Vychutnejte si Světový den whisky

Publikováno: 15.05.2015 17:08 | Jiří Hofbauer

Ať už jste zapřisáhlým fanouškem whisky, nebo jste ji nikdy předtím nevyzkoušeli, třetí květnová sobota opět patřila Světovému dnz whisky, jehož hlavním partnerem byla jedna z předních skotských whisky Douglas Laing. Podstatou Světového dne whisky je vychutnat si whisky v jakékoliv formě – s ledem, vodou či jako součást drinku.

„Po celém světě budou příznivci oslavovat všechny druhy whisky. Akce má poukázat na tradici a jedinečnost destilátů,“ vysvětluje Alexander Suja, group brand manager pro whisky a destiláty společnosti Premier Wines & Spirits.

whisky_den

Zdroj: Twitter

Rodinná společnost nově nabízí takzvanou Remarkable Regional Malts, kolekci čtyř jedinečných Malt skotských whisky. Za úkol má poskytnout dokonalý požitek každého regionu. Hlavním produktem kolekce je Big Peat, jemně kouřová rašelinová whisky s vůní oceánů z ostrova Islay. Doplňují jej lehce nasládlá Scallywag, pikantní Timorous Beastie ze Skotské vysočiny a také Rock Oyster, letošní novinka ze skotských ostrovů. V souladu s filozofií Douglas Laing ani jeden z produktů Remarkable Regional Malts neprošel filtrací za studena ani nejsou uměle dobarvovány. Všechny čtyři se řadí mezi přední blendované whisky a jsou čestnými reprezentanty svých regionů a obdržely mnoho cen v oboru.

Skotsko je největším světovým výrobcem whisky. První písemná zmínka o tamní produkci pochází z roku 1494. Mnich John Cor si tehdy pořídil všechny potřebné ingredience, aby mohl stvořit takzvanou „vodu života“. Hlavní surovinou pro výrobu skotské whisky je ječmen, aby ovšem šlo o opravdovou skotskou, musí zrát na území Skotska v dřevěných sudech minimálně 3 roky. Kvalitní whisky se nijak nedobarvují a nejsou filtrované za studena.

Big Peat vzniká mícháním prvotřídních whisky z destilérek ze skotského ostrova Islay jako jsou Ardbeg, Bowmore, Caol Ila a Port Ellen. Ocení ji zejména fanoušci jemně kouřové či rašelinné skotské whisky se sílou a vůní oceánu. V chuti jsou také patrné tóny sazí, dubu a kouře. Cena 1 299 Kč.

whisky_4

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Blendovaná malt whisky Scallywag z několika palíren z oblasti Speyside a sice Mortlach, Macallan a Glenrothes. Zaujme lehce nasládlými tóny moučkového cukru, rozinek a kandovaného zázvoru. V chuti sladkost ustupuje, objeví se cereálie, vanilka, koření a muškátový oříšek. Cena 1 399 Kč.

whisky_1

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Malosériová blendovaná whisky Timorous Beastie vzniká mícháním prvotřídních whisky z destilérek ze skotského Highland jako Dalmore, Glengoyne a Glen Garioch. Nejdříve výrazně sladká, pak hřejivá s přechodem do květinových, ječmenných a lehce pikantních medových tónů. Otevře se v pikantním stylu – ovocná, jemná, sladká a rozinková. V závěru je jemná, ale přesto sladká s nádechem dubu a mléčných cereálií. Cena 1 305 Kč.

whisky_3

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Whisky Rock Oyster je námořní zázrak ze skotských ostrovů. Jedná se o blend z palíren na ostrovech Orkney, Jura, Arran a Islay. V jejím aroma narazíte na rašelinu, popel a zelené plody. V teplé a pikantní chuti je patrná slanost z mořského vánku, černý pepř a kouř z rašeliny. Cena 1 339 Kč.

whisky_2

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Všechny skotské whisky koupíte na e-shopu Premier Wines & Spirits.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!