Trh mrch: Svobodný bez závazků

Publikováno: 09.03.2014 21:10 | Alex Lenoir

Richard měl hodně vztahů. Někteří tvrdili, že ve Městě není holka, s kterou by nespal. Protože ho znám, vím, že na Šiškově je prý ještě pár holek, které s ním neměly tu čest. Mezi jeho zářezy najdete modelky, zpěvačky, herečky, servírky, barmanky, úřednice z banky, prodavačky, uvaděčky v divadle i baristky od Starbucks. Stal se legendou. Tím, který přichází jen na jednu noc. Jenže zhruba před rokem poznal Kamilu. Knihovnici, která mu dala kontakt na člověka, který mu napíše diplomku během pěti dnů. Jako poděkování ji vzal na večeři. Po první společné noci spustil odpočítávání. Jenže najednou čas přestal ubíhat a stal se konsistentní veličinou nabývající na hodnotě. Najednou mu došly výmluvy a jediné co ho napadalo byly argumenty, proč se vyplatí neztrácet víru v jejich vztah.

Žijeme v době, kdy je možné mít všechno. Limity prakticky nejsou. Můžeme cestovat, studovat, přes internet si objednat pravé francouzské makronky Ladurée i falešné asijské hodinky Rilex. Neustále jsme chyceni v telefonních sítích a napojeni na wifi signál, takže jsme maximálně dostupní. A přesto někdy nastanou chvíle kdy jsme prostě nedostupní. Protože naše místo je už někde jinde.

david_gandy_mariano_vivanco_19

Zdroj: fastfoode.files.wordpress.com

V pondělí si mě šéf Marek pozval na kobereček. Byl to přesně ten moment, který jsem zažíval, když mě na gymnáziu vyvolala profesorka chemie a chtěla, abych vyrovnal chemickou rovnici. Jaký křížový pravidlo..? Prostě tam jdete, protože nemáte na výběr. A spíš se jakoby sledujete, než to fakticky prožíváte. Duchem jste mimo sebe. Pohotově jsem naklusal do šéfova proskleného terária a posadil se na kovou židli před jeho stolem a jako králíček čekal až se na něj vrhne kobra. Když se blíží průser okamžitě si připravíte několik výmluv, omluv a vysvětlení proč k němu došlo. Jenže porada šla dobře, výsledky výzkumu byly uspokojivé a mě nenapadal jediný důvod, proč by se po mně šéf měl vozit. O to větší šok byl, když místo pojebu mi šéf nabídl, abych se stal marketingovým managerem pro jednu velkou módní značku. Alespoň zavři hubu, když se něčemu divíš...

Co řešíš vole?“ ptal se mě Dan s panákem whisky Nikka v ruce a nechápavě na mě zíral. „To jsi vždycky chtěl, ne?“

Jo, ale... než to vezmu, musím zvážit hodně věcí,“ explikoval jsem svoje myšlení.

Nechápu co zvažuješ? Nejsi na nic a na nikoho vázanej. Žiješ v podnájmu, na oběd tě berou lidi z PR, nemáš holku, nemáš rodinu...“ prskl po mě Dan. „Promiň, tak jsem to nemyslel,“ dodal okamžitě.

Ne, máš pravdu. Co vlastně řeším?“ Nastalo ticho. Takové to vydatně trapné, kdy jeden řekl pravdu a ten druhý ji uznal až když ji slyšel od někoho jiného. Jo, zabolelo to.

Můžu ti něco říct, ale slib mi, že se nenaštveš.“ Pokud jsem se nenaštval doteď... „Víš, jsi jeden z těch lidí, o kterým my normální lidi čteme ve Forbesu. Chtěl jsi se dostat na školu a promoval jsi s červeným diplomem. Chtěl jsi psát sloupek a teď ti chodí obdivný maily. Chtěl jsi dělat marketing a teď budeš dělat kampaň pro Frantíky. A zatímco někteří padají v polovině trati vysílením, ty jsi vlastně v cíli a skoro ses ani moc nezpotil. Možná by sis toho měl spíš vážit, než to zahazovat.“ A tehdy jsem to uviděl. Výčitka.

Pořád mluvím o tom, jak lidé neumějí být vděční. Pokud bych měl někdy přehodnotit svůj odraz v zrcadle bylo by to právě teď. Možná... kdybych vztah chtěl, skutečně chtěl, tak bych nějaký měl. A třeba i hypotéku, leasing a dětskou sedačku na zadním sedadle. Měl bych... Mohl bych? Najednou mi došlo, že výraz měl bych mi vzalo veškerou radost z toho všeho co se právě teď dělo. Otáčel jsem se do minulosti, vyhlížel jsem budoucnost a žhavá současnost mi unikala. Místo abych začal svůj úspěch oslavovat, začal jsem se na něj vymlouvat, nebo hůř omlouvat ho. Možná vztah skutečně nechci. Nebo chci, protože cítím, že bych ho měl chtít. Když se potkáte s kamarádem nejdřív se vás zeptá kde děláte a pak s kým chodíte. Možná jsem spíš na flirty. Na vztahové experimenty, které jsou zdrojem mé obživy a nekonečným zdrojem. Tehdy poprvé jsem si připustil, že možná kvůli práci nemám vztah, ale kvůli nevztahu mám práci.

Další den jsem se si domluvil schůzku s Markem a podali si ruce. 

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!