Věčně zamilovaní Romeo a Julie

19.10.2013 12:13 | Jiří Hofbauer

Každá generace má svůj vlastní milostný příběh. Řada lidí touží po stejném milostném vzplanutí ve stylu Humphrey Bogart a Ingrid Bergman v Casablance, hledat a najít smysl života jako Audrey Hepburn a George Peppard v Snídani Tiffanyho, zažít poslední nezapomenutelné léto jako Ali MacGraw a Ryana O'Neal v Love Story, změnit svůj život stejně jako Julia Robert a Richard Gere v Pretty Woman a pocítit něco nevysvětlitelného jako Kristen Stewart a Robert Pattinson v Stmívání.

Přesto všechny tyhle velké příběhy jsou vystavěny na děj poměrně skromném dramatu z pera renesančního autora Williama Shakespeara. Jeho patrně nejslavnější dílo o milencích z Verony se od jeho premiéry v roce 1595 dočkalo řady dalších uvedení a následných inovací nejen na divadle ale i před filmovou kamerou. Asi nejjednoznačnějším odkazem je muzikál West Side Story, což je příběh Romea a Julie je v bleděmodrém, ale dnes patří k Oscarem oceněné klasice. Ostatně stejně jako filmová verze režiséra Franco Zeffirelli z roku 1968. Žádná další verze tohoto příběhu nijak velký zájem publika nevyvolala.

Tedy až do roku 1996 kdy Australan Baz Luhrman přišel s inovátorským pojetím Romeo + Julie, které vyvolalo řadu různorodých reakcí. Právě tahle verze byla zajímá v tom, že když si odmyslíte korzety a punčochy a koně nahradíte Mustangy a meč vyměníte za Taurus PT99 je to příběh, který se může stát i dnes. V tom je jeho věčnost. Láska, nenávist, mocenské boje a sny budou mezi lidmi navždy.

Po sedmnácti letech tak do kin přichází další verze. Ale tentokrát v tom nejklasičtějším poddání. Chtělo by se říct, že přesně takhle si to Shakespeare představoval. K ději moc říct nejde. Jak to dopadne víme všichni.

V příběhu o nejtragičtější lásce všech dob se v hlavních rolích představí Douglas Booth a Hailee Steinfeld. Ze známějších jmen například Ed Bass Westwick v roli Tybalta nebo Stellan Skarsgård v roli vévody veronského. Že snímek kvality skutečně má dokazuje scénář Juliana Fellowese, tedy tvůrce Gosford Parku a hitu posledních let Panství Downton, v režii Carla Carleia.

Romeo a Julie tak není jen klasický příběh o lásce. I když se neustále opakuje v roztodivných obměnách, nikdy se neomrzí. V tom je jeho síla. Dobré věci nestárnou.

Film si svou světovou premiéru odbyl před týdnem 11.října. A kdy bude ta česká? To je ve hvězdách.

Romeo-and-Juliet-11

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-1

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-2

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-3

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-4

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-5

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-6

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-7

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-8

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-9

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-10

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-12

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-13

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-15

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-16

Zdroj: IMDB

Romeo-and-Juliet-17

Zdroj: IMDB

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!