Trh mrch: Šťastně až do smrti

Publikováno: 16.03.2014 20:29 | Alex Lenoir

Ve středu se Tomáš hrozně nutně potřeboval potkat a něco probrat. Jasně, po letech našeho přátelství už znám tyhle jeho akutní záchvaty. Naposledy to bylo kvůli kapesníčku do obleku. Rozhodoval se mezi žlutými puntíky na modrém podkladu a modro-žlutou kostkou asi devadesát minut. Předtím si nebyl jistý jestli do bílého pera může mít černou náplň. Jednou mi volal i z drive thru fastfoodu, jestli jsem někdy měl ten velký kyblík extra pálivých kuřecích křídel. Vlastně se jednalo o zcela základní věci, které si každý jiný člověk běžně rozhoduje sám. On ale potřeboval důvěru druhého.

Čekal jsem co to bude dnes. Byl to víc než šok, když v baru Oblaca na stůl položil malou krabičku od Tiffany a v ní tenký kroužek s platiny, kterému dominoval pečlivě zbroušený diamant. Vždycky jsem měl za to, že lidé dělají bláznivé nápady tehdy, když jsou opilí. Jenže Tomáš koupil prsten (bez předchozí porady!) dnes po jednání s novým partnerem firmy. Přijal do firmy člověka, kterého znal čtyři měsíce. A pak mu došlo, že se vrhá na cestu s člověkem, kterého vlastně nezná. A tak šel a koupil ten prsten. Mluvící, kouzelný prsten, který měl jeho přítelkyni Erice říct, že s ní chce být v životě déle. Ne jen teď. Ne jen do konce kvartálu nebo roku. Ale napořád.

Druhý den se ale probudil nastal ten moment, kterého se bál. V ranním světle diamant vypadal daleko střízlivěji ale o nic méně jedinečně. Tak nastartoval svých 560 koní a jel rovnou k drakovi. Vrátil se do butiku, postavil na pult modrou tašku a řekl, že chce prsten vrátit. Tím Tomáš nezkoušel personál klenotnictví ale sám sebe. A najednou to bylo jasné. Ten prsten vracet nechce. Byl hrdý, že se k tomuhle kroku odhodlal a že uspěl.

Pane, pokud byste si to skutečně rozmyslel dnes máme do sedmi a zítra otvíráme zase v deset,“ řekl mu asistent, když Tomáš obchod opouštěl. Romantika se zárukou.

Stejně jako veškeré živé organismy, ale i auta a technologie tak i vztahy se vyvíjí. Z flirtu se stane známost, ta přeroste v poměr a ten dospěje ve vztah. Z dvou lidí co na sebe narazili se stanou partneři. V korporátní mluvě pak přijde ten správný čas na fúzi. V řeči vztahů je to žádost o ruku. Budeme se držet standardního modelu, že je to muž, kdo žádá ženu. Muži mají často hodně bláznivé nápady. Třeba jako když si obhajují kolik panáků ještě zvládnou, že tu zelenou na semaforu ještě stihnou, nebo že skutečně budou denně chodit do fitka. Pokud jde ale o manželství nejsou náhodnými střelci. Jenže co když 50% jejich přesvědčení je jejich vlastní invence a dalších 50% pocit, že by to udělat měli. A tak koupí prsten, kytici pivoní a jdou do kolen. A žena na muže kouká. Konečně se to podařilo. Dostalo ho do kolen, nabízí jí briliant a všechno to omamně voní. Žena tak řekne ano. Ne protože by to chtěla, ale protože se nedá říct ne.

129__16.3.2014

Zdroj: Tumblr

Vždycky se mi líbilo jak pohádky končily slovy „šťastně až do smrti“ nebo „pokud neumřeli, tak šťastně žijí dodnes.“ Asi už v šesti letech jsem vytušil, že tak končí každá pohádka. A tak o to víc jsem si užíval ten děj, protože jsem věděl, že princ stejně nakonec stejně přemůže všechna protivenství a svou vyvolenou zachrání. Jenže pohádky přežijí skutečně jen v téhle podobě. Vždycky musí přijít zvonek, který ohlásí jejich konec.

No, vážně. Přemýšlejte. Jak by to vypadalo, kdyby měly klasické pohádky pokračování? Už by to nebyly romantické skazky o sexy princeznách s vlasy jak z reklamy na šampon a udatných rytířích s ocelovými rameny. Spíš by to bylo... porno. Nebo horory. Nevěříte?

Sněhurka. Který muž, by se i po svatbě chtěl dělit o svou ženu se s dalším mužem? V tomto případě celkem se sedmi trpaslíky. Ano, připouštím možná by z toho mohly být nějaké úlevy na daních. Tohle by stálo za to prověřit.

Šípková Růženka. Tohle je dokonalý příklad akutní zamilovanosti. Vydal se zachránit spanilou divu, z které se vyklubala narkoleptická a chudokrevná alergička. Nejenže by nezvládla chod domácnosti, ale ani ji nemůže vzít někam na výlet, protože pořád budete trnout, že se o něco píchne.

Popelka podle mě není pohádka, ale její autor prostě popsal svůj osud. Jen vynechal tu část po svatbě. Vzhledem k tomu, že Popelka, která je v zásadě dobrosrdečná naivka, by rozhodně nenechala svoje sestry a macechu bydlet v podzámčí, zatímco ona by si s princem na zámku užívali svoje fetišistické hry. Než by se princ nadál měl by tchyni a dvě ohavné švagrové u sebe doma. Bože chraň.

Kráska a Zvíře. Tohle je důkaz jak je láska slepá. On ji a její rodině sice vyhrožoval smrtí, následně ji držel v domácím (palácovém) vězení, načež jí začne hrabat a jejím nejlepším kamarádem se stane svícen a čajová konvice. Jakmile se ale Zvíře promění v pěkného prince tak je všechno zapomenuto. Jako ať si doma každý praktikuje co chce, ale tohle je typický příklad domácího násilí.

A co tolik populární motiv líbání žáby, z které se stane princ? Která žena by chtěl riskovat, že když vás konečně naučila, že pod skleničku/šálek/láhev patří podtácek, by tímhle vším musela projít znovu? Tohle by chtělo pojistit v předmanželské smlouvě. Že přeměna z žabáka na prince je jednosměrná. A bílý kůň je v ceně! Dnes si bílé Porsche 911 Carrera 4S můžete na hodinu půjčit za 3 999 korun a to ani nemusíte být urozeného původu a mít Excalibur za pasem.

V sobotu mě probudil telefon od Tomáše. „Řekla ano.“ Řekla ano. Musel jsem polknout všechny pochybnosti. Tomáš a Erika spolu chodili už čtyři roky. Z toho dva spolu žili. Nebylo to nic náhodného, nic pohádkového. Bylo to skutečné. Ona nemá vlasy do půli zad a on nemá bílého koně. Nežijí v pohádce, kdy to vždycky dopadne dobře. Žijí život ve skutečném světě, který je mnohem dobrodružnější a úžasnější než příběhy na stránkách knih. Jak to dopadne si napíšou jen oni sami. Popravdě... věřím, že právě jsou z těch, co budou žít šťastně až do smrti.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!