Vladimir 518 je možná Idiot, ale geniální

Publikováno: 10.07.2013 21:17 | Jiří Hofbauer

Na sólovou dráhu se pustil s albem Gorila vs. Architekt což byla velká pecka, která mířila ostře na cíl. Přesto deska a texty na ní tak trochu vítězily silou. Ve smyslu – sedni, pusť to a nevstaneš dokud to neposlechneš. Na druhou stranu, nebyl důvod to vypínat. Track Smíchov – Újezd je prostě nesmrtelný. Po pěti letech se vrací s albem Idiot, které řadě lidí opět zavře pusu. Za tu dobu je slyšet vývoj. Zase si něco odžil, dospěl, trochu změnil pohled na svět, ale v zásadě zůstal stejný – Vladimir 518 nemá potřebu se za cokoliv schovávat.

vladimir-518-idiot_fb

Dělat tradiční recenzi na takové album je absolutní hloupost. Je to stejné jakoby jste někomu recenzovali život. Heleně Třeštíkové taky neřeknete „hele, ta Katka... myslím, že v další minutě by se měla na ten fet vykašlat a najít si manžela s volvem.“ Život jede a vůbec se neptá. Často vás staví před hotovou věc. Musíte to být vy, kdo pevně chytne volant, natlačíte tam pětku a dupnete na plyn. Ostatně ptát se Vladimira 518 co ho inspirovalo při psaní textů je úplně zbytečné. Život. A pokud skutečně žijete, prožíváte ten život se vším co k tomu patří, může se stát vaše vlastní existence nekonečným zdrojem inspirace. On tohle všechno vstřebává – lidi, události, místa, a díky tomu můžou vzniknout skutečně komplexní a realistické texty.

Možná někdo namítne, že to může být trochu nuda neustále přinášet výpověď o svém životě. Byla by, pokud byste ale nestárli a nezískávali nad jistými věcmi nadhled, odstup a nějaký oddechový čas na sebereflexi. Na první poslech se zdá, že má Ricky Brož vesmírné ego. Odtud až na Mars za čtyři sekundy. Ale když to album skutečně poslechnete, zjistíte, že texty nejsou primárně o něm, ale lidech co potkal a jejich vlivu na něj.

Pravdou je, že dnes za těžkýho rapera považuje každej, kdo má rozkrok u kolen. Na druhou stranu si řada z již známých a relativně prodávaných interpretů z rapu udělalo dobrý kanál jak si postěžovat na cokoliv, na všechno a především si honit svoje vlastní značkami ocejchované ego. Rap je přece daleko víc než jen hodinky a auta.

Vždycky když se někdo z téhle bandy vos ozve je to událost. Nezaprodali se ke komerčnímu úspěchu, a přesto jejich textů mají fans plnou hlavu. Plnou hlavu myšlenek. Do sluchátek vám proudí skutečná síla a energie, žádné instantní rýmy. Může se zdát, že Vladimir 518 trochu vyměknul. Spíš naopak. Jedině pravej chlap přizná svoje šrámy a boule na duši aniž by tím utrpělo jeho mužství. Třeba (určitě) nemáte stejné vzpomínky jako on, ale rozhodně jsou i ve vás věci co se nezahojili, co nějakým způsobem pořád bolí a musíte se k nim vracet.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!