Umělec David Černý v DSC Gallery

Publikováno: 14.10.2016 12:30 | Štěpán Molitor

DSC Gallery s potěšením po třech letech uvede již druhou samostatnou výstavu Davida Černého pod názvem BLACK HOLE.  Výtvarníka, doprovázeného pověstí provokatéra, spíše než estetická stránka uměleckého díla láká sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů.  

David Černý bude na výstavě prezentovat svoji nejnovější tvorbu, kterou vytvořil během posledních tří let. Na své předešlé výstavě prezentoval sérii portrétů složených se zalitých předmětů pod názvem Directors. V příštím roce autor vydá nejenom rozsáhlou monografii, ale bude mít i přelomovou výstavu na několika místech Národní galerie. 

Výtvarník představí práce, které nebyly doposud nikdy představeny, či byly představeny pouze zahraničnímu publiku. Na výstavě se budou nacházet nejenom monumentální nerezové plastiky přesahující velikost pěti metru, ale i nejnovější metrové reliéfy určené na zeď. 

MEV3bef26_F200909100046701

Zdroj: Pinterest, Tumblr

David Černý je mimořádně významnou osobností české umělecké scény. Mezi jeho nejznámnější díla rozhodně patří proměna tanku IS-2 č. 23, který v roce 1991 společně se svým kamarádem natřel růžovou barvou - to vyvolalo skandál. Když půjdete Husovou ulicí v Praze, uvidíte Sigmunda Freuda, který za ruku visí na střeše. Toto Černého dílo z roku 1997 se jmenuje Viselec.

01

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Socha Kůň, umístěná v pasáži Lucerna, bude dle dohody umělce s Dagmar Havlovou sundána, až když v zemích Koruny české bude obnovena konstituční monarchie. Černý je autorem kontroverzních miminek, která šplhají po Žižkovské věži. Puristům nadzvedl mandle dílem Metalmorphosis před budovou Quadria - je to bezmála 40 tun vážící busta Franze Kafky, jejíž jednotlivé segmenty se pohybují a simulují tak pohyb tváře.

David-Černý,-Franz-Kafka,detail-(2014)

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Vernisáž proběhne 26. října 2017 18:00 hod. v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1

Výstava od 27. 10. 2017 do 29. 11. 2017, otevřeno pondělí – sobota 13.00 – 19.00 hod.

David Černý

Narozen v roce 1967 v Praze

1994 ukončil studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (sochařský ateliér Kurta Gebauera)

1994-96 studium v rámci P.S.1 a Whitney Museum Independent Study Program v New Yorku

1996 získal Pollock Krasner Foundation Grant

2000 laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Velké Losiny zabodovaly jako novinka roku 2016 Velké Losiny zabodovaly jako novinka roku 2016 Agentura CzechTourism slavnostně vyhlásila výsledky již čtvrtého ročníku soutěže o nejzajímavější  turistickou destinaci v České... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!