Výměna letních pneumatik nemusí být zátěží pro peněženku

Publikováno: 19.05.2013 09:14 | PR

Výměna zimních pneumatik za letní rozhodně není zbytečným vyhazováním peněz. Je to poměrně hospodárné rozhodnutí a navíc také otázka bezpečnosti. Zimní pneumatiky totiž nejsou konstruovány aby dokázaly zajistit co možná nejlepší jízdní vlastnosti v letních měsících.

pneu

Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou už dávno nespočívá pouze v hloubce dezénu. Rozhoduje i použitá běhounová směs a konstrukce samotné pneumatiky. Směs uvnitř zimní pneumatiky je měkčí, tvárnější díky vyššímu podílu přírodního kaučuku a proto se na namrzlé vozovce dokáže daleko lépe pohybovat. Navíc zimní pneumatiky s hloubko vzorku 4 milimetry se na mokré ale i suché letní vozovce chovají daleko více nestabilně a mají i delší brzdnou dráhu, která je častým důsledkem dopravních nehod.  Další dopad jízdy na zimních gumách během letních měsíců je spíše estetický, ale přesto markantní – zimní pneumatika je na letní rozžhavené dálnici mnohem hlučnější.

Pokud si myslíte, že jízdou na zimních pneumatikách i v letních měsících něco ušetříte tak rozhodně ne. Možná utratíte ještě víc než byste zaplatili za nákup pneumatik na léto. Tím, že zimní pneumatiky mají daleko vyšší přilnavost a valivý odpor dochází tak k daleko vyšší spotřebě automobilu. V závěru tak peníze, které „ušetříte“ za nákup letních pneumatik zaplatíte u benzínky. Co ale penězi vyvážit nemůžete je právě bezpečnost. Letní pneumatiky jsou konstruovány tak, aby byl podpořily efektivitu jízdy, snížily své vlastní opotřebení na minimum a především aby šetřily spotřebu pohonných hmot. Ani tzv. all seasons tedy celoroční pneumatiky nikdy neposkytnou takové vlastnosti jako zvlášť letní a zimní pneumatiky.

Při výměně pneumatik se nelze řídit jen daným měsícem a už vůbec ne datem. Obecně platí nepsané pravidlo 7 °C. Jakmile teplota trvale klesne pod 7 °C je ideální čas nazout zimní gumy. Pokud vyjíždíte brzy ráno, kdy hrozí ranní mrazíky, ztrácí letní pneumatiky přilnavost a současně se rychleji opotřebovávají. Když se teplota opět vrátí nad 7 °C na nic nečekejte a objednejte se do servisu a nechat si přezout letní pneumatiky. Letní pneumatiky často navozují pocit sportovnější jízdy. Je to způsobené tím, že mají ve srovnání se zimními pneumatikami mnohem tvrdší dezén a poskytují tak lepší jízdní vlastnosti na horké vozovce. Při teplotách nad 17°C je víc než vhodné použít letní pneumatiky neboť nad touto hranicí teplot dochází ke zvýšenému opotřebení zimních pneumatik. Pokud teplota pokoří 30°C je pak jízda na zimních pneumatikách poměrně velké riziko. Zimní pneumatiky sice lépe odolávají na namrzlé vozovce, ale letní gumy se vyznačují speciálním dezénem, který z pod kol odvádí přebytečnou vodu a pneumatiky s tímto dezénem tak zabraňují nechtěnému aquaplaningu. Sjeté letní pneumatiky s obroušeným dezénem rychle funkci odvodu vody ztrácí.

Pneumatiky se rozhodně nevyplácí vybírat jen podle ceny. Už dávno neplatí, že čím dražší tím kvalitnější. Pneu-centrum nabízí pneumatiky od předních světových výrobců, takže i ty nejlevnější pneumatiky využívají moderní technologie a materiály. Nejen že ušetříte ale dostane spolehlivé funkce a bezpečnost. Najdete zde pneumatiky pro osobní automobily, dodávky i pneumatiky určené pro automobily s pohonem 4x4. Díky levnému poštovnému a balnému eshop nabízí opravdu ty nejlevnější pneumatiky na českém trhu!

Není však nejlevnější pneumatik jako nejlevnější pneumatika. Přezout auto na nejlevnější pneumatiky od některého z neznámých asijských výrobců se vám může docela dobře vystít, protože tyto pneumatiky se sice mohou tvářit jako kvalitní produkt ale potřebné jízdní vlastnosti prostě neposkytují. I v tomto případě je důležitá osvědčená značka.

Jeden příklad za všechny – značka Barum nabízí nejlevnější pneumatiky s ucházejícími jízdními vlastnosti a dobrou kvalitu za víc než příznivou cenu. Značka má dobré jméno a její výrobky patří mezi nejpoužívanější nejlevnější pneumatiky ve střední Evropě. Také ostatní přední výrobci mají ve své nabídce lehce dostupné pneumatiky, které jsou kombinací nízké ceny a především kvalitních vlastností. Rozhodně nenechte aby nižší cena zvítězila nad bezpečností nejen vaší ale i dalších účastníků provozu a poraďte se s odborníky v Pneu-centru.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!