Trh mrch: Tváří v tvář

Publikováno: 01.06.2014 21:37 | Jan Prchal

Ve světě online médií se někdy stává, že ačkoliv s druhým člověkem komunikujete třeba rok, je možné, že se nikdy nepotkáte. Do jisté míry ho vnímáte jen jako něco... někoho, o kom víte, že existuje, ale nějak si ho nedokážete představit. Pořád ho vnímáte jako úhledně srovnané jedničky a nuly. Ze zdvořilostních mailů a vděčných telefonátů přejdete k urgentním SMS a pak i k lehkému vtipkování. Posíláte si karty k Vánocům a případně malé reklamní dárky k narozeninám. A přesně takový vztah jsem měl s produkční Valerií. Nikdy jsme se neviděli. Přesto vím, že s holkama z office jednou za měsíc chodí na pivo a něco málo české kuchyně. V úterý odpoledne má bikram jógu a její sestra si loni ve Švédsku zlomila nohu a poznala tam doktora Andrease ...(probíhá přetáčení dopředu)... a tak mi Valeria poslala po messengerovi švédské prášky na alergii, po kterých jsem nebyl ospalý.

Ve středu se konalo představení nové kolekce jedné italské značky. Vždycky si říkám, že mě na těchto akcích nemůže nic překvapit. Je tu obvyklá skvadra hostů – módní redaktoři, stylisti, blogeři a pak samozvaní odborníci na módu (které nikdo nezná) a samozřejmě celebrity. Ty z pravidla přijdou jako poslední, jako první odcházejí a jsou nejvíc slyšet a vidět

Pokud se chcete seznámit s nějakou modelkou, tak musíte dopředu. Tady vzadu se schovávají jen lidi z PR,“ instruovala mě vytáhlá brutnetka s blackberry v ruce.

Už ji pár znám a proto se tady raději schovávám,“ odpověděl jsem a na iPhonu jsem odeslal email. „Jmenuji se Honza,“ natáhl jsem k ní ruku.

Hmm, tak to jsem ráda, že ty prášky zabraly. Valerie.“

A tak se dva lidé po roku on-line vztahu konečně potkali live.

Některým lidem trvá než se setkají. Ale pak se ukáže, že je to to pravé. Páni, ten člověk fakt existuje! Jaké je to ale poznat nám známého člověka i z jiné stránky? Z takové, o které jsme neměli ani tušení. A vlastně chceme to vůbec? Co když nestojíme o odvrácenou tvář našeho partnera?

TM_139_

Zdroj: Steven Meisel for Vogue Italia, Tumblr

Zatímco jeden pár se poznával svoje tváře, jiný poznával svou druhou tvář. Ten večer se Adam a Hanka potkali na večeři s jiným párem. On byl Adamův nejlepší kamarád ze střední, něco jako česká verze Dana Bilzeriana, a ona jeho poslední známost. Hanka celou večeři přemýšlela nad tím, jak je možný, že si její Adam (#zachranmestromy) má s tímhle seladonem co říct. V průběhu večeře samozřejmě došlo i na otázku svatby.

To my jsme si s Adikem slíbili, že si po třech infarktech a pěti rozvodech koupíme vily vedle sebe a tam necháme mladý kočky, aby nás ušukaly k smrti,“ neskrývaně pronesl kamarád a Adamovi nezbývalo než se nuceně smát. Na tyhle přísliby jaksi zapomněl. Adam podle Hančina výrazu vytušil, že se něco chystá říct. Ale až takovou bombu nečekal

My jsme se právě zasnoubili,“ řekla Hanka.

Tak to je první z pěti! Hlídej si koule, vole,“ zařehtal se kamarád a plácl Adama do ramene. „Hej vole, musíme jít zachlastat do Zlatýho stromu. Nebo znám skvělej podniku v Dubaji. Tam jsou jiný párty než tady.“

Evidentně to byl pro Adama i Hanku vydatný večer. Pravé šílenství začalo až doma, kdy se Hanka vytasila s onou pověstnou otázkou Kam vede náš vztah? Ano, půl dvanácté v středu večer je ideální doba na tuto debatu. Hanka začala vytahovat jednu otázku za druhou. Jaká je tvá představa našeho vztahu? Má to vůbec smysl? Bereš mě jakou součást tvého života?

Nevím, kam to vede. A pokud to chceš slyšet, po téhle scéně ani nevidím kam by to vést mělo,“ oplatil jí Adam.

Zatímco jindy měli problém, aby byl v ložnici klid, dnes bylo ticho. Možná to bylo tím silným alkoholem nebo silnými slovy, ale najednou ani jednou neměli sílu nic říct.

Jak je možné si naplánovat vztahy? Nechci být naivní, ale co když někomu vydrží láska ze střední? Je to problém? Vždyť přece neexistuje něco jako povinný počet známostí. Vztahy přece ve své podstatě nejsou závod. Nesoutěží spolu na závodní dráze. Nezačínají na stejných startovních pozicích, ve stejných chvílích ani se stejnou kondicí. Proto ani nemusí stejně dobíhat. A vlastně co je ona cílová páska ve vztahu? Je to manželství ? Dítě? Byt? Jsou posraný plínky a kulatý razítkou zárukou vztahu?

V pátek ve dvě hodiny ráno Adamovi zvonil telefon. Z Hančina čísla volala její kamarádka. Chtěla, aby Adam pro ně do Holešovic poslal taxíka. Cesta autem při téhle ranní dopravě mohla trvat tak deset minut. Když ale ani po půl hodině Hanka nebyla doma, vykouknul Adam z okna. Úplně opilá Hanka na parkovišti lomcovala s klikou dveří jeho Civicu a křičela: „Adame, pusť mě domů! Chci být součást tvýho života!“ Kdyby mu to někdo vyprávěl, smál by se. Vzhledem k tomu, že ale sousedi vyhrožovali, že na Hanku zavolají policii, raději konal. Než seběhl dolů, Hanka se sesypala u zadního nárazníku. Hodil si ji na rameno, odnesl ji domů a uložil do postele.

Druhý den přišlo to, čemu se v postelové mluvě říká ráno poté.

Jsme zasnoubení?“ zeptal se Adam.

Ten tvůj kamarád mluvil o tom jak jste na střední běhali za holkama a co jste si naplánovali. Nějak mě to vzalo. A pak se vytasil s tím, že jsem první ze tří. Nechci být jedna ze tří.

Ty věci jsme si naplánovali když nám bylo sedmnáct! Na Letné jsme míchali rum s kolou a cítili se jak kingové.“

Já si na střední myslela, že už touhle dobou budou vdaná.“

A to je to co chceš?“

Chceš běhat za děvkama?“

Tehdy oba význam plánování. Je fajn vědět co chceme, kam a s kým chceme dojít. Přesto není chyba, když se naše plány změní. Neplánujete ani to, že se do někoho zamilujete. Neplánujete ani to, že se políbíte. Plánujte sex na třetí schůzce a když je to to pravé, zadaří se už na druhé. Jediné co se plánuje a diskutuje jsou rozchody. Každá předmanželská smlouva, která pojednává o stále ještě neexistujícím manželství, má v sobě doložku o případném rozvodovém vyrovnání. Ale ty nejkrásnější věci se dějí spontánně. Protože vychází z akutního pocitu. A ten nejde nijak vysvětlit.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!