Věčně mladá Blake Lively ve filmu The Age of Adaline

Publikováno: 30.07.2015 10:56 | Jiří Hofbauer

Od října roku 2013 se mluvilo o filmu, ve kterém bude hrát ta blonďatá holka ze seriál Super Drbna (Gossip Girl). Po Sesterstvu putovních kalhot a Divoších by to byla pro Blake Lively první větší filmová role na stříbrném plátně. V lednu 2014 se k obsazení přidal Harrison Ford a po něm i Michiel Huisman. A o pár týdnů později filmové studio Lionsgate poprvé řeklo: Adaline.

adaline_4

Zdroj: The Age of Adaline

Zatímco americké publikum si premiéru užilo už v dubnu, české obecenstvo se nechá nadchnout až dnes. Snímek The Age of Adaline, který do českých kin vstupuje jako Věčně mladá, sleduje příběh devětadvacetileté Adaline Bowmanové, která po autonehodě v roce 1938 a následným zasažením elektrickým proudem přestane stárnout. Celý film tak začíná v současném San Franciscu a postupně rozkrývá její život za posledních 70 let.

adaline_5

Zdroj: The Age of Adaline

Divák vstupuje do momentu, kdy Adaline znovu mění identitu a utíká na venkov. Za pomocí vypravěče tak pozvolna odhalujeme její osamocený život, okleštěný pouze na práci v knihovně, občasné setkání se slepou přítelkyní a obědy s vlastní osmdesátiletou dcerou, jedinou rodinou, kterou má. To vše se mění s příchodem Michiela Huismana coby Ellisae Jonese. Právě on ji po letech znovu donutí zamýšlet se nad životem a jejím způsobem přežívání. Vše se začíná komplikovat ve chvíli, kdy Ellis seznámí Adaline se svým otce (Harrison Ford), který v ní poznává lásku z mládí. Zatímco on zestárnul o padesát let, ona se nezměnila ani o den. Jaký konec scénárista upřednostnil nechám jako překvapení. Ale vaše přítelkyně bude spokojená. Vemte si do kina kapesníčky.

adaline_2

Zdroj: The Age of Adaline

Začátek filmu se rozbíhá velice slibně. A klidně si mohl tu kvazidetektivní (retrospektivní) zápletku udržet déle. Osobně mi tam chybělo víc... syrovosti. Možná, by bylo zajímavější pokud by film více analyzoval postavu Adaline. Její myšlení, psychiku, pocity. Filmu by pomohlo, kdyby šel víc do masa, a ne se jen prstem pohyboval po pokožce. Určitě by mu to přidalo na uvěřitelnosti. A možná i divácké atraktivnosti. I když se film tvářil jako aspirant na Oscara, zůstane spíše jako favorit pokladen kin. Pokud se vám ale líbil Velký Gatsby nebo Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, tak si užijete i tenhle snímek.

adaline_3

Zdroj: The Age of Adaline

Myslím, že tvůrci nemohli lépe obsadit ženskou hlavní roli. I když se mluvilo o Charlize Theron, tak Blake Lively se své úlohy zhostila absolutně geniálně. Blake je takový ten prototyp nadčasové krásky. Má nádherné blond vlasy, zářivý úsměv, je nádherná v té své božské výšce, má cosi v očích a jakýsi glamour starého Hollywoodu. Právě ona mohla absolvovat ve filmu tolik stylů a vizáží. Je to typ ženy, který nikdy nevyjde z módy. Svým způsobem je Marilyn Monroe nastupující generace diváků. Jen na rozdíl od božské MM má rodinu, manžela, není závislá na antidepresivech a konečně se dostala k skutečným rolím, které skutečně umí proměnit ve zlato.

adaline_6

Zdroj: The Age of Adaline

Film Věčně mladá je ryzí pohádka pro dospělé, kteří se chtějí na dvě hodiny zasnít. Osobně nemůžu říct, že bych se u filmu nudil. Spíš naopak. Byl jsem zvědavý jaký konec si tvůrci vyberou. Asi od poloviny tušíte, že to bude buď srdcervoucí happy end nebo tragický doják. Konec filmu překvapivě nevyplývá v patos ale v jakési smíření.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!