Vůně muže: 6+1 pravidel jak používat parfém

Publikováno: 10.11.2015 00:48 | Aktualizace: 06.09.2016 14:00 | Jiří Hofbauer

Vůně. Jedna ze zásadních esencí každého muže. Už dávno neplatí, že chlap má smrdět. Spíš to neplatilo nikdy. Jen pitralon a old spice vystřídal Dior a Gucci. Ať už vyberete vůni od věhlasného módního domu, nebo sáhnete po něčem z drogerie, držte se základních pravidel jak pracovat s vůněmi.

style-blogs-the-gq-eye-apply-cologne-02-1

Zdroj: GQ

Nanášení parfému

Dnes už většina parfémů funguje na principu spreje. Přesto u některých luxusních parfémů nebo třeba kolínských se můžete setkat se šroubovacím uzávěrem. V takovém případě si pak parfém naneste na prst a následně aplikujte na vybrané místo. U těch nejluxusnějších parfémů můžete dokonce narazit na aplikátor, kterým nanesete tekutinu přímo na pokožku. S tímto zvykem se můžete setkat především v arabských zemích, kde je tradice vytvářet si vlastní parfémy.

Místa nanášení

Co pomáhá parfému, aby se rozvoněl, je teplo. Těmito termobody jsou spánky, krk a zápěstí. Stačí tak dva zásadní střiky – po jednom střiku na každé zápěstí, které si pak otřete o protilehlou stranu krku. Přesto se vyhněte tomu, že byste si parfém nanesli přímo na hruď. Nejste gigolo.

Vyhněte se oblečení

Parfém vždy aplikujte přímo na tělo. Nikdy ne na oblečení. Z oblečení vůně daleko rychleji vyprchá. Tkaniny nemají takovou tendenci vázat vůně jako lidská pokožka. Navíc může nechat stopy na oblečení. Ať něco v podobě mapy případně lehkého zabarvení.

style-blogs-the-gq-eye-apply-cologne-01-1

Zdroj: GQ

Vůni zkoušejte na kůži

Pokud vybíráte vůni, nezkoušejte ji podle toho, jak voní na rukávu saka. První nástřik zkuste na vzorkovém papírku. Pokud vůně projde tímto sítem, aplikujte ji na kůži. Přesně to je ten zásadní moment. Kůže každého muže má svou specifickou vůni, která se mísí s tóny parfému.

Volte vůni podle denní doby

Obecně platí, že na den jsou vhod nější lehčí a jakoby esenciálně čistší vůně. Naopak na večer je možné použít výraznější parfémy. Tohle pravidlo se mění i se změnou ročního období. Léto je vždy ve znamení lehčích a svěžejších vůní. Naopak zimní měsíce fandí hřejivějším a kořenitějším vůním.

Volte vůni podle věku

Vůně podléhá i věku. Šestnáctiletý mladík v závanu opia není to pravé. Stejně tak elegantní muž v letech, který používá Old Spice..? Ne. Mladším ročníkům opět budou sedět spíše sportovní, ne tolik výrazné vůně. Naopak starší a zkušení s klidem mohou sáhnout po těžších parfémech, na bázi kadidla, pačuli, tabáku a kouřových tónech whisky.

Chlapská rada

Pokud si kupujete parfém přiberte si k němu i malý odstřik. Tuhle ampulku oceníte, až vyrazíte do terénu. Můžete ji dát do kapsy saka a během večera vůni znovu aplikovat. Snad nemusíme připomínat, že se nesmí míchat jednotlivé vůně. Žádná žena nechce seladona z Oděsy. Vsaďte na relativně jednoduchou přesto rafinovanou vůni, která vydrží, je sexy a přitom klasická.

style-blogs-the-gq-eye-apply-cologne-03

Zdroj: GQ
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!