Volvo Concept Estate

Publikováno: 02.03.2014 13:22 | Jiří Hofbauer

Volvo se chystá na ženevském autosalonu odhalit třetí z řady koncepčních vozidel Concept Estate, který navazuje na úspěšný design předchozích dvou studií. Zároveň však také naznačuje směr budoucího vývoje modelů Volvo stejně jako tomu bylo u Volvo Concept Coupe a Volvo Concept XC Coupe.

volvo_concept_estate_1

Zdroj: Volvo Official

Jedním z výrazných designových aspektů interiéru Volvo Concept Estate je jeho jednoduchost. Tradiční skupina tlačítek a ovládacích prvků byla nahrazena jedním velkým dotykovým displejem připomínajícím tablet, který je umístěn ve středové konzole.

Dotykový displej se stane díky spojení se speciálně navrženým softwarem Volvo hlavním ovládacím panelem. Displej nahradí všechny ovládací prvky a tlačítka s výjimkou několika základních funkcí, jako jsou regulace hlasitosti, přehrávání/pozastavení, výstražná světla a vyhřívání oken. Zároveň tento panel hladce spolupracuje s digitální přístrojovou deskou před řidičem.

volvo_concept_estate_6

Zdroj: Volvo Official

Volvo se svými koncepčními vozy sklidilo řadu úspěchů. Concept Coupe získal na autosalonu ve Frankfurtu od předního německého motoristického magazínu přezdívku Hvězda show a Volvo Concept XC Coupe bylo na detroitském autosalonu dostalo prestižní ocenění EyesON Design.

Pozornost věnovaná koncepčním vozům Volvo je o to intenzivnější, že představují první výrazná vodítka, na jejichž základě lze předjímat, jak budou vypadat netrpělivě očekávané XC90 SUV a následující modely. Nová XC90 bude uvedena koncem tohoto roku.

Lehká inspirace modely 1800 je patrná v několika detailech interiéru Concept Estate, mezi něž patří například dvouramenný volant a vzhled přístrojové desky.

Velkorysá vzdálenost mezi palubní deskou a nápravou, nízká kapota, elegantní silueta a skleněná střecha, to vše přispívá k působivému charakteru tohoto dynamického, a přesto praktického třídveřového sportovního kombi. Moderní a stylovou auru podtrhuje kontrast mezi tmavě hnědým lakem hluboce působícího odstínu a lesklými pětipaprskovými 21" koly.

volvo_concept_estate_3

Zdroj: Volvo Official

Stejně jako je tomu u Volvo Concept Coupe a Concept XC Coupe, také tvář Volvo Concept Estate je charakterizována novým tvarem kapoty a „plovoucí“ mřížkou chladiče, která je lemována světlomety se světly pro denní svícení (DRL), nově formovanými do tvaru T. Dalším rozpoznávacím prvkem nastoleného designového směru společnosti Volvo Car jsou zadní světla.

volvo_concept_estate_2

Zdroj: Volvo Official

Zdrojem inspirace se designérskému týmu staly extrovertní charakter a barevné trendy nadčasového švédského životního stylu a designu. Cestující na všech čtyřech sedadlech jsou chráněni oranžovými bezpečnostními pásy, které ladí s tkanými koberečky ze švédské designérské dílny Kasthall. Křišťálová hlavice řadicí páky značky Orrefors/Kosta Boda také nese oranžové prvky, zatímco kostkovaný černobílý vlněný textilní materiál použitý na polstrování stropu a dekoraci zadních částí předních sedadel dodává interiéru na tradičnosti.

volvo_concept_estate_8

Zdroj: Volvo Official

volvo_concept_estate_9

Zdroj: Volvo Official

Exkluzivní atmosféru uvnitř Volvo umocňují elegantní, ručně zpracované prvky, jako je například palubní deska potažená silnou, přírodně barvenou sedlovou kůží značky Tärnsjö, obložení z voskovaného, přirozeně stárnoucího dřeva a obráběné měděné detaily.

volvo_concept_estate_4

Zdroj: Volvo Official

volvo_concept_estate_5

Zdroj: Volvo Official

volvo_concept_estate_7

Zdroj: Volvo Official
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!