Trh mrch: Tvoje kudla v mých zádech

Publikováno: 12.10.2014 20:19 | Jan Prchal

Sexy holky v prádle vystřídaly slibotechny, kandidáti do místních zastupitelstev. Místo zadků a krajek najednou všude byly hesla a vize. Volby, volby, volby. Byly všude. Na každém kroku. Nedalo se jim vyhnout. Docela jsem se těšil, až Město opustí tenhle politickej opar. Nejen proto, že vyčpí to napětí, které vznikalo mezi lidma, ale taky zmizí ty plakáty, na kterých se papaláši předháněli ve svých slibech.

Právě před jedním z takových billboardů jsme stáli s Lukášem. Pod stříkanci černé barvy bylo vidět heslo Co člověk, to hodnoty. I chlapa na plakátu si nějaký sprejer vzal do parády.

Hrozný,“ poznamenal jsem.

Nelíbí se ti to?“ zeptal se Lukáš a zatvářil se nejistě. „To jsem fotil já,“ přiznal. Nemohl jsem tomu uvěřit. Kde byli všechny ty uvědomělý kecy. Kde byla ta oddanost ideálům? „Vznosný ideály budu vyznávat znovu, až budu mít z čeho platit nájem.“

Odmala je nám vnucováno, že můžeme cokoliv. Být kýmkoliv, dokázal cokoliv. Stačí se jen správně rozhodnout. Zvolit si. Před časem mi jeden známej dal radu, že pokud chci uspořádat úspěšnej event, musím tam pozvat tzv. decision makery. A hlavně jejich přítomnost pak zmínit na pozvánce. Jenže co když vůbec nezáleží na naší volbě? A hlavně co když o rozhodnutí druhých vůbec nestojíme?

Josh-Hutcherson-Leven-Rambin-knife

Zdroj: Tyler Shields

V pátek večer ležel Lukáš s Monikou v posteli. Ona si četla. On hleděl na písmena, který nedávaly smysl. Byl to stav, který trval už několik dní. Možná, že za to moh i náš rozhovor. Skoro na každou její otázku odpovídal cajk. A Moniku tenhle stav začínal docela srát.

Co je? Ne, teď už vážně,“ zadívala se na něj Monika. „Něco ti je.“

To ta kampaň,“ zakroutil hlavou Lukáš.

Měla úspěch,“ oponovala mu.

Kámošům se nelíbí. Tvrdí, že jsem zaprodal. A vlastně si to myslím i já.“

Je to tvoje práce. Musíš to dělat.“

To je právě ono. Nemusím. Nemusel jsem. Rozhodl jsem se,“ vyvrátil jí to Lukáš.

Věci se nedějí bezdůvodně.“

Co tím myslíš?“

Slib, že se nenaštveš,“ špitla Monika a sklopila pohled. „To můj brácha a pár jeho kámošů si vzali do parády ty plakáty.“

To oni pomalovali ty billboardy po celým městě?“

Nechápeš, že tě tohle může hrozně posunout? Nebo chceš až do konce života tady v tom svým punkovým kamrlíku fotit feťáky,“ naštvala se Monika.

Lukáš se zamyslel a pak řekl: „Možná, že jo.“

Negativní reklama, taky reklama. Otázkou ale bylo, jestli Lukáš vůbec o nějakou reklamu stál. Byl spokojenej ve svým ateliéru. Kde tvořil, občas neměl prachy na benál nebo fakturu za mobil. Ale byl to on. Nemusel se za nic schovávat.

Ten den, kdy se Lukášovi na účtu objevily prachy, bylo všechno ještě děsivější. Už to byla podělaná skutečnost. Žádný přelud z alkoholovýho delíria po prochlastané noci. Jakoby se podílel na celým tomhle špinavým kšeftu. Je jedno, kdo to inicioval. Kdyby to prasklo, byli by v prdeli všichni stejně.

V pondělí ráno se Lukáš vracel z baru. Dva týpci na reklamní plochu právě přelepovali předvolební kampaň novým plakátem. Pomíjivost. Na to Lukáš myslel. Nejen že pominula jeho práce. Ale ten tam byl i slib, že bude dělat jen věci, které mají hodnotu. Budoucnost.

Kdosi, kdesi, kdysi u piva řekl: Kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zakázali. Co když to platí i ve skutečném životě. Můžeme se přetrhnout, abychom něčeho dosáhli. Jenže co se nám děje za zádama a kolik se nám tam nebezpečně míhá nožů už nevidíme. Jen proto se ohýbáme do podoby, v které by nás někteří rádi viděli. Jenže když se pak chceme narovnat, ne vždy se to podaří...

Poznámka autora: Ilustrační fotografie je vybrána v souladu s dějovým a myšlenkovým obsahem textu. Nemusí nutně odrážet konkrétní výjevy uvedené v textu
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!