Vidlička hlídající váhu

Publikováno: 07.01.2013 13:26 | Petr Hájek

Každoroční akce CES je synonymem pro velkou spoustu nových mobilních udělátek všeho druhu, jestliže by zde ale něco člověk určitě nečekal, pak chytrou, ba přímo inteligentní vidličku, jenž s vámi komunikuje a sleduje, jaké máte jídelní návyky.

2013-01-07-1

Zdroj: Dvice

Firma známá jako HAPILABS dospěla k názoru, že běžné vidličky jsou nuda a je na čase vystřídat je něčím složitějším, náročnějším a sofistikovanějším po všech stránkách. Tak nějak se zrodila patrně vůbec první chytrá vidlička HAPIfork, jakou kdy naše civilizace viděla. A v čem spočívá ona chytrost?

Věcí, jenž tuto vidličku odlišuje od davu jiných, je samozřejmě integrovaná technika, jenž má jeden velmi důležitý účel - HAPIfork sleduje, jak rychle jíte a na základě těchto pozorování pak případně okomentuje, jak rychle nebo jak často to provádíte. A když si vidlička všimne, že jste to přehnali, mírně zavibruje a vy víte, že byste měli zpomalit / přestat.

Dle firmy HAPILABS a jejích průzkumů se průměrný člověk díky hormonům a jiným mechanismům cítí plný po zhruba 20 minutách jídla a je přitom poměrně jedno, jak rychle jíte, což samozřejmě znamená, že když jíte pomaličku, pořádně žvýkáte a vychutnáváte každý drobek, vydrží vám jídlo déle, méně sníte a přesto se cítíte srovnatelně nasyceni. Jídlo pomalejším tempem tedy znamená štíhlejší figuru.

HAPIfork rovněž umí přeposlat vaše jídelní návyky do vašeho počítače nebo smartphonu, takže vidlička poslouží vlastně i jako fitness-monitor naznačující, zda se zlepšujete nebo setrváváte na své vyšší váze. Také klidně navrhne plán, jak něco shodit a pak vás do něj jemně tlačí. V rámci motivace by někomu mohlo pomoci i to, že jde data vystavit na sociální média různého typu.

Vidlička v USB verzi stojí 99 USD (k mání v pětici barev) a dá se snadno rozebrat v rámci očisty. Na rok 2014 se ale prý chystá i verze bezdrátová.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!