ji trápí, že nemají dítě. Věděla totiž, že se to od ní očekává. V jistých bodech vašeho života se očekává, že se stanete přítelem, partnerem, manželem, otcem. A pokud tohle nenaplníte v ostatních lidech probouzíte pocit lítosti a sami v sobě pocit neúplnosti, nedocenění, viny. Hynek by si to nikdy nepřiznal. Ale začínaly ho srát řeči její sestry: „A to budete do konce života sami? Jen vy dva?“

Začátkem dalšího týdne si domluvili schůzku v adopční agentuře a o týden později se jeli podívat do dětského domova. Bylo to jako návštěva ve skutečném domečku pro panenky. V Michaele se mísilo několik pocitů. Které dítě si vybrat? Podle čeho vybírat? Když se vám narodí vaše vlastní, tak ho máte, nejde s tím nic dělat a nemusíte se ho učit milovat, protože ho prostě milujete už z podstaty. Jenže co když to dítě nenaplní vaše očekávání. A ano, máme vůbec právo od něj něco očekávat? Svou rodinu přece neodkopnete jen proto, že nejsou takoví, jaké byste si je přáli mít. Pak se přidala ta nejohavnější myšlenka. Co když si z hlavy nikdy nevymaže, že není jen její? To dítě někde ve světě bude mít matku, která by k němu měla cítit to pravé mateřské něco? Co když se za deset let ozve a bude ho chtít zpátky? A hůř – co když Michaelu to dítě opustí a bude se chtít vrátit ke kořenům? A najednou jí došlo, že očekávala, že tam nastane ten vzájemný moment, jako když poprvé uviděla Hynka. Prostě se podívá a ucítí, že je to ono. Jenže ten moment nenastal. Najednou to byla jen místnost plná děti, které by moc chtěla milovat. Opravdu. Ale nemohla.

Život by byl mnohem jednodušší, kdyby realita kopírovala naše očekávání. Mohli bychom si tak vysnít cokoliv. Jenže jsou okolnosti, které serou na to kolik vyděláváme, jaký titul a barvu diplomu máme, kdo jsme. Někdy věci prostě nefungují. A buď je můžem odkopnout úplně, a nebo si z nich užít to maximum co nám nabízejí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!