Versace Oud Noir: vůně s mytologickým poselstvím

Publikováno: 18.04.2013 17:21 | Jiří Hofbauer

Od posledního parfému Eros, pojmenovaného po řeckém bůžkovi lásky, se parfuméři posouvají dále na východ do orientu. Značka Versace, známá oblibou v pompézních antických motivech, nový parfém Versace Pour Homme Oud Noir stáčí do flakónu, který je nečekaně střízlivý a přesto luxusní. Vyrobený z kouřového, tónovaného skla osazený ikonickou hlavou Medusy. Že by se Donatella vzmužila?

Versace-GQ-17Apr13_pr_b

I když léto bývá ve znamení lehčích vůní, tento parfém udělá letní měsíce pořádně žhavými. Vůně se zakládá na zemitých tónech pačuli, židelníku, aquilárie, šafránu a kardamomu. To vše je zakápnuté šťávou hořkého pomeranče, okořeněné černým pepřem a jak výrobce uvádí tvrzeno ohněm.

Název i složení parfému mají svoje opodstatnění. Vlastně je to hra s mytologií. Oud je arabský výraz pro silnou vonnou esenci získávanou ze vzácného stromu aquilárie neboli agarwood. Dřevo agarwood se už po staletí používá v surové formě, nebo se z něj destiluje vonný olej, vyznačující se santalovou vůní. Aquilárie má i léčebné účinky. Používá se při léčbě žloutenky a cirhózy jater, žaludečních vředů, žaludečních nevolnostech, zvracení, zácpě a škytavce. Má i antibakteriální účinky. Zabírá proti bakteriím způsobujícím TBC, tyfus a průjmová onemocnění. Reguluje krevní oběh, tiší bolest, léčí astma, zahlenění dýchacích cest a revmatismus. Evropská medicína ho používá i na léčbu rakovinových nádorů. Asijská medicína naopak používá agrawood jako prostředek k usměrnění vnitřní energie chi a získání duševní rovnováhy.

Olej používali už ve starém Egyptě při mumifikaci a dokonce i v Bibli se můžeme dočíst, že tělo Ježíše Krista bylo potíráno právě tímto olejem. Dnes se olej používá právě v luxusní parfumérii jako nosné vůně a zároveň jako konzervační prostředek.

Židelník (latinsky Dirce) je pojmenován po Dirké, manželce thébského krále Lyka, která se mstila své krásné a mladé neteři. Za své činy byla připoutána k býkovi, který ji udupal. Na místech kam stříkala její krev pak vyrostla rostlina, kterou pojmenovali Dirce. Odvarem z listů židelníku si dodnes ženy v Africe barví vlasy na černo.

Versace Pour Homme Oud Noir bude k dostání ve vybraných parfumériích Sephora a Versace Boutique ve Spojených arabských emirátech, Saudské Arábii, Kataru, Bahrajnu a Paříži.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!