Veslování a rugby - typické studentské sporty

Publikováno: 19.10.2016 08:30 | Marek Michalec

Studenti prestižních univerzit se pokouší být dokonalí ve všech směrech.  Kromě studijních výsledků, bohatství a krásy, se o to snaží i na poli sportu. Ve starém Řecku sport symbolizoval duševní i fyzickou krásu, proto není divu, že má na univerzitách hlubokou tradici a vysoké postavení na společenském žebříčku.

699d904f479aa272ce20efd14aab6c6b

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Veslařství

Pravděpodobně nejznámějším závodem univerzitních veslic je ten mezi Oxfordem a Cambridgem. První souboj se odehrál již v roce 1829, kdy s nápadem na uskutečnění tohoto klání přišli dva studenti těchto univerzit. Jako první zvítězila Oxfordská univerzita, Cambridge s výzvou k odvetě přišel o sedm let později. Pravidlo, kdy poražený vyzve vítěze, platí dodnes. Časem se stupňovala rivalita mezi týmy, nejhorší období si „užili“ studenti Oxfordu v letech 1924 až 1936, když celých třináct sezon nedokázali svého rivala porazit a vyslechli si tak mnoho štiplavých poznámek. Závody se konají každoročně a jsou sledovány i širokou veřejností.

pinterest

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Ragby

Už samotný vznik této hry se odehrál na univerzitě. Stalo se tak v anglickém městě Rugby roce 1823, kdy se student William Webb Ellis během fotbalového utkání rozhodl pro neobvyklou věc - vzal míč do ruky a utekl s ním k brance. Postupně se tvořila pravidla a ragby se začalo hrát i na ostatních univerzitách, studenti pak tento sport rozšířili i do ostatních zemí britské kolonie a do celého světa. Hru si často přetvořili podle svého a dali tak vzniknout například australskému či americkému fotbalu.

9cb65c3f4f41993ee89cbfae15111f34

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Ivy League

Prestižní severovýchodní univerzitní liga vznikala od roku 1870. Prvním sportem ligy bylo veslařství, postupem času se do ligy přidávali další univerzity a s nimi i další sporty jako je basketball, lakros, americký fotbal nebo tenis.

Tumblr

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Oblečení

Se sportovními kluby na univerzitní půdě je spjato také typické oblečení. U veslování jsou to saka většinou v barvách univerzity s vyšitým logem, které se nosí s proužkovanou kravatou v kombinaci s chino kalhoty. Dále pak svetry s hlubokým výstřihem nebo chino šortky. Ragby zase přispělo do světa módy polokošilí s dlouhým rukávem, která vychází z klasických dresů. K dalším tradičním kouskům šatníku studentů univerzit Ivy League patří například kardigany, pletené kravaty, oxford košile či tweedová saka.

12a1ef4c592d5b3be944b503aede627e

Zdroj: Pinterest, Tumblr

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!