Velký večer u Apple: lehčí iPad a nový operační systém

Publikováno: 23.10.2013 09:43 | Jiří Hofbauer

Včera se na prezentaci Apple děly velké věci. Vzhledem k to úskočnosti společnosti Apple, která až do poslední chvíle tají a rozmýšlí co vlastně chce ukázat, to mohlo být cokoliv. Nicméně včera nebylo pochyb, že představí nový iPad.

Patrně nejpopulárnější tablet světa se dočkal nové odlehčené verze iPad Air. V názvu a designu tak následuje sekci macbooků, které přídomek Air už nějaký ten rok mají. Na první pohled se toho zase tak moc nezměnilo. Nový iPad si drží stále svůj nadčasový design, ale k několika úpravám přece jen došlo.

Líbivější hliníkové tělo je na pohled daleko jemnější a působí designově čistěji. iPad Air ztratil 28% z původní váhy předchozího modelu, současně je o 20% tenčí a dostal se na pouhých 7,5 mm. Celkově tak zmenšil svůj objem o 24% ve srovnání s minulou generací.

Apple do tabletu zasadil Retina displej s rozlišením 2048x1536 pixelů. Velký 9,7 palcový displej tak dostane více jak 3,1 milionů pixelů. Díky 64bitovému procesoru Apple A7 nabízí i razantně vyšší výkon.

iPad Air jde do prodeje 1.listopadu za cenu $ 499.

apple-ipad-air-1

Zdroj: Apple

apple-ipad-air-2

Zdroj: Apple

S největší pravděpodobností vám ještě včera večer iPod, iPhone nebo iPad nabídly aktualizaci. Na dobu a objem instalace byste čekali, že Apple přišel zase s něčím novým. Trochu zklamání, že ne. Ale pravdou je, že po poslední, razantní aktualizaci, která proběhla před několika týdny, některá zařízení trochu postrádala svou hbitost. Ale třeba i některé funkce špatně reagovaly na dotyk. A tahle aktualizace všechny neduhy dotáhla, takže díky za ni! A u té příležitosti se najednou chtěl aktualizovat i MacBook.

Apple už evidentně vyčerpal všechny možné kočkovité šelmy a tak přešel k jiným názvům. Nový OS X se jmenuje Mavericks, což je trochu v rozporu se smyslem systému, protože se vám veškerou práci snaží maximálně ulehčit a jeho ovládání je maximálně intuitivní. Nejedná se ale opět o nic enormně převratného. Vzhled systému zůstane v zásadě zachován. Ve skutečnosti je ale vylepšeních více jak 200, která jsou rozeseta v Safari, Mailu, Finder, Kalendáři, ale i funkčních vychytávkách. Macbook nebo iMac tak nejen získá aktualizovaný OS X, ale současně zmenší nepoužívaná data, celkově se uspořádá a docela zrychlí. Operační systém ožije a je výkonnější.

Mavericks je zcela zdarma ke stažení na Mac App Store. Jedinou podmínkou je předcházející OS X Snow Leopard, Lion nebo Mountain Lion.

Mavericks

Zdroj: Apple
Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/web/virtuals/165016/virtual/www/subdom/www/include/libs/bannerCont.class.php on line 14
�patn� dotaz: SELECT id, img, url, code FROM banners_cont WHERE display = 1 AND position = '1' AND `start` < '2018-06-23 10:18:12' AND `end` > '2018-06-23 10:18:12' AND (implimit > imps OR implimit = 0) AND EXISTS (SELECT * FROM banners_cont_tags_join WHERE banner_id = banners_cont.id AND tag_id IN ()) ORDER BY last_displayed ASC LIMIT 0,4