Vizionářské Bentley Mulsanne

Publikováno: 29.02.2016 14:47 | Jiří Hofbauer

Celá přední část nového Bentley Mulsanne je kompletně přepracovaná, nyní působí modernějším a komplexnějším dojmem. Nové impozantní přídi dominuje velká maska chladiče s dominantními vertikálními mřížkami z nerezové oceli. Maska je o 80 mm širší než dříve, a tím je oslavou známých modelů z minulosti značky, jakými jsou například typ 8 Litre z roku 1930, Embiricos či R-Type Continental. Masku chladiče zviditelňují právě tyto výrazné vertikální příčky její matrice.

Bentley Mulsanne_02

Zdroj: Bentley Motors

Po stranách masky chladiče jsou umístěné LED světlomety. Jejich nové světelné jednotky využívají pokrokovou adaptivní technologii, která významně zvětšuje viditelnost při jízdě v noci tím, že světelný kužel automaticky přizpůsobují jízdním podmínkám. LED světelné jednotky jsou umístěné v bezešvých hliníkových předních blatnících. Pečlivost a propracovanost věnované všem detailům jsou zřejmé například z krytek ostřikovačů světlometů, které se ukrývají pod pochromovanými středy krajních kulatých světel. Charakteristickým rysem přední části je výrazná horizontální linie, jež zvýrazňuje fakt, že krajní i hlavní světlomety mají stejně vysoko umístěnou spodní hranu.

Bentley Mulsanne_Headlight On

Zdroj: Bentley Motors

Nový jednodílný přední nárazník, maska chladiče a kapota jsou integrované beze švů do jednoho celku, který je mimořádně působivý. Ve spodní části přechází maska chladiče do středního nasávacího otvoru v nárazníku s matricí ve tvaru písmene „B“, který má spolu s krajními průduchy, jež na každé straně zasahují o 53 mm více do stran, pochromovanou povrchovou úpravu.

Bentley Mulsanne_Matrix Grille

Zdroj: Bentley Motors

Lesklý chrom se objevuje i na každém boku za předními koly, kde má nový Mulsanne ventilační otvory ozdobené stylizovaným písmenem B.

V zadní části podtrhují výraznější vzhled nová zadní světla a přepracovaný nárazník. Nárazník má spodní rohy umístěné o 26 mm více do stran, výraz síly dodává zadní části nepřehlédnutelná horizontální linie ve spodní části nárazníku, vytvořená zlomem světla a stínu. V zadních světlech je integrované velké písmeno „B“, které je při jízdě v noci jasným vizuálním podpisem.

Bentley Mulsanne provází pověst vozu s nejpropracovanějším interiérem v automobilové produkci a nové provedení toto povědomí posunuje ještě dál. Vyrobit čalounění z jemné kůže pro sedadla, loketní opěrku i dveřní výplně trvá celých 150 hodin. Sedadla modelu Mulsanne, která jsou v automobilovém průmyslu měřítkem pro komfort, jsou nyní k dispozici ve dvou provedeních: vroubkovaném a prošívaném. Zákazníci si mohou vybrat z 24 odstínů kůže, a to jak v jedno-, tak dvoubarevném provedení.

Bentley Mulsanne_Front Interior

Zdroj: Bentley Motors

Ručně vybírané dřevěné výplně v interiéru vytvářejí elegantní a čisté povrchy. Uvnitř je použito 40 různě tvarovaných kusů dřevěného obložení, které vznikají ze 13 různých dýh a jsou propracované do nejmenších detailů. Mezi další materiály použité uvnitř vozu patří lesklá nerezová ocel, unikátní skleněná aplikace u voliče převodovky, tradiční vroubkované ovladače a koberce s vysokým vlasem. To vše vytváří mimořádně luxusní prostředí.

Soubor inovativních a pokrokových technologií rozšířil výbavu nového modelu Mulsanne, takže nyní je stejně technologicky vyspělý, jako luxusní.

Bentley Mulsanne_MMI

Zdroj: Bentley Motors

Nový Mulsanne je vybaven kompletně novým zábavním systémem, jehož součástí je nejnovější technologie navigačních systémů. Disponuje i dalšími systémy, které přinášejí audio- a vizuální zábavu na cesty.

Hlavním prvkem zcela nového systému je komplexní platforma s dotykovým displejem, pevnými tlačítky, klasickými analogovými ukazateli a nejmodernější zábavní aparaturou pro zadní sedadla. Hlavní displej s úhlopříčkou 8 palců je spojen s pevným diskem o kapacitě 60 GB, určeným pro uložení různých médií.

Asistent dálkových světel High Beam Assist přepíná automaticky mezi dálkovými a potkávacími světly s ohledem na okolní automobily. Světlomety současně upravují svůj světelný kužel v závislosti na jízdních podmínkách do jednoho ze tří nastavení: město, venkovská silnice, dálnice.

V rychlostech mezi 10 a 250 km/h řidiče před nebezpečím srážky s vozidlem přijíždějícím ve vedlejším pruhu zezadu varuje systém monitorující mrtvé úhly zpětných zrcátek. Vizuální upozornění řidič získává prostřednictvím blikajících kontrolek, situovaných ve zpětných zrcátkách.

Bentley Mulsanne_06

Zdroj: Bentley Motors

Pro zvýšení bezpečnosti při jízdě je nový Mulsanne vybaven pokrokovým stabilizačním systémem ASC (Automatic Stability Control), jehož součástí je funkce upozornění na hrozící kolizi.

Nový Mulsanne může být vybaven nejvýkonnější audioaparaturou, jaká se dodává do automobilu – systémem Naim for Bentley Premium Audio. Tento na zakázku vyvinutý a vyrobený systém zahrnuje 20 reproduktorů, 20 kanálů, zesilovač o výkonu 2200 W a super výškové reproduktory, které poskytují nejvyšší možnou kvalitu podání vysokých frekvencí.

Cestující na zadních sedadlech se mohou těšit z nového způsobu ovládání pomocí tabletu. Připravena je dvojice tabletů s úhlopříčkou 10,2 palce a operačním systémem Android (se 4G, WiFi a Bluetooth), která je dokonale integrovaná do zadních částí předních sedadel. Lásku k detailům ukazuje i způsob vyjímání těchto tabletů. Stačí jediný stisk a mechanismus s nádherným chodem tablet plynule a jemně vysune z jeho uložení.

Tablety s operačním systémem Android jsou vybavené specifickým Bentley rozhraním a mají přístup k více než milionu aplikací určených pro tento operační systém. K dispozici je tedy například Skype, Google Play či Spotify. Tyto tablety lze používat jak ve voze, tak mimo něj, v kanceláři nebo doma. Každý tablet má vlastní paměť 32 GB, kterou je možné pomocí Micro-SDXC karty rozšířit na 128 GB, USB porty a čelní fotoaparát. Prostřednictvím systémů vozu z něj lze streamovat audiosoubory. Z tabletů je možné do navigačního systému nového Mulsanne zaslat cíl pro navigační systém. Internet je přístupný prostřednictvím rozhraní 4G WiFi, jež zajišťuje přístup k internetovým rádiím a lokálním nebo streamovaným video souborům.

Nový Mulsanne pohání mohutný osmiválcový motor 6,75 l s výkonem 512 k (377 kW) a točivým momentem 1020 Nm. Tato masivní síla je prostřednictvím osmistupňové převodovky ZF k dispozici již od téměř volnoběžných otáček ve velmi širokém rozsahu. Díky tomu se i sebemenší pohyb plynového pedálu vyústí ve fenomenální sílu.

Sprint z klidu na 100 km/h zvládne vůz za pouhých 5,1 s a nejvyšší rychlost má hodnotu 296 km/h. Osmiválec modelu Mulsanne je vybaven například systémem vypínání válců a proměnným časováním, které společnými silami snižují spotřebu paliva (kombinovaný režim 14,6 l/100 km) a produkci emisí CO2 (342 g/km).

Ohromná síla motoru je doplněna zbrusu novou mechanikou podvozku, jejíž součástí je aktivní uložení motoru a odpružení. Pro zajištění pověstné bezhlučnosti jízdy Bentley do pneumatik modelu Mulsanne integroval technologii absorpce hluku. Tato technologie využívá tlumicí pěnu a snižuje hlučnost uvnitř vozu až o 4 dBA, a vytváří tak nepřekonatelný akustický komfort.

Bentley Mulsanne_03

Zdroj: Bentley Motors

Systém ovládající jízdní dynamiku – Drive Dynamics Control – se reguluje otočným spínačem umístěným vedle voliče převodovky. K dispozici je trojice standardních nastavení, Bentley, Sport a Comfort, která odpovídajícím způsobem upravují nastavení podvozku a řízení. Čtvrté nastavení, Custom, umožňuje řidiči zvolit optimální naladění prostřednictvím multimediálního systému a „nastavit“ si tak Mulsanne podle svých osobních preferencí.

Vzduchové odpružení s plynulým nastavením CDC (Continuous Damping Control) vytváří prvotřídní komfort v nízkých rychlostech a současně automobil sníží ve vysokých rychlostech pro omezení aerodynamického odporu a zvýšení jízdní stability.

Standardní výbavou jsou 20palcová kola z lehkých slitin, která obouvají pneumatiky s rozměry 265/45 ZR 20. Zákazníci mohou vybírat také ze tří designů kol o průměru 21 palců s pneumatikami 265/40 ZR 21.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!