Václav Havel: V demokracii je třeba, aby se angažovali všichni

Publikováno: 05.10.2014 18:52 | Jiří Hofbauer

Dne 5. 10. 2014 oslavil narozeniny FERDINAND VANĚK z Malého Hrádku. Za jeho namáhavou práci, kterou ve svém životě vykonával a vykonává, mu děkují a do dalších let hodně zdraví a dalších pracovních úspěchů mu přejí jeho spolupracovníci a přátelé. Tak v sobotu 7. listopadu 1989 informoval deník Rudé právo o narozeninách Václava Havla.

havel_1

Zdroj: idnes.czStudent

Václav se narodil 5. října 1936 do velice dobře situované podnikatelské rodiny Václava a Boženy Havlových. Základní vzdělání získal na elitní škole v Poděbradech. Pro svůj buržoazní původ měl problémy s pokračováním na střední školu. Proto nastoupil do učebního obru chemický laborant. Večerně vystudoval gymnázium ve Štěpánské ulici v Praze.

Václav Havel (vpravo) a jeho bratr Ivan na balkoně domu na Rašínově nábřeží v Praze, 1950.

havel_2

Zdroj: TimeVězeň

Rok po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy vyšla petice Deset bodů. Text kritizoval okupaci a její dopady na republiku. Signatáři, mezi nimi i Havel, byli policií vyšetřování a následně obviněni z podvracení republiky. Roku 1972 podepsal Václav Havel petici za propuštění politických vězňů.

V dubnu 1978 vznikl Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jehož byl Václav Havel spoluzakladatelem a mluvčím. O rok později byl Havel spolu s dalšími členy VONS zatčen a strávil pět měsíců ve vazbě, kde začal psát dopisy své ženě, které později vyšly knižně jako Dopisy Olze. Soud ho v říjnu 1979 odsoudil za podvracení republiky ke čtyřem a půl roku nepodmíněně.

Policejní snímek Václava Havla při nástupu do vazby, říjen 1979.

havel_3

Zdroj: TimePrezident

Po pádu komunistického aparátu byl Havel 29.prosince 1989 zvolen prezidentem Československé socialistické republiky. Podruhé byl Havel zvolen v prvních svobodných volbách 5. července 1990. Po vzniku samostatného českého státu zastával úřad prezidenta další dvě funkční období.

Václav Havel při první prezidentské inauguraci na Pražském hradě, 29. prosince 1989.

havel_4

Zdroj: TimeAmnestie

Nadšení vystřídala lehká deziluze, když na základě Havlova rozhodnutí došlo začátkem roku 1990 k mohutné amnestii, kdy byla na svobodu propuštěna řada vězňů. Mezi nimi nejen političtí vězni ale i zločinci, kteří se ihned vrátili k páchání trestné činnosti. Jistou gradací situace bylo povstání vězňů v Leopoldově, kdy musela být nasazena i armáda.

Václav Havel na balkónu Melantrichu na Václavském náměstí, 10. prosince 1989.

havel_5

Zdroj: TimePacient

Havla dlouhodobě trápilo zdraví. Podíl na dýchacích problémech neslo držení v komunistickém vězení i fakt, že Havel byl vášnivý kuřák

Václav Havel, rok 1989.

havel_6

Zdroj: idnes.czAutor

Havel svou dramatickou prací navázal na tradici absurdního divadla. Stále nejznámnější a nejhranější je Zahradní slavnost (1963). Trojici autobiografických her Audience, Vernisáž (obě 1975) a Protest (1978) spojuje postava disidenta Ferdinanda Vaňka, který stejně jako Havel pracuje v pivovaru. Poslední hrou je Odcházení (2007), která se dočkala i filmové podoby. Havel pracoval na dramatu Sanatorium, které však nedokončil.

Václav Havel v pracovně Pražského hradu, 6. října 1989.

havel_7

Zdroj: TimeManžel

S Olgou Šplíchalovou navázal Václav Havel vztah už během 50.let. Manžely se pak stali až o dalších jedenáct let později v 1964. Olga v roce 1990 založila Výbor dobré vůle. Nadace se v roce 1992 změnila na Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Umírá v roce 1996. Necelý rok po smrti první ženy se Havel znovu žení s herečkou Dagmar Veškrnovou. Dagmar Havlová nadále sleduje odkaz svého manžela prostřednictvím nadace Vize 97.

havel_8

Zdroj: TimeSymbol

Václav Havel byl nejen prezident a dramatik, ale současně se stal symbolem demokracie, boje proti potlačování vlastních myšlenek, destrukci vizí a degradaci lidské existence.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let.

Jeho bratr Ivan M. Havel, intelektuál a vědec, působí v Centru pro teoretická studia (CTS). Letos 11. října oslaví 76. narozeniny.

Václav Havel po sobě nezanechal potomka.

havel_9

Zdroj: Time
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!