Veslování a rugby - typické studentské sporty

Publikováno: 19.10.2016 08:30 | Marek Michalec

Studenti prestižních univerzit se pokouší být dokonalí ve všech směrech.  Kromě studijních výsledků, bohatství a krásy, se o to snaží i na poli sportu. Ve starém Řecku sport symbolizoval duševní i fyzickou krásu, proto není divu, že má na univerzitách hlubokou tradici a vysoké postavení na společenském žebříčku.

699d904f479aa272ce20efd14aab6c6b

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Veslařství

Pravděpodobně nejznámějším závodem univerzitních veslic je ten mezi Oxfordem a Cambridgem. První souboj se odehrál již v roce 1829, kdy s nápadem na uskutečnění tohoto klání přišli dva studenti těchto univerzit. Jako první zvítězila Oxfordská univerzita, Cambridge s výzvou k odvetě přišel o sedm let později. Pravidlo, kdy poražený vyzve vítěze, platí dodnes. Časem se stupňovala rivalita mezi týmy, nejhorší období si „užili“ studenti Oxfordu v letech 1924 až 1936, když celých třináct sezon nedokázali svého rivala porazit a vyslechli si tak mnoho štiplavých poznámek. Závody se konají každoročně a jsou sledovány i širokou veřejností.

pinterest

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Ragby

Už samotný vznik této hry se odehrál na univerzitě. Stalo se tak v anglickém městě Rugby roce 1823, kdy se student William Webb Ellis během fotbalového utkání rozhodl pro neobvyklou věc - vzal míč do ruky a utekl s ním k brance. Postupně se tvořila pravidla a ragby se začalo hrát i na ostatních univerzitách, studenti pak tento sport rozšířili i do ostatních zemí britské kolonie a do celého světa. Hru si často přetvořili podle svého a dali tak vzniknout například australskému či americkému fotbalu.

9cb65c3f4f41993ee89cbfae15111f34

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Ivy League

Prestižní severovýchodní univerzitní liga vznikala od roku 1870. Prvním sportem ligy bylo veslařství, postupem času se do ligy přidávali další univerzity a s nimi i další sporty jako je basketball, lakros, americký fotbal nebo tenis.

Tumblr

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Oblečení

Se sportovními kluby na univerzitní půdě je spjato také typické oblečení. U veslování jsou to saka většinou v barvách univerzity s vyšitým logem, které se nosí s proužkovanou kravatou v kombinaci s chino kalhoty. Dále pak svetry s hlubokým výstřihem nebo chino šortky. Ragby zase přispělo do světa módy polokošilí s dlouhým rukávem, která vychází z klasických dresů. K dalším tradičním kouskům šatníku studentů univerzit Ivy League patří například kardigany, pletené kravaty, oxford košile či tweedová saka.

12a1ef4c592d5b3be944b503aede627e

Zdroj: Pinterest, Tumblr

 

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Základy šatníku univerzitního vlka část 2 Základy šatníku univerzitního vlka část 2 Dávno jsou pryč doby, kdy na školách byl vyžadován přísný dresscode. Dnes už málokdo chodí na přednášky formálně a kantoři... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!