UniKey - Digitální cesta k zamčeným dveřím

Publikováno: 09.05.2013 11:58 | Petr Hájek

Příchod domů nebo kamkoliv jinam vypadá pro většinu z nás obvykle dost podobně - člověk má plné ruce věcí, jídla, nových šatů a snaží se vylovit z některé z desítek kapes pětikilový svazek klíčů, na němž je tolik odemykacích nástrojů, že by se za ně nemusel stydět průměrný kastelán. Najít klíč bývá dalším dobrodružstvím...

13 5-8 DVICE UniKey app

Zdroj: UniKey

Právě řečený postup by ale mohl velmi brzy být nahrazen moderním digitálním uzamykacím řešením zvaným UniKey. To vypadá (i se chová) jako každý jiný zámek, ale pozor, jeho odemykání dotekem nestaví do důsledku bráno na čtení otisků prstů, jak to bývá obvyklé. Skutečně, přesně tak dveře fungují, prostě jen natáhnete ruku, dotknete se prstem a je otevřeno.

Jaká je tedy filozofie UniKey po stránce technické i provozní? V první řadě, jde o řešení nákladnější, nežli jsou tradiční zámky, to je jistá věc - nakonec, nepotřebujete ani PIN, ani čtečku otisků nebo klíč, pouze mobil. UniKey totiž využívá detektoru blízkosti a technologie Bluetooth 4.0 spolu s iOS aplikací (další verze ve vývoji).

Jakmile se dostanete ke dveřím dost blízko (cca 3 metry nebo méně - dá se samozřejmě nastavit), vytvoří se cosi jako "blízkostní bublina" v jejímž rámci si váš iPhone/iPad/iTouch promluví rychle se zámkem a oznámí mu, že to jste přece jen vy, takže dveře se mají otevřít.

Sada se prodává za 250 USD a její součástí je i spousta virtuálních hrátek - tak třeba, dají se vydávat digitální klíče jiným členům rodiny (stálé) či návštěvám (platící třeba jen 2 hodiny) apod. Když vám někdo telefon ukradne, prostě se nalogujete na stránkách dodavatele a zablokujete jej i všechny klíče. Dokonce je vám na e-mail zasíláno, kdo a kdy klíče použil.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!