Věk plastik aneb Když je tělo jako důkaz

Publikováno: 22.03.2016 09:56 | Jiří Hofbauer

Je to trochu filozofická otázka: kdy začínáme stárnout? Zamysleli jste se někdy nad tím? Kdy jsme skutečně staří? Je to otázka relativity, nebo metafyziky? Jsme staří tehdy, když se tak cítíme, nebo když jsme za staré považováni? Děti ve školce považují za starou jejich dvacetiletou učitelku. V očích šestnáctiletých puberťaček jsou staří třicetiletí podnikatelé. Padesátiletý byznysmen je starý pro pětadvacetileté holky z PR. Žijeme rychle, spíme krátce, stravujeme se ve fast foodech, pracujeme tak dlouho, dokud nepadneme... Možná proto i daleko rychleji stárneme.

PB103_TonyKelly2

Zdroj: Tony Kelly/GQ

Dnešní době, možná víc než kdy dřív, vládne trend a kult mládí a krásy. S potřebou nějaké změny přichází na kliniky plastické chirurgie nejen stále mladší a mladší ženy, ale i mnoho mužů. Cíl mají všichni společný – chtějí pozastavit ten proces stárnutí. Často proto, že je to společensky žádoucí. Přiznejme si fakt, že řada povolání přímo vyžaduje vypadat mladě a krásně. Je to drsné takhle říct, ale je to pravda. Na muže a ženy jsou po vizuální stránce kladeny čím dál větší nároky.

Uvědomte si, že před třiceti lety bylo běžné, že matkám bylo osmnáct let. Dnes se na těhotnou osmnáctku nahlíží s mírným despektem. Trend se otočil a ženy si první dítě často pořizují ve třiceti letech. Lidský věk se neustále prodlužuje. Naše babičky byly v 50 letech takřka před důchodem. Dnešní padesátnice jsou většinou plně aktivní ženy, které o sebe pečují, cvičí, vzdělávají se a často budují kariéru.

Tento efekt má za následek, že v pracovních kolektivech se potkávají lidé s někdy téměř s rozdílem jedné generace. A spousta zkušených starších mužů se začne srovnávat s těmi mladými, svěžími stážisty a absolventy na junior pozicích.

gq-tony-kelly-chicquero5

Zdroj: Tony Kelly/GQ

„Je nutné ke každému pacientovi přistupovat individuálně,“ říká MUDr. Hana Zimovčáková z kliniky Body. „Než se na daném zákroku s pacientem domluvíme, musím mu vysvětlit mu všechna pro a proti. Současně je mou povinností odhalit, jestli daný pacient si od zákroku neslibuje nemožné.“ Každý zákrok by měl být správně načasovaný. Stejně jako může být na některé zákroky pozdě, může být i brzo. „Pokud uděláte operaci příliš brzy, kdy kůže není patřičně povolená efekt není odpovídající výkonu a ani spokojenost pacienta nemusí být úplná. Každý pacient musí být posuzován individuálně,“ dodává Hana Zimovčáková.

Plastické operace dnes hodně zevšedněly. Už to není něco tak exotického a vzdáleného, jako třeba před dvaceti lety. Chodí na ně ženy i muži. Technologie jsou šetrnější, přístroje modernější, lékaři zkušenější. Přesto by si člověk neměl kliniku plastické chirurgie plést s holičstvím. I když se jedná o relativně banální operaci víček, je to pořád operace. Stále se jedná o zásah do těla, který s sebou nese i jen minimální rizika.

Models-Selfie-Pool-GQ-Germany

Zdroj: Tony Kelly/GQ

Současným trendem jsou spíše nepříliš invazivní metody, které člověka nevyřadí dlouhodobě z práce, proces rekonvalescence bude co možná nejkratší, a ano, po jejich provedení nebudou příliš patrné nevzhledné důsledky chirurgického zásahu do těla. Proto se například místo face liftingu aplikují výplňové materiály, vypínací nitě, nebo používají nejrůznější lasery. Tyto metody jsou samozřejmě indikovány spíše u mladších věkových skupin. V určitém stavu povolení, poklesu kůže není face lift zastupitelný ničím. Každá věková skupina má také své favority, co se funkčnosti a aplikovatelnosti týče. U mladých žen mezi 20. a 30. rokem jsou to většinou úpravy prsou ve smyslu zvětšování, úpravy asymetrie prsou a korekce nosu. U vyšších věkových skupin se jedná o korekce projevů stárnutí kůže obličeje. U všech věkových skupin jsou žádaným výkonem liposukce, ta patří vedle operace horních víček k nejčastějším operacím u mužů.

„Botulotoxin je svým způsobem jistá prevence proti vzniku hlubokých vrásek, které se potom korigují velmi špatně. Stejně tak lze použít kyselinu hyaluronovou ať jako mezoterapii, nebo jako výplně,“ vysvětluje Hana Zimovčáková.

2

Zdroj: Tony Kelly/GQ

Zatímco ženy se už o plastických operacích naučily mluvit a předávat si zkušenosti, muži se o takových věcech mezi sebou moc rádi nepovídají. Žádný muž ani partě nejlepších kamarádů nechce přiznat, že si byl nechat odsát tuk z břicha, nebo že ho trápí povislý zadek, a proto chodí do fitka i ve čtvrtek.

Každý si sebou na svět přinášíme genetickou výbavu po předcích, která nám tak trochu určuje i rychlost stárnutí. My sami ji pak ovlivňujeme životním stylem, výživou, prostředím ve kterém žijeme, stresem, který prožíváme, naší životní pohodou nebo nepohodou.

MUDr. Hana Zimovčáková, certifikovaný plastický chirurg kliniky Body

Po absolvování lékařské fakulty JEP v Brně, pracovala na Klinice plastické a estetické chirurgie Berkova v Brně, na soukromě Klinice plastické chirurgie a na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie FN v Brně, kde působí dodnes. Je atestována z všeobecné chirurgie a plastické chirurgie. Členka Společnosti pro využití laseru v medicíně ČLS JEP a Společnosti plastické chirurgie ČLS JEP. Zahraniční odborné stáže probíhaly ve Velké Británii. Je držitelkou certifikátů pro práci s lasery, injekčními dermálními výplněmi, botulotoxinem a chemickým peelingem. Na Body klinice se zaměřuje na operace obličeje (facelift, plastiku víček apod.), liposukce a operace prsou.

mudr_zimovcakova_

Zdroj: Body Klinika
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!