Trh mrch: Nikdy jsem...

Publikováno: 27.09.2015 22:26 | Jan Prchal

Bylo, nebylo, v jednom dalekém městě potkalo plavovlasé děvče chlapce. Poté, co si vyměnili několik likes na Instagramu, se ho děvčátko zeptalo: „Chceš si mě vzít za ženu?“

Ne!“ odfrkl chlapec.

A děvče žilo šťastně na věky věků a chodilo nakupovat předražený hadry a na zvířatech testovanou kosmetiku, a instantně si zvyšovat IQ do divadla, tancovat do klubů, cestovalo, mělo kopu přátel, pilo martini s vodkou a vždy mělo čistý dům a nikdy nemuselo vařit a prát cizí ponožky. Na Facebooku zůstali přáteli a dál si likovali fotky a statusy. Občas se pozvali na nějakou událost s nadějí, že ten druhý se tam objeví, ale současně s přáním, aby ten druhý nedorazil. A pak zazvonil iPhone a pohádky bylo konec.

Je to pár dnů, co jsem v jedné z těch módních biblí četl, jak všichni svobodní, slušní a inteligentní muži vymírají. Nebo se žení. Zůstávají tak jen hajzlové a ti použití, kteří evidentně musí mít nějakou vadu. Jasně, vina je na obou stranách. Jak na straně muže samotného, tak jeho penisu. Autorka textu to ale hodnotila stejnou míru provinění. Ženatý rovná se mrtvý. A celý článek, slovo od slova, věnovala muži, který by při ní stál v tom dobrém i zlém. Jenže, co když ti muži nevymírají, ale zabíjejí je právě a pouze samy ženy?

Keith

Zdroj: Tumblr

Kamarád Milan měl novou známost. Týdenní. Jmenovala se Aneta. Modelka, která se párkrát prošla po mole, a hned měla pocit, že na ni čeká Mario Testino s týmem Vogue Italia. Stihli dort v Cafe~Cafe, oběd v Oblaca, pusu ve výtahu a večeři v Grand Cru. I sex proběhl. Necinkaly tu ještě prstýnky, ale všechno vypadalo hrozně nadějně. Tedy do té doby, než ji vzal na jeden večírek v rámci týdne módy. Postávali venku a kouřili onu pověstnou společenskou cigaretu. A pak, v oblaku všeho toho společenského dýmu, se objevil Ondřej, jeden z těch konceptuálních, nad všechno a nad všechny povznesených, umělců. Milan ho ochotně představil Anetě. A jiskra přeskočila. O dalších pět minut později jsem se z taxíku vynořil já. Prudké podání ruky, závan Opia a pusa na obě tváře. To hlavní ale mělo teprve přijít. Na dlažebních kostkách zapískaly sportovní gumy, před červeným kobercem zastavila 911 Targa 4S a z ní vystoupil Jakub, fotograf a vyhlášený playboy, o kterém si Japonky tweetovaly, že která s ním nespala, nezažila Město.

Seděli jsme kolem něj v jakémsi kvazibiblickém uskupení, jako apoštolové s Máří Magdalénou u poslední večeře, a stádovitě naslouchali, jak hroznej život má módní fotograf. („Bych blil,“ poznamenal Milan.) Najednou se stalo, že se Aneta bavila s každým, kromě Milana. I já si toho všiml. Zatímco na Milanovy poznámky, kterými se snažil narušit plynulou slovní ejakulaci toho kokota Jakuba, Aneta reagovala jen letmým ah, na Jakubovy rádoby vtipy (bože, kdo by se jim smál) se prohýbala v zádech, házela vlasy a ve chvílích, kdy jeho vtipy vrcholily, mu dávala ruku na předloktí.

Najednou chápu, proč dochází k domácímu násilí,“ šeptl mi Milan.

Myslím, že jen a pouze fakt, že Milan a Aneta spolu ještě nebydleli, zabránil domácímu násilí a také debatě, kdo je děvka a kdo slaboch. Po tomhle večeru se nikdy oficiálně nesetkali. Nedivím se.

O dva týdny později na koktejlu u příležitosti představení nové knihy jsme s Milanem opět korzovali. A pak v tom davu šťastných párů uviděli Jakuba. Bez Anety. Stál tam se skleničkou v ruce a hledal v neznámém davu někoho, kohokoliv, s kým by se mohl nezávazně bavit o teplém víně a oschlých předkrmech, a nepřipadat si jak totální outsider.

Kde máš Anetu?“ začal Milan a zatvářil, že mu to vůbec nevadí, že mu naposledy odloudil holku.

Anetu? Vážně? Ta teď chodí s Ondrou,“ řekl Jakub a zatvářil se jako Monet, kterýmu vyšla špatná recenze. Milanovi téměř vypadla sklenička z ruky. Pak si všiml mého téměř stoického výrazu.

Žádná reakce?“ zeptal se mě výhružně.

Tak jo, karty na stůl. „Víš... Aneta mi volala po rozchodu s Jakubem. A chtěla se sejít,“ přiznal jsem. „Nějak jsem tušil, že půjde po Ondrovi.“

Nechci znít jako jistá novinářka, která ví hodně o sexu a nebojí se zeptat, ale co když ženy přesně tímhle odrazují muže. Tak moc hledají toho pravého, že všechny muže, kteří jim nesedí, bez milosti škrtnou. Nejen že jdou přes mrtvoly, ony samy ty mrtvoly vytváří. Možná, že tyhle úžasné holky, které mají v hledáčku toho pravého, jsou současně lovcem druhých, ale obětmi samy sobě.

Myslím, že přišel čas... se opít,“ řekl uznale Milan.

Víš, nikdy mě nenapadlo, že dojdu do fáze, že budu muset pít na čas,“ poznamenal jsem.

No, a je to tady,“ poznamenal Milan a lil mi víno do poháru až po okraj.

Vy jste hrozní hajzli,“ uzavřel Ondra.

Seděli jsme v atriu hotelu, stabilně si přilívali šampaňské z lahve a koukali lidem do bytů. Co okno, to příběh – jedinečný děj. Hádali se, objímali, vařili večeři, šukali. Byli jsme obklopeni jedinečnou lidskou existencí, která se možná už nikdy nebude opakovat.

A pak Milan řekl: „Nikdy jsem se bezhlavě nezamiloval,“ řekl a dlouze se napil.

Nikdy jsem se s žádnou nevyspal jen proto, že jsem mohl,“ navázal jsem na jeho myšlenku.

Nikdy jsem nelitoval, že jsem řekl miluju tě,“ uzavřel Jakub.

Víte, jak se všichni navzájem utvrzujeme v tom, že bychom měli využívat příležitosti. Jenže, co když využívání přeroste ve zneužívání? Za socialismu koloval vtip, který říkal, že ten, kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. Možná, že dnešní společnost tohle transformovala do citů, známostí a vztahů. Ten, kdo z nich netěží maximum, obírá sám sebe o možnosti. Co když láska a city jsou jen hezkou zástěrkou těch kontaktů chtivých čelistí, které pod nimi skrýváme?

Poznámka autora: Ilustrační fotografie je vybrána v komplexním souladu s dějovým a myšlenkovým obsahem textu. Nemusí nutně odrážet konkrétní výjevy uvedené v textu. Jména osob a míst jsou cíleně změněna.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!