U2 klipem Every Breaking Wave připomínají severoirský konflikt

Publikováno: 26.02.2015 13:55 | Jiří Hofbauer

Irští U2 představili nový videoklip k tracku Every Breaking Wave z jejich posledního alba Songs of Innocence. Video připomíná dlouholetý severoirský konflikt mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky známý též jako Troubles (Nepokoje), který v letech 1966 až 1998 trápil Severní Irsko a vyžádal si více jako 3 600 lidských životů.

Kromě videoklipu vznikl i krátký čtvrthodinový film v režii Aoife McArdle, která vyrůstala právě v této problémové lokalitě v inkriminovaných 80. letech, kdy situace gradovala do maxima. Ve filmu kromě tracku Every Breaking Wave zazní i další skladba s příznačným názvem The Troubles.

U2 již v roce 1983 na tyto severoirské spory reagovali albem War a hlavně písní Sunday, Bloody Sunday. Název tracku odkazuje na masakr z neděle 30. ledna roku 1972, který vešel do britské historie jako Krvavá neděle. Ten den bylo ve městě Londonderry britskými vojáky zabito 13 neozbrojených účastníků protestního pochodu a mnoho lidí zraněno. Někteří dodnes stále píseň chápou jako otevřenou podporu irského boje a IRA. Frontman kapely U2 Bono Vox, ale takový výklad striktně odmítá a song prohlašuje za odstrašující memento.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!