Vizionář Yves Saint Laurent

Publikováno: 24.03.2014 13:20 | Aktualizace: 24.03.2017 10:00 | Václav F. Mensa

Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství způsobené jeho "křehkostí a jemností" byl jedním z nejvlivnějších oděvních géniů v historii. Jeho fotografie jsou stejně ikonické jako jeho tvorba. 

YSL_3

Zdroj: tesoraniram.com

Narodil se v Alžírsku. Severní Afriku miloval celý život a už jako bohatý návrhář si pořídil dechberoucí sídlo v Maroku. V současné době se zde muzeum a shodou náhod na dohled od domu Palomy Picasso.

V sedmnácti letech odjel do Francie, kde začal pracovat pro módní dům Dior. Byl kreativní, nápaditý a přinesl svěží vzduch. Christian Dior si ho natolik oblíbil, že mu svěřil vedení celého módního domu zatímco bude na dovolené. Z té se však už se nikdy nevrátil. Dva týdny po Diorově smrti se tak Saint Laurent stal kreativním ředitelem celé značky. Vytvořil kolekce, které zákazníky doslova nadchly a prodej vzrostl o 35 procent. V roce 1960 ohlásil poslední přehlídku. Ta se naopak konzervativním vyznavačům značky Dior nelíbila. Černá kůže, roláky, jezdecké boty...

Uvedl první kolekci pod značkou YSL. Nikdo nečekal takový úspěch. Jeho trapézové šaty s motivem mondrianových nebo warholových obrazů se staly neuvěřitelnou senzací. A samozřejmě, začaly otevírat dveře dál. Navrhl první dámský smoking, expandoval na trh kosmetiky a parfémů a otevíral jeden butik za druhý. Byl to vizionář. Reklamy na jeho parfémy byli plné nahých těl. To si nikdo do té doby nedovolil. Jeho kolekce během éry hippies se skutečně inspirovaly samotným hnutím. Narozdíl od jiných návrhářů tuhle vlnu nepomíjel, ale naopak velmi reflektoval a nacházel v ní inspiraci pro svou práci.

YSL_2

Zdroj: cinema.ch

Slavný, úspěšný, bohatý a současně velmi nešťastný. Yves Saint Laurent byl do konce života neuvěřitelně uzavřený, několikrát se psychicky zhroutil. Údajně měl problémy s alkoholem a užíval drogy. Zemřel v roce 2008 v Paříži. Jeho značku několik let před tím koupila Gucci Group.

YSL_6

Zdroj: thefashionobsession.com

Yves byl muž, který je vlastně zodpovědný za vznik unisex módy. Byl jedním z průkopníků androgynního stylu. Za celá tisíciletí, kdy se formovala móda, se nejvíce stalo v minulým sto letech. A Yves Saint Laurent rozhodně spadá do pomyslné síně slávy. Společně s mademoiselle Chanel, Diorem a dalšími vytvořil módu, tak jak ji známe a jak nás každý den obklopuje.

YSL_7

Zdroj: thefashionobsession.com

Každé ráno, když se oblékáte, tak vděk nepatří ani švadleně, která košili ušila, ani člověku, co obarvil látku na kalhoty. Dokonce ani Anně Wintour, která diktuje, co se bude příští sezónu nosit. Ona diktuje to, co už bylo vytvořeno. Poděkování patří právě těm několika lidem, kteří stáli za svým názorem a nápady. To nejmenší, co můžeme udělat, je s tichým obdivem sledovat lifetime filmy o jejich kariérách a hlasitě křičet do světa, jak ty boty, pásek či oblek zbožňujeme.

YSL_1

Zdroj: thefashionobsession.com

YSL_8

Zdroj: thefashionobsession.com

YSL_11

Zdroj: bloginity.com

1 Francouzština je ošidná o tom, že automaticky vypouští řadu písmen a další nepřizná. Správný fonetický přepis jména návrháře je iv s?? l????. Polopaticky pak ív sa lor(a). I to poslední a je takové, že si na něj nachystáte pusu, ale fakticky ten zvuk nikdy nevydáte.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!