Ultramaratonec Daniel Orálek: Běh je hlavně zábava.

Publikováno: 15.10.2014 11:29 | PR

Kdy jste se rozhodl, že se budete vážně věnovat běhu?

Nejlepší odpověď na tuhle otázku je, že vážně jsem se běhu nikdy nevěnoval. Vždycky to bylo pro zábavu. Pokud jde o můj první začátek, tak s atletikou jsem začínal ve 12 letech. Když mi bylo 15, tak jsem začal pravidelně běhat vícekrát za týden. V 17 letech jsem běžel 5 km za 15:25 a o rok později za 14:42. V roce 1989 jsem běžel 10 km za 30:13:03, což by mohlo vypadat, že už to bylo vážné. K ultramaratonům jsem se dostal v roce 2004 a dá se říci, že od té doby je to ještě větší zábava, ale o mnoho více kilometrů.

BB_2011_02

Zdroj: Sport Life

Zkoušel jste i jiné sporty?

Jistěže ano. Tady se to dá rozdělit na ty, které už nedělám a ty, které stále občas zkouším. Kdysi jsem hrál volejbal, hrál jsem petanque a jezdil na kole. Dnes chodím hrát pravidelně tenis a v zimě mám rád sjezdové lyžování.

 

Kterého svého běžeckého výkonu si nejvíc ceníte?

Nemám jeden výkon, o kterém bych to mohl říci. Mezi výkony, které jsou pro mě velice cenné, patří například půlmaraton za 1:04:33 nebo 3 000 m za 8:10:72. Z mých ultramaratonů jsou to moje výkony na 100 km pod 7 hodin, 366,75 km v závodě na 48 hodin a Badwater ultramarathon nebo Spartathlon.

 

Je nějaký závod, který jste dosud neběžel, a chtěl byste ho absolvovat a proč?

Takových bude celá řada. Jako příklad bych zmínil Commrades v Jižní Africe, ale existuje řada dalších ultramaratonů, které by mě zajímali. Třeba Trans Gaule, který se běží etapově přes celou Francii. Vždy jde o nové zážitky, poznání míst, kde poběžím a touhu po co nejlepším výsledku.

 

Jak by měl člověk začít běhat dlouhé tratě?

Asi si obout boty a vyběhnout. :-) Docela dobré je začít hodně pomalu.

BB_2014_01

Zdroj: Sport Life

Je pro běh nutná nějaká zvláštní životospráva? Jaká by měla mít pravidla?

Při běhání pro zábavu si myslím, že stačí dodržovat několik málo pravidel. Nejíst těsně před tréninkem nebo před závodem. Jíst přiměřeně pestrou stravu a vyvarovat se výstřelků před závodem. Něco jiného asi bude, pokud cílem běhání je zhubnout, ale potom je to na diskuzi s výživovým poradcem.

 

Čím se zabýváte, když zrovna neběháte?

Jak neběhám? :-) Jsem běžec amatér, takže chodím do práce a i jinak mám celkem normální život.

 

Kde Vás bude možné potkat v rámci SPORT Life?

Na Sport Life poběžím v neděli závod a hned po něm budu podepisovat zájemcům knihu Můj dlouhý běh, která je mým běžeckým životopisem. Kniha bude na veletrhu pro zájemce rovněž na prodej.

 

Kterou akci z doprovodného programu SPORT Life byste doporučil návštěvníkům veletrhu a proč?

Co se týče mě, tak jsou to pochopitelně běhy, jak kratší sobotní na 5 km pro ženy, tak i nedělní na 10 km.

BB_2012_03

Zdroj: Sport Life
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!