Věčně mladý James Dean

Publikováno: 09.02.2015 15:35 | Aktualizace: 30.09.2015 11:00 | Jiří Hofbauer

Jeho zachmuřenou tvář vídáme na tričkách, billboardech, kouká na nás z loga bistra a klíčenek. Stačily tři filmy, aby se z kluka, který vyrůstal na farmě ve Fairmountu, stala herecká legenda. Bylo mu pouze 24 let, přesto ovlivnil několik generací mladých rebelů, kteří v sobě cítí potřebu vzdoru bez příčiny. Právě dnes je to od smrti Jamese Deana 60 let.

James Dean na Times Square, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-01

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

Jsme na filmovém place, kde natáčí reklamu pro Americký národní úřad bezpečnosti. Hraje sám sebe, jako obvykle mezi prsty svírá cigaretu, na sobě má kostým kovboje z filmu Obr a celou dobu si hraje s lasem. Herec Gig Young s ním dělá jen další z množství rozhovorů.

„Jak rychle jezdí tvoje auto?“ začne Gig.

Jimmy se zanoří do křesla. „Asi sto šest, možná sto sedm.“ (cca 170 km/h pozn. redakce)

„Dobře,“ pokračuje Gig. „Pravděpodobně tuhle show dnes v noci sleduje spoustu mladých lidí, a pro jejich vlastní dobro, bych rád slyšel tvůj názor na rychlou jízdu na dálnici. Je to podle tebe dobrý nápad?“

„Já sám už mnohokrát zbytečně na dálnici riskoval,“ odpoví Jimmy. „Dřív jsem jezdil doslova s větrem o závod. Pak jsem se začal věnoval závodění a teď jsem mnohem víc opatrný, protože nikdo neví, co dělají ti druzí lidé. Nemůžete vědět, co ten chlapík jedoucí proti vám udělá. Na závodní trati je hodně lidí, kteří věnovali hodně času tomu, aby určili jistá pravidla a zajistili bezpečnost. Ale na dálnici už nemám nutkání jezdit rychle. Lidé říkají, že závodění je nebezpečné, ale já riskuji raději na trati než na dálnici.“

Pak se zvedne a chystá se odejít. Gig se ho zeptá: „Poslední otázka, Jimmy. Jakou radu bys dal mladým lidem ohledně řízení?

Dean se otočí a podívá se přímo do kamery: „Řízení berte s klidem. Ten život, který zachráníte, bude možná můj.“ Ukáže na sebe, usměje se a zmizí opět na place. Nikoho by ani nenapadlo, že Jamesi Deanovi zbývá třináct dnů života.

James Dean ve svém bytě na West 68th Street, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-02

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

Poté, co mu v devíti letech zemřela matka na rakovinu, odešel na farmu do Indiany, kde ho vychovávala teta a strýc. Právě prostředí, z jakého Dean pocházel, se na něm podepsalo. Nikdy nebyl dokonalý gentleman s perfektními zvyky. A právě lehká neotesanost bylo to, co ho činilo jedinečným. V osmnácti letech odešel do Los Angeles, kde začal studovat práva. Už tady ale koketoval s myšlenkou herectví a studia zanedbával. Zlom nastal v 21 letech, kdy skočil na autobus do New Yorku.

James Dean ve svém bytě na West 68th Street, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-03

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

Z malých rolích se dostal na Broadway a byl přijat do hereckého studia Actors Studia. Bylo štěstím, že jeho učitelem byl Elia Kazan, který ho o dva roky později obsadil do filmu na motivy románu Johna Steinbecka Na východ od ráje. Za roli Cala Traska se Dean dočkal nominace na Oscara. Prakticky přes noc se tak zrodila hvězda. Elia Kazan později přiznal, že komunikace s Deanem nebyla snadná. Režisér měl pocit, že ho Dean vůbec neposlouchá, nedbá jeho instrukcí a jen velice těžko chápe, co po něm vlastně chce. Současně o něm mluvil jako o ryzím talentu a jedinečné osobnosti.

James Dean, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-04

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean u hrobu jednoho ze svých příbuzných, který měl stejné křestní jméno jako postava, kterou Dean hrál ve filmu Na východ od ráje, Fairmount, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-09

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

Následoval patrně jeho nejznámější film Rebel bez příčiny. Film, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se prakticky ihned stal ikonickým snímkem tehdejší mladé generace. Jako jeden z prvních filmů se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem.

James Dean na hodině baletu pod vedením Katherine Dunham, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-05

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

James Dean byl mnohými považován za arogantního. Lidé, kteří ho ale skutečně znali, mluvili a propracované masce. Dean tak byl rebelem bez příčiny i ve skutečném životě.

James Dean v šatně s Geraldine Page, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-06

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na valentýnském plese místní střední školy, Fairmount, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-15

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

Ráno 30. září 1955 si James Dean oblékne bílé tričko, modré džíny a červenou větrovku. Na oči nasadí sluneční brýle. Sedne do Porsche 550 Spyder, kterému přezdíval Little Bastard, a jede vyzvednout kamaráda Rolfa Wütheriche. Ve tři hodiny odpoledne se ještě zastaví na jídle v Tip's Diner.

James Dean s kamarádkou v Jerry's Bar na 54th Street, New York, 1955.

james-dean-dennis-stock-07

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na jedné z posledních fotografiích s Rolfem Wütherichem.

christophorus1960jamesdean01_large

Zdroj: Life

O půl hodiny Dean později dostává pokutu za rychlou jízdu. Po dálnici číslo 46 dál uhání proti zapadajícímu slunci. Ve tři čtvrtě na šest se na obzoru objevuje Ford, který řídí student z polytechnické školy San Luis Obispo, Donald Turnupseed. Proti ostrému západu slunce ho Dean nevidí. Rolf nárazem vyletěl z auta a vyvázl se zlomenou čelistí, zlomenou nohou a mnoha odřeninami. James Dean byl na místě mrtvý. Kalifornská policejní hlídka pro nejasnou příčinu nehody nikoho neobvinila. Vrak auta byl na několik týdnů vystaven v bowligu v Los Angeles, kam si ho za 50 centů chodili prohlížet fanoušci.

James Dean na momentce z pohřebního ústavu ve Fairmount, Indiana, 1955, sedm měsíců před smrtí.

james-dean-dennis-stock-08

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

„Pamatujte... Život je moc krátký, porušujte pravidla; jsou tu od toho, aby se porušovala. Rychle odpouštějte, pomalu líbejte. Milujte opravdově, neovladatelně se smějte. A nikdy nelitujte ničeho, co vás nutí se usmívat. Mraky jsou lemovány stříbrem a sklenice je vždy poloplná. Nežeňte se za malými věcmi. Jste tím, kým jste vždycky chtěli být. Tancujte, jako by se nikdo další nedíval. Milujte, jako by to bylo to jediné, co umíte. Sněte, jako byste měli žít navždy. Žijte jako byste měli umřít dnes.“

Jamesi Deanovi by dnes bylo 84 let.

James Dean se bratrancem Markiem, Fairmount, Indiana 1955.

james-dean-dennis-stock-10

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean, Fairmount, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-11

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na návštěvě farmy svého strýce Marcuse Winslowa, Fairmont, Indiana 1955.

james-dean-dennis-stock-12

Zdroj: Dennis Stock - Magnum/Life

James Dean se bratrancem Markie, Fairmount, Indiana 1955.

james-dean-dennis-stock-13

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean v domě svého strýce a tety Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-14

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na farmě svého strýce a tety, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-16

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na farmě svého strýce a tety, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-17

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life

James Dean na farmě svého strýce a tety, Indiana, 1955.

james-dean-dennis-stock-18

Zdroj: Dennis Stock – Magnum/Life
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!