Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období

Publikováno: 08.01.2016 11:21 | Aktualizace: 15.05.2017 09:00 | Štěpán Molitor

Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři!

campus_4

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr

Přesně tohle zažívá většina studujících a jen někteří pedanti, co stihli předtermíny, si užívají všeobecnou paniku a honosně se prochází po fakultě mezi svými zdeptanými kolegy. RedBull, Starbucks a výrobci zvýrazňovačů si mnou ruce - pro všechny, co studují na univerzitě, znamená květen jednu věc – začátek zkouškového období. Průvodní znaky tohoto neblahého stavu je celorepublikový vzrůst spotřeby kávy a cigaret, vylidnění mnoha barů, zaplnění knihoven. Jak přežít v duševním a fyzickém zdraví zkouškové období a jak nakonec vybojovat vítěznou bitvu?

Poznej svého nepřítele

Jestliže se nacházíte v této dosti prekérní situaci, je třeba myslet rychle a jednat rychle. První věcí, co je nutné udělat, je zastavit se. Horečné studování náhodných materiálů momentálně nemá smysl. Klíčové je zjistit si co nejvíc o zkoušce – ústní, nebo písemná? Vyučující, nebo komise? Otevřené nebo uzavřené otázky? Jaký je rozsah učiva? Jaké jsou zkušenosti těch, co už zkoušku mají? Jaké části učiva jsou nejvíc bodované? Jaký je třeba minimální výsledek? Všechny tyto informace si systematicky zjistěte a sepište. Budete vědět, do čeho jdete. V naprosto krajním případě zvažte, kterou zkoušku si můžete dovolit neudělat. Dál se podívejte na studijní materiály. Je hloupost věnovat celý den perfektnímu zvládnutí jedné prezentace, když večer zjistíte, že vás jich čeká ještě šestnáct.

campus_2

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr

Kdo nedopuje s námi, dopuje proti nám

Nic proti kávě – pokud jste na ni zvyklí. Jestliže ale kávu normálně nepijete, nezačínejte teď. Možná na chvíli pomůže, ale kompletně vám rozhodí organismus. Zkuste omezit také různé energy drinky. Jak rychle nabudí, tak rychle přijde útlum. Dostatečně hydratujte, pijte neslazenou vodu, čaj. Nejlepší je kvalitní zelený, nebo z čerstvého zázvoru s lístky máty. Nepodceňujte blahodárné účinky rychlé sprchy.

Lehko, lehko na cvičišti

Není technicky možné jet několik dní mentálně na sto procent. Když přijde moment, kdy už toho do hlavy víc nedostanete (a ten moment fakt přijde), dejte si rychlý výběh po parku.  Nebo v rychlosti sbalte tašku a vyrazte do fitka. Ty dvě hodinky (když počítám i pesimistický stav dopravy) vás nevytrhnou a pohyb vás skvěle nabudí. Když si u výkonu ještě nalijete do hlavy pořádnou hudbu, relax bude perfektní.

campus_3

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr

Univerzitní vlci

I když úroveň vašich znalostí třeba neodpovídá úplně definici „umím to“ (spíš naplňuje podstatu spojení „jsem v prdeli“), zkuste alespoň vypadat, že víte. Dojem, jakým působíte, je mimořádně důležitý. Lehký úsměv, klasický oblek a káva v kelímku. Pokud dorazíte do učebny jako na popravu, ničemu tím nepomůžete. Přesedlejte na image pilného studentíka, který je připravený, ale, přirozeně, lehce nervózní.

Muži v šedém

Na zkoušky se chodí v obleku. Tečka. Zvolte šedý nebo tmavě modrý, přiléhavého střihu. Pěkný konfekční oblek z řetězce si může dovolit téměř každý student. A věřte, že budete v perfektně padnoucím obleku ze Zary vypadat lépe, než kandidát věd ve svém kašmírovém dvouřadém saku z roku 1987. Kapesníček? Ano. Ale nenápadný.

campus_5

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr

Košile pro pána

Bílá. Na bílé košili nejsou vidět stopy potu (a ten, upřímně, asi prolévat budete). Dokonale padnoucí, zářivá. Neexistuje dokonalejší kus oblečení. Límeček ať je pevný a drží tvar i s kravatou, manžety by měly těsně obepínat zápěstí. V úvahu připadá ještě košile světle modrá, nebo s jemným proužkem.

Hedvábná oprátka

Vezměte si ji – kravatu. Nic proti motýlkům, ale ten si můžete dovolit tehdy, když na sebe chcete upoutat větší pozornost. Buďte pro tuto chvíli konformní. Klasická barva – tmavě modrá, temně rudá, černá nebo šedá. V tomto období můžete sáhnout klidně i po hrubší vlněné variantě.

A co ty boty?

Černá nebo tmavě hnědá barva a klasické šněrování. Pokud jste podlehli trendu a pořídili si boty s přezkou, směle do nich! Boty v rychlosti ještě přeleštěte kartáčem. Barva pásku ladí s botami. Jestliže máte pásek, neberte si šle. A vice versa.

campus_10

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr

Pero je mocnější než co?

Apelujeme na mladé muže v každém článku – plastové propisky jsou tabu. Pořiďte si klasickou kuličkovou tužku z ušlechtilejšího materiálu. Investujete několika stovek, budete ji používat každý den.

Horečka předzkouškové noci

Nezapomeňte ráno opláchnout obličej a ošetřit jej krémem (probdělá noc je docela dost vidět). Věnujte rychlou ale důslednou péči úpravě vousů, vlasů a nehtů. Vůni použijte velmi decentní, oblíbené kadidlo si šetřete na večerní program.

Po bitvě je každý... opilý

Je jasné, že za měsíc (nebo víc) dřiny máte nárok na zaslouženou odměnu. Ať už preferujete houseparty a domácí míchání drinků nebo zapadnutí do baru (barů) ve městě, pořádně si to užijte!

campus_6

Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!