V Dubaji vyroste největší nákupní komplex Mall of the World

Publikováno: 08.07.2014 14:33 | Jakub Matulík

Během několika let se z místa plného písku a nedostatku vody, stal ráj na zemi. Nejdražší hotely, největší budovy světa, nejkrásnější pláže, umělé ostrovy, nejbohatší lidé světa, překrásná auta, policie prohánějící se v supersportech. To všechno je Dubaj. Teď šejkové zatoužili po dalším prvenství. V Dubaji by se totiž v brzké době mělo stavět největší hotelové, zábavní a hlavně nákupní středisko světa. Tento komplex by měl být opravdu obrovský. Jen rozloha nákupního centra by měla být 743 000 metrů čtverečních. Jen pro představu, pražské Václavské náměstí má rozlohu přibližně 45 000 metrů čtverečních a celá Praha má rozlohu 496 000 metrů čtverečních.

dubaj_mall_1

Zdroj: Dubai Holding

dubaj_mall_2

Zdroj: Dubai Holding

dubaj_mall_3

Zdroj: Dubai Holding

dubaj_mall_4

Zdroj: Dubai Holding

Toto neskutečné velké nákupní centrum se bude jmenovat příznačně Mall of the World. Projekt byl představen už před 18 měsíci. Datum dokončení projektu zatím není znám. Jeho Výsost šejch Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm, premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů a dubajský emír, prohlásil, že projekt se nebude realizovat najednou, ale spíše na etapy. Bude závislý na rozvoji rodinné turistiky do země. Tento megalomanský projekt by měl pojmout až 180 miliónu návštěvníků ročně. Nákupní komplex by měl být propojen až sedmi kilometry promenád, obrovským množství kinosálů a divadel, zábavních parků, stovkou hotelů a neskutečným množství prodejen.

dubaj_mall_5

Zdroj: Dubai Holding

dubaj_mall_6

Zdroj: Dubai Holding

Druhá stránka věci je ovšem krize, která Dubaj postihla před pěti lety. Díky této krizi se Dubaj propadla do obrovských dluhů. Realitní krize a pád cen realit samozřejmě zastavil přísun investic do této rychle rostoucí země. Díky tak obrovské investici do tohoto centra, by mohl na Emiráty přijít další cyklus krize, což by mělo dalekosáhlé důsledky. Na to ostatně upozorňuje i Mezinárodní měnový fond. Šejch Muhammad ovšem věří, že naopak tento projekt Dubai opět postaví na nohy.

dubaj_mall_7

Zdroj: Dubai Holding

dubaj_mall_8

Zdroj: Dubai Holding

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!