Víte, co dělat, když nastane zombie apokalypsa?

Publikováno: 17.02.2016 19:55 | Michal Novák

Záznamy o podivné nemoci, která je vysoce rezistentní a šíří se bleskovou rychlostí, zvláštní násilnické chování infikovaných. Mrtví, kteří opět ožívají s extrémní touhou po krvi a lidském mase. Strach, panika, hysterie. Zombie apokalypsa jako výsledek zničující pandemie způsobená unikátním virem je velmi známý scénář zpracovaný v mnohých knižních i filmových podobách. Je však hrozba zombie skutečně jen dílem lidské fantazie, nebo pojednává o skutečných příbězích, které jsou našimi nejniternějšími osobními zážitky? 

flight 462

Zdroj: Shutterstock

Kde se vlastně vzali?

Předloh a inspirací pro živé-neživé bytosti je nespočet. Málokdo z nás však ví, že živý mrtvý je zároveň součástí česko-slovenské lidové slovesnosti. Nazývá se tzv. „fext“ a označuje tak člověka, jehož tělní schránka se po smrti nerozložila, pouze seschla a zůstala v neporušené podobě. Fextové měli často nadpřirozené schopnosti, které používali již během svého života. Pověsti o těchto bytostech nejčastěji pocházely z Rychnovska a okolí.

Nejstarší záznamy strašidelné tématiky zombie sahají do mystické afro-karibské víry voodoo. Zde postava zombie původně figurovala jako mocným mágem oživený nebožtík, který je na věky odsouzený sloužit svému oživovateli. Ačkoliv se nejedná o hlavní postavu voodoo víry, naše západní kultura ji převzala s velkým nadšením a vytvořila jednu z nejoblíbenějších postav hororových filmů.

Moderní zombie jdou s dobou

Moderní verze zombie je v mnohých případech odlišná od té původní. V každém případě se jedná o prázdná mrtvá těla, která mají nekoordinované pohyby a postrádají inteligentní lidské myšlení. Zombie 21. století se již nerodí na základě voodoo kouzel, ale stává se obětí neznámé infekce, která promění člověka v krvelačnou neživou bestii.

Každé literární či filmové zpracování si vytvořilo svoji vlastní položivou bytost, způsoby šíření infekcí a boj proti ní. V převážné většině se jedná o celosvětovou virovou epidemii, která se šíří neuvěřitelnou rychlostí a svojí agresivitou ničí celý svět. Oběti epidemie se stávají primitivními tvory, které ovládají jejich základní pudy – chuť na krev a lidské maso. Zrod zombie v plné kráse si určitě nenechte ujít v napínavém miniseriálu Flight 462 na facebookových stránkách televizní stanice AMC. Flight 462 je mini upoutávkou na seriál Fearthe Walking Dead. Diváci si užijí realisticky působivou hrůzu, kterou představuje infikovaný muž v letadle. Nechybí boj lidské psychiky a zdravého rozumu v nastavené krizové situaci.

flight 462 (1)

Zdroj: Shutterstock

Víte, jak přežít?

Víte, co by se stalo, kdyby přišla apokalypsa do našeho reálného světa? Mělo by lidstvo šanci na přežití? Které oblasti by směřovaly k zániku a které naopak by pod přívalem zombie kreatur přežily? Před nedávnou dobou zombie fanoušci nasimulovali zombie apokalypsu a vypracovali model šíření epidemie. K získání dat rychlosti šíření se využívali klasické matematické a statistické modely. Výsledky výzkumu prokázaly, že šíření epidemie mutantů by závisela na velikosti populace a kvality infrastruktury. Spojené státy americké by byly zamořené během 28 dní. Největší hrozbě by čelily regiony blízké velkým metropolím – nejvíce severní část Pensylvánie a oblast mezi San Franciscem a L.A. Naopak mezi nejbezpečnější by se řadily oblasti s nízkým osídlením a slabou infrastrukturou. Tato skutečnost vytváří ze Sibiře a východního Ruska nejbezpečnější útočiště. Jestli jsou zombie stvoření mýtus nebo realita, to opravdu nikdo neví. Jedno je však jisté. Pokud nastane apokalypsa, asi většina z nás ví, kam si zabookovat letenky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!