Tváří v tvář času

Publikováno: 23.02.2016 11:15 | Jiří Hofbauer

Patrně neexistuje mocnější a současně dotknutelnější věc na světě, než je mužské ego. Jsme prostě ješitní a útok na naši dokonalost, případně cílené připomenutí našich chybek, velice těžce neseme. A i když si často připadáme, že jsme páni tvorstva, s přibývajícím věkem jisté věci neovlivníme.

Botox

Patrně nejznámější zbraň v boji proti vráskám. Botulotoxin typu A, což je neurotoxin, dočasně zablokuje pohyb svalů tím, že vyřadí nervová zakončení, která tyto svaly ovládají. Tím omezí vrásky, které vznikají činností těchto svalů. Dá se říct, že se používá hlavně na horní polovinu obličeje (vrásky kolem očí, na koření nosu, na čele). Aplikuje probíhá tenkou jehličkou. Bolestivost vpichů je individuální, dá se omezit předchozí aplikací anestetického krému. Účinek nastupuje v rozmezí od 3 do 7 dnů po aplikaci, obvykle přetrvává 3 až 6 měsíců. Častá obava z nepřirozeného vzhledu, velkého znehybnění příslušné partie obličeje, není na místě. Efekt je zcela přirozený. To je také důvod, proč roste popularita botulotoxinu u mužů. Ti tvoří asi 1/3 v počtu aplikací. Po aplikaci mohou být pár hodin patrné vpichy, lehké začervenání. Mohou vzniknout drobné modřinky, které vymizí obvykle do dvou dnů. „Cena botulotoxinu je podle počtu použitých jednotek, na našem pracovišti od 2 do 8 tisíc korun,“ říká MUDr. Hana Zimovčáková z kliniky plastické chirurgie Body. Aplikaci botulotoxinu by měl provádět školený lékař, tím předejdete možnosti vzniku nežádoucích komplikací, jako možný pokles obočí, víčka, asymetrie obličeje. Za velkou výhodu používání botulotoxinu považuji to, že se člověk odnaučí mračit.

Florian-Sommet-men-13

Zdroj: Florian Sommet/ninaklein.com

Chemický peeling

Chemický peeling je šetrná ambulantní metoda, kterou se dají zmírnit následky akné nebo projevy stárnutí kůže na obličeji, krku, dekoltu, ale i na rukou. Metoda spočívá v ošetření pleti většinou pomocí ovocných kyselin či jiných látek, které působí na horní vrstvu kůže. Kyselina se nanese na kůži, nechá se chvilku působit, potom se odstraní. Dojde k odloučení vrchní vrstvy pokožky postupným odlupování a později k následné regeneraci pokožky. Kůže se lehce vypne, zlepší se její kvalita. Po aplikaci může být kůže lehce zarudlá, mohou krátkodobě přetrvávat pocity pálení. Ošetřením lze dosáhnout mladistvějšího vzhledu, zjemnění vrásek, jizviček po akné, stažení pórů. Cena podle použitých materiálů začíná na 1 500 Kč. „Dle mého názoru má daleko větší efekt ošetření kůže obličeje frakčním laserem,“ radí MUDr. Hana Zimovčáková.

Jizvy

Asi každý máme nějakou jizvu – po očkování, neštovicích, po akné, po úrazech nebo po operaci. Je to vlastně výsledek hojení. Jizvy mohou být vpadlé, nebo naopak vystouplé až tzv. keloidní, kdy dojde ke vzniku nadbytečného vaziva. Jakmile jizva vznikne, není možné ji úplně odstranit, jde pouze zmírnit její výraznost. Menší viditelnost jizvy lze zajistit průběžnou péčí ihned po jejím vzniku. Základem správného hojení jizvy je pravidelné promašťování postiženého místa, např. nesoleným vepřovým sádlem, měsíčkovou mastí, indulonou, provádět tlakové masáže, aplikovat kompresní silikonové náplasti, masti s obsahem silikonu. Je nutné zabránit vystavování jizvy přímému slunci, chránit ji opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Pro lepší hojení se dá používat biostimulační laser. Jizvy se dají opakovaně ošetřovat frakčním laserem, kdy pomocí laseru dojde k lehkému obroušení vrchní vrstvy pokožky. Používá se také lokální aplikace kortikoidu, které způsobí zastavení nadměrné produkce vaziva, takže vystouplá jizva změkne a stane se méně výrazným.

Florian-Sommet-men-13 (kopie)

Zdroj: Florian Sommet/ninaklein.com

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny jsou poruchy tvorby pigmentu, při kterých dochází k ložiskovému ztmavnutí kůže. Jejich vznik ovlivňuje především nadměrné slunění, při kterém se tvoří nadbytek pigmentu – melaninu. Ten se ukládá v pokožce a tvoří nepravidelné skvrny. Pigmentace vznikají také následkem spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění nebo s postupujícím věkem.

„Nežádoucí pigmentace na obličeji i jinde na těle je nutné nejdříve odborně dermatoskopicky vyšetřit. Po vyšetření Vám odborný lékař – dermatolog navrhne vhodnou formu odstranění těchto pigmentových skvrn,“ říká MUDr. Hana Zimovčáková. Pokud bude pigmentace vhodná k laserovému odstranění, používá se frakční laser nebo speciální depigmentační laser. Důležitá je prevence vzniku – nikdy se nespálit, nevystavovat se nadměrně slunečnímu záření bez používání opalovacích krémů s vysokým faktorem.

Víčka

Operace horních a dolních víček patří mezi nejčastější výkony v estetické chirurgii. „Pacienty přivádí povislá a ochablá kůže víček a vrásky kolem očí. Častěji přicházejí ženy něž muži, i když v poslední době dochází k nárůstu počtu mužů,“ dokládá MUDr. Hana Zimovčáková. Kůže horních víček je v neustálém pohybu, postupně povoluje a vytváří kožní nadbytek, ten začne vadit nejen vzhledově, ale i funkčně – vytváří se tlak na oko, oči jsou unavené, dostavuje se pocit zhoršeného vidění, může se vyskytovat slzení, bolesti hlavy. Vznik přebytečné kůže na horním víčku je velmi individuální, je dán do jisté míry dědičností, ale může být ovlivněn i profesí. Operace víček je jedním z mála zákroků, který se provádí tehdy, když je to potřeba a nepodléhá věkovému limitu.

Odstranění tetování

Pokud je tetování malého rozsahu a je na příhodném místě, lze jej za cenu jizvy vyříznout. V dnešní době se tetování odstraňuje ablativními lasery. Vždycky záleží na hloubce tetováže, počtu a kvalitě použitých barev. Mnohdy se musí použít kombinace různých laserů.

Dokonce i následky piercingu je možno odstranit. Malé otvory po piercingu lze vyříznout a sešít, velké tunely se musí řešit různými místními posuny kůže a jsou velmi problematické.

MUDr. Hana Zimovčáková, certifikovaný plastický chirurg kliniky Body

Po absolvování lékařské fakulty JEP v Brně, pracovala na Klinice plastické a estetické chirurgie Berkova v Brně, na soukromě Klinice plastické chirurgie a na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie FN v Brně, kde působí dodnes. Je atestována z všeobecné chirurgie a plastické chirurgie. Členka Společnosti pro využití laseru v medicíně ČLS JEP a Společnosti plastické chirurgie ČLS JEP. Zahraniční odborné stáže probíhaly ve Velké Británii. Je držitelkou certifikátů pro práci s lasery, injekčními dermálními výplněmi, botulotoxinem a chemickým peelingem. Na Body klinice se zaměřuje na operace obličeje (facelift, plastiku víček apod.), liposukce a operace prsou.

mudr_zimovcakova_

Zdroj: Body Klinika
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!