Vesmírné dárky I.

Publikováno: 08.12.2012 13:07 | Petr Hájek

Obdarovat kohokoliv čímkoliv z kosmu je mimořádná událost - nakonec, nemůžete si tam jen tak skočit jako do obchodu a něco si vybrat. Vše se musí pracně dovážet družicemi nebo hledat na Zemi, takže je jasné, že cena podobných věcí není právě malá. Milovník astronomie a originálních dárků ale bude dozajista vrcholně potěšen.

1. Měsíční prach

Ačkoliv to možná bude znít našinci směšně, v USA je nelegální vlastnit jakoukoliv část Měsíce, kterou mise Apollo přivezla zpět. To se vztahuje na vše od kusů skal až po prach. Je tu ale přece jen několik cestiček, jak to provést. Prezident Nixon kdysi rozdal přes sto vzorků světovým vůdcům. Druhou cestou je koupit něco z ruských misí. A do třetice, prach se dá smést z artefaktů, jenž se přece jen jakousi záhadou dostaly mezi USA sběratele. Cena dělá více jak 1000 USD za gram.

2012-12-08-1

Zdroj: Dvice

2. Měsíční kameny

Mnohem lepší cesta, jakou vlastnit kousek oné jasné věci za okny, je již zcela legálně pořídit si lunární meteorit. Když totiž meteor spadne na Měsíc, vymrští hromadu kamení a občas se nějaký z jejích členů dostane k Zemi, kde spadne a při troše štěstí neshoří a je nalezen a prodán. Nejsnáze meteority najdete na ledových nebo písečných pustinách, jelikož zde září na kilometry daleko. Jenom asi 1 z 1000 nalezených meteoritů je z Měsíce (je jich známo asi 50) a i zde je cena 1000 USD za gram. Dají se tedy najít kousky za pár stovek, i mnoho tisíc.

2012-12-08-1

Zdroj: Dvice

3. Železné meteority

Sorta těch nejběžnějších a zcela v souladu se zákony trhu i nejlevnějších meteoritů (přes 90 % nálezů). Rovněž vypadají, jako že jde o meteorit a ne kus šutru ze Země. Cena je směšná - okolo 1 USD za gram. Ačkoliv se jedná o velmi běžnou věc, stále je docela zádrhel, je najít a pak táhnout zpátky přes půl světa - viz třeba ten z obrázku, jenž pamatuje rok 1947 a Sibiř.

2012-12-08-1

Zdroj: Dvice

4. Upravované železné meteority

Jestliže rozříznete železný meteorit a položíte jej na 30 sekund do kyseliny, objeví se na něm tento pěkný vzorek. Formuje se tehdy, když kov krystalizuje a nesmírně pomalu chládne (miliony let minimálně, běžně ale totéž, co je stará naše Země). Jelikož podobný kousek na Zemi vzniknout nemůže, jde určitě o vzácnější dárek, nežli nějaký prostý kámen ze Země. Cena začíná na 2 USD za gram.

2012-12-08-1

Zdroj: Dvice
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!