Víkend v Římě

Publikováno: 18.10.2013 08:31 | Jakub Pavlovský

Nedávno jsem na necelé tři dny letěl do starobylého hlavního města Itálie. Byla to má již druhá návštěva. Tentokrát byl plán následující: užít si Řím jinak. Znamená to zajít do Vatikánských muzeí, obejít frontu do Kolosea, ochutnat ryby v pravé italské restauraci, vyzkoušet metro jezdící vlevo nebo se zúčastnit nedělní bohoslužby ve Svatopetrském chrámu. Můžu mluvit o obrovském štěstí na počasí, před mým příjezdem a po odjezdu pršelo, ale mně svítilo slunce.

Ubytování mi doporučil známý, jednalo se o designový Hotel Art nedaleko slavných Španělských schodů (Via Margutta 56). Hotel se nachází v úzké ulici (koneckonců, která ulice v Římě není úzká?), kam se taxikář dostal jen velmi obtížně. V ten den totiž probíhal výstavní veletrh přímo pod širým nebem.

Vstávání ve 3:45, ranní balení zavazadel a cestování mě opravdu unavilo, proto jsem musel sáhnout po něčem, co běžně neužívám – po kávě. Naštěstí pro mě bylo za rohem zajímavé náměstí Piazza di San Lorenzo (nachází se něm rovněž překrásný dům Louis Vuitton, kde mají dokonce i kino). Na náměstí jsou dvě kavárny, první, Ciampini, mě lákala od prvního pohledu, bohužel měla beznadějně plno. Druhá možnost, Café Teichner, vypadala rovněž atraktivně. Kavárna vaří vlastní cappuccino, do něhož přidává tekoucí čokoládu. Musím říct, že jsem byl nadmíru spokojený, dokonce i bez použití cukru. Ke kávě se perfektně hodí tiramisu – tento dezert zkouším všude, kde ho nabízejí. V Itálii je skutečně nejlepší, naopak v Praze mi doopravdy chutná v Ambiente Pasta Fresca v Celetné ulici.

Oběd i večeři jsem si dal v Ristorante al 34 v centru města (Via Mario de’ Fiori 34). S touto restaurací nebyl žádný problém, jenom potěšení. K obědu mi naservírovali výborné gnocchi s parmezánovou omáčkou a pistáciemi, naopak k večeři mix mořských potvor (kraba, lososa, tuňáka, chobotnici a bůhví co ještě). Zapíjet mořské tvory domácím bílým vínem byla dobrá volba. Druhý večer mi na talíři přistál středně propečený tuňák obalený v máku a černém pepři s opečenými brambory. Jak říkal přátelský číšník, byl to nejlepší tuňák, jakého jsem kdy měl možnost jíst. Jinak všichni zaměstnanci restaurace včetně asi sedmdesátileté paní majitelky, která má všechny pod kontrolou, jsou příjemní, milí a otevření. Určitě se sem rád vrátím.

Pokud jde o památky, na můj seznam zhlédnutých historických míst patří Koloseum, Forum Romanum, Bazilika sv. Petra a Vatikánská muzea. Nejméně mě nadchlo Forum a jeho rozpadlé domy, skály a kameny. Třeba nechápu starověké památky. Přinejmenším alespoň můžu ukázat fotografie. Na radu concierge hotelu jsem si vystál pouze krátkou frontu do Fora (kolem 20 minut), kde zároveň prodávali vstupenky do Kolosea. Procházet kolem asi čtyřsetmetrového zástupu lidí čekajícího v řadě na lístky do prastaré arény, bylo radostné!

Bazilika svatého Petra je jednoduše fascinující. Tentokrát bylo vhodné využít mé herecké nadání (tak tomu říkám já), abych se přes kontrolu uprostřed chrámu dostal až na právě probíhající mši. Pouštěli totiž jen věřící ze skupin, které byly přihlášené. Měl být přítomen i papež František, bohužel nacházel se zrovna mimo Itálii.

Zážitek z Vatikánských muzeí by bez návštěvy Sixtinské kaple, do které nepouštějí návštěvníky v kraťasech a kde se nesmí fotit (i tak jsem si ale ten ohromující strop vyfotil)., byl neúplný. Udivilo mě, kolik lidí se vejde do takové kaple. Jakmile jste v muzeích, musíte si projít všechny sály s uměním. Samozřejmě se mi nejvíc líbila díla od Caravaggia, Raffaela, da Vinciho a Michelangela. Jejich mistrovská díla nikdy neupadnou v zapomnění.

Rozhodně nesmíte zapomenout navštívit Fontanu di Trevi a náměstí se Španělskými schody, na které byste si měli alespoň na chvíli sednout a přitom vychutnávat římskou atmosféru. V Římě je skutečně nával lidí, lidí z celého světa. Lidé jsou všude, na ulici, v metru, na schodech, u památek, v galeriích, všude. A nemyslím si, že tomu tak je pouze v sezónách. Řím je zkrátka fascinující město, zdejší obyvatelé se chovají přátelsky a laskavě, tak proč sem nerad jezdit.

Naopak Římané-řidiči nejsou až tak milí, v jednom kuse někdo troubí, huláká, předjíždí. Například z Vatikánu je lepší jet taxíkem, přeci jen do hotelu je to daleko. Ptal jsem se jednoho z čekajících taxikářů, jestli mě může svézt. Řekl, že ne a poslal mě k jinému. Ještě před nastartováním se oba taxikáři stihli pohádat. Přepadal mě pocit, že vytáhnou zbraně. Po několika minutách mi bylo jasné, proč se mnou ten první řidič nechtěl jet – nemohl by mi naúčtovat více peněz, čekal na Číňany.

Chtěl bych ještě doporučit Roma Pass. Jedná se o ideální řešení pro ty, kteří chtějí v Římě strávit tři dny projížděním města s využitím městské dopravy a prohlížením všech možných muzeí a památek. Za 34 eur získáte jízdné na tři dny, k tomu máte vstupy do prvních dvou muzeí zdarma a slevy na vstupném do dalších nejnavštěvanějších památek ve městě. Roma Pass je k dostání ve větších trafikách a ve většině turistických centrech.

Vytvořeno ve spolupráci s Jacob's Art – Fun Art Project.

Hotel Art

Hotel Art

Zdroj: Jacobs Art

Hotel Art - lustr

Zdroj: Jacobs Art

Hotel Art - patro

Zdroj: Jacobs Art

Hotel Art - pokoj

Zdroj: Jacobs Art

Louis Vuitton Store

Louis Vuitton

Zdroj: Jacobs Art

Ristorante al 34

Tunak v Ristorante al 34

Zdroj: Jacobs Art

Koloseum

Koloseum

Zdroj: Jacobs Art

Pohled na rimske strechy

Zdroj: Jacobs Art

Rimska ulicka

Zdroj: Jacobs Art

Bazilika svatého Petra

Bazilika sv Petra

Zdroj: Jacobs Art

Vatikánská muzea

Vatikanska muzea

Zdroj: Jacobs Art

Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Zdroj: Jacobs Art
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!